| vavitza a întrebat:

Am o intrebare mai ciudata! Locuiesc in strainatate cu sotul si copilasul meu de 2 ani. Prima data am locuit in alta chirie iar acum stam la bloc. Ideea este ca dedesubtul nostru la parter sta o femeie singura de 50-60 de ani care ori e nebuna sau vrea sa para nebuna, ori umbla cu lucruri urate. Ideea este ca noi de cand ne-am mutat aici de 3 ani si un pic asculta in fiecare zi muzica indiana cred, in care se aude basul tare, urlete de lupi care acopera aproape muzica plus rasete de copii. La inceput asculta si noaptea. Propietara mi-a spus ca sa nu o bagam in seama ca poate ii nebuna. Anul trecut a venit in vara fratele meu la noi iar dupa haloween si-a pus pe pervazul geamului de la camera ei in exterior in partea stanga 3 cutii de danone cred, goale de 200 g dar inauntru sunt vopsite mov si in dreapta o cutie tot mov vopsita in interior, acestea se vede de pe hol, geamurile de la hol sunt la 1m si putin distanta de geamurile de la camere. Inca are acele 4 cutii pe pervaz dar de ce le-o fi pus acolo si ce inseamna asta? Voi ce parere aveti despre toate acestea? Ce o fi cu femeia asta?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Una este să fii nebun, care are nevoie de suport, îngrijire medicală de specialitate și alta este să fii excentric. Oamenii singuri care nu socializează suferă de deprivare informațională curentă și treptat își crează o lume a lor aparte în care evenimentele au alte semnificații. Astfel acele badoage goale or fi având semnificație pentru ea. Asemenea comportament șochează, dar atât timp cât este inocent, cât nu face nimănui nici un rău, puteți să nu o luați în seamă.

| vavitza explică (pentru sadrian46):

Nu stiu ce sa spun. In casa nu prea ne merge super bine sau cel putin saptamana aceasta a inceput iarasi cu muzica si in casa la noi nu prea a fost totul ok, am fost super agitata si mai mereu nervoasa. Nu stiu ce sa cred, daca are legatura cu ea toate astea. Si cand s-a nascut baietelul am avut problemute cu el. Cateodata ma gandesc ca poate din cauza ei sunt toate astea, sotul spune ca nu crede ca e curata. Am avut si probleme cu copilul cand s-a nascut, sotul si-a fracturat si deplasat degetul mic de la mana necesitand operatie cu tije, acum era sa ii sa se deplaseze un inel de la coloana. Oricum ea nu ar fi vrut sa stea cineva deasupra ei in acest apartament, poate ca sa isi faca ea damblalele ei. Pentru ca a mai stat o familie inaintea noastra si nici de ei nu ii convenea. A venit si la usa de multe ori cu fel de fel de motive care nu stia de unde sa le mai scoata. Ba ca i-a curs apa de la noi de la masina de spalat vase si noi nu avem, ba ca se aude zgomot in bucatarie si inca nu era 10 seara ( dupa 10 seara trebuie sa fie liniste) si noi eram la tv, patroanei ii spusese ca de ce nu este masina noastra in parcare, si i-a spus patroana ca asta nu o intereseaza pe ea. O data cand asculta muzica tare de se auzea in baie am batut de doua ori in podea si m-am trezit cu ea la usa si batea ca nebuna la usa si tipa. Clar ca nu i-am raspuns. Dar imi pare rau ca trebuia sa pun telefonul sa filmeze undeva in spate si sa ii raspund. Dar si asa s-a speriat baietelul de mereu inchide usile care da spre hol. Ii este frica de usa de la intrare. Nu mai stiu ce sa spun.

| sadrian46 a răspuns (pentru vavitza):

Sotul spune ca nu crede ca e curata.
Ce vrea să spună soțul cu asta. Adică dacă e excentrică și nebună are puteri supranaturale?
Am avut si probleme cu copilul cand s-a nascut, sotul si-a fracturat si deplasat degetul mic de la mana necesitand operatie cu tije, acum era sa ii sa se deplaseze un inel de la coloana.
Și ce legătură are baba nebună cu asta? Este ea în stare să deplaseze inelul de la coloana soțului? Chiar mă interesează personal dacă aceasta este posibil, chiar să acționeze ea cum vrea pe coloana soțului.
În ce țară locuiești? De la țară la țară se pot lua măsuri.

| gemeni6226 a răspuns:

Cu toate ca e clar ca femeia nu are toate tiglele sus pe casa ce ar fi sa incerci sa o imbunezi? eu cred ca si cea mai rea si artagoasa si nesuferita persoana o poti transforma daca incerci zi de zi sa o imblinzesti sa vb cu ea mereu frumos s-o intrebi cu ce o poti ajuta sa te uiti mereu zimbitoare si foarte calma in ochii ei -astea numai daca nu vrei sa te muti de acolo ca atunci ai rezolvat problema.Eu cred ca nu e ok persoana dar poate cine stie de cand nu a avut parte de o vorba frumoasa din partea nimenui cine stie de cand nu a ajutat-o nimeni.Nu spun ca e sigur ca da rezultat dar incerca aceasta metoda o saptamana ce ti-am zis si chiar te rog sa-mi scrii reactia ei.