| daniela2106 a întrebat:

Buna, tuturor! Am încheiat un contract de voluntariat, adică a expirat recent. M-am dus o lună pe drum degeaba făcând și naveta și alte cheltuieli. Când am fost la interviu doamna mi-a spus că mă va plăti și pe acest contract de voluntariat pentru că vrea să își deschidă ceva de genul fast-food. Totul lapte și miere până când a expirat și am întrebat dacă voi fi plătită și răspunsul a fost unul negativ. Ce părere aveți? Și acum mă aburește că o să-mi facă contract de munca cu minim pe economie. Un răspuns? Voi ce ați face în situația mea? Credeam că am găsit ceva serios, însă am rămas profund dezamăgită.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Nu știu dacă am înțeles bine, dar tu știai că voluntariatul se plătește?
Pentru că mulți folosesc practica (păcăleala) asta cu plătitul, pentru ca apoi să nu mai recunoască nimic.
Iar ei nu încalcă nimic (eventual doar bunul simț) când se răzgândesc.
Pentru că voluntariatul e voluntariat. Nu se plătește.

| daniela2106 explică (pentru Hammurabi):

Am înțeles. Era SRL. Mulțumesc pentru răspuns! Ai funda!? Știu că nu se plătește, dar am zis sa întreb. Mulțumesc mult!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca era contract de voluntariat ce plata mai vrei?

| 19flo79 a răspuns:

Tu sti ce inseamna voluntar?

Niciodata, incepand de ACUM, sa nu mai lucrezi fara un contract de munca! AI INTELES?

Cand mergi voluntar, una doua zile, mergi ca vrei sa ajuti si sa faci un bine!

| daniela2106 explică (pentru 19flo79):

Știu ce înseamnă! Daca știam, mai bine făceam un bine și ajutam la Crucea Roșie, etc și știam macar că am făcut o faptă buna! Așa am muncit, pentru ce? Asta este! Mulțumesc pentru sfat, faptul este consumat!

| 19flo79 a răspuns (pentru daniela2106):

Vezi si partea buna: asa ai mai invatat ceva.
Crede-ma ca mie mi ciuda cand aud lucruri de astea, cand cineva profita de altcineva doar sa mai bage un ban in buzunar pe munca celuilalt sad