| anonim_4396 a întrebat:

Am o dilema. De obicei, pe la sfarsitul viselor, imi apar imagini care dureaza o fractiune de secunda, dar nu aceasta este problema... Dupa cateva zile sau o saptamana de la aparitia ei, acea imagine devine realitate (ca un fel de deja vu). Spre exemplu, am visat ca discut cu bunica mea (care tocmai intrase pe poarta) despre ceva si eu stateam in fata scarilor de la veranda. Peste o saptamana, asta s-a intamplat. Si mai dau un exemplu, am visat un canal nou de forma ovala inconjurat de dale (stiu ca pare ciudat, dar nu glumesc) si dupa cateva zile am iesit afara si, cat ma mai uitam pe unde calcam, am observat acelasi canal. Nu mai zic de conversatiile scurte dintre mine si prietenii mei pe care uneori cred ca le repet. In general le visez cu o saptamana inainte de a se intampla.
Acum, nu vreau sa va intreb ce e in neregula cu mine, pentru ca nu cred ca e un defect, ci doresc sa intreb de la ce se datoreaza oare aceasta capacitate.
Va rog sa tratati cu minimum de seriozitate cele enuntate anterior. Va multumesc anticipat!

11 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Tu esti un suflet mai evoluat spiritual.

| R0R0 a răspuns:

Poate poti sa prevezi viitorul. E o capacitate.
Sau poate sunt doar niste vise, pe care le asociezi realitatii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc foarte mult tuturor pentru raspunsuri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și eu am astfel de vise. Nu știu ce se întâmplă. E greu să crezi vreo explicație științifică atunci când experimentezi. Unii spun că ți se oferă, prin vis, varianta cea mai probabilă a realității, dar cum este posibil să fie chiar realitatea? Nu cred că e ceva în neregulă cu tine. Păcat că nu ne putem folosi de aceste vise. sad Aș fi luat multe note de 10, avâd în vedere faptul că visam testele. laughing

| TicTac47 a răspuns:

Mai bine nu as crede in vise.
Cu cat crezi ca sunt reale cu atat te tulburi mai mult.
Si cu dejavu, pateam des inainte cand eram mic, dar dupa ce am mers la medic si mi-a dat un tratament nu s-a mai intamplat o perioada.

| niki1003 a răspuns:

Si mie mi se intampla foarte des. dar cu o diferenta. tocmai cand am uitat ce am visat lucrul acela se intampla si abia atunci imi aduc aminte. nu stiu ce e. am intrebat 2-3 oameni si mi-au spus ce e vorba de al 6-lea simt care se dezvolta. nu stiu cat de adevarat este dar sper sa-ti fie de folos

| TicTac47 a răspuns (pentru niki1003):

Cred ca esti fata daca vorbesti de al 6-lea simt.
Pentru ca fetele au 6 simturi.

| niki1003 a răspuns (pentru TicTac47):

Da sunt fata. nu stiu de ce se inampla dar se intampla

| Beowolf23 a răspuns:

Am patit-o si eu. Nu prea cred in premonitii din acest tip dar cortexul cerebral destinat viselor isi poate face simtita prezenta prin lucruri care s-au mai intamplat sau se poate ca ce este in subconstientul tau sa ajunga in cortexul cerebral destinat viselor

| anonim_4396 explică (pentru Beowolf23):

Multumesc pentru raspuns. Sincer, nu credeam ca cineva ar raspunde serios la asta, nici macar eu. happy Nici eu nu cred in premonitii, dar nu am stiut ce fel de defintie sa le dau.