| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, am citit intr-un ziar romanesc o declaratie a cancelarului german Angela Merkel.
Aceasta era urmatoarea "Incercarea de a crea o societate multiculturala a esuat ".
Va rog sa explicati sintagma.
Uniunea europeana este, in fapt, o societate multiculturala.
In opinia multor juristi, profesori universitari, Uniunea europeana va deveni Statele Unite ale Europei. Asta e sigur.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Europa vrea sa aduca toti refugiatii, va fi o America europeana in format xxl. Nu apuc vremea aia pana vin ei o sa ajung langa Dumnezeu

| Curious2 explică (pentru mgtow):

Ce varsta aveti?

| mgtow a răspuns (pentru Curious2):

| Curious2 explică (pentru mgtow):

Adica 92. De ce mintiti?

| mgtow a răspuns (pentru Curious2):

De fapt am 487 de ani, sant prototip uman de generatie moderna venit din viitor https://ibb.co/WFmJJR3

| RAY a răspuns:

S-a referit la venirea imigrantilor din asia in Germania, la asta s-a referit si da a fost un esesc total

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ea a crezut că musulmanii emigrați în Germania îi vor iubi automat pe friți și vor trăi ca frații. Aceasta este așa zisa încercare a ei, a lui Merkel. Asta vrea să spună. Astfel ea nu a încercat să facă nimic, că nu avea ce să facă. Avea nevoie de mână de lucru ieftină. cum are nevoie acum de muncitori la sparanghel. Ca să nu recunoască că a avut o idee utopică, dă vina pe o așa zisă încercare. Cu alte cuvinte a spus elegant. Eu nu am vrut să fiu nazistă (minte), dar aia e.
UE nu este o societate multiculturală în sens de uniune culturală. Este o aglutinare politică de culturi divergente, iar dacă va fi primită și Turcia în UE, să vezi atunci eșec mondial, dacă până acum n-ai văzut.
Statele Unite ale Europei este o consecință inevitabilă a situației actuale. După care eu prevăd un război civil hibrid neconvențional cultural între cele 4 puncte cardinale, nord contra sud, est contra vest. Mici ( mititei din carne de vită și porc) contra hamburger, pizza contra smorgasbrod, șpagă contra lobby.

| cristimihailov a răspuns:

UE... ti se pare ca merge bine? E plina de nationalism.

USA... aia se antreneaza de aproape 300 de ani si abia de 40 au inceput sa faca progrese...

Australia, Canada si NZ mi se par cele mai evoluate in aceasta directie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uniunea Europeana Nu este Egal Nici pe departe Si nici nu va fi cel putin in viitorul apropiat sau mediu.
Si sa facem o deosebire intre 1. multi-cultural, si 2. multi-racial. Europa de vest are posibilitatea de a deveni ambele variante., dar europa centrala si de est poate adopta pe deplin prima varianta dar niciodata nu va adopta varianta 2-a.