| Alisia1996 a întrebat:

Bună tuturor. Am o problema şi vă cer un sfat sau o părere.
Am o cățeluşă de un an jumate am crescuto eu de când era pui. Este foarte afecționată de mine şi atunci când ies latră şi schiauna vrea în permanență prezența mea chiar dacă mai rămâne mama cu ea uneori când eu sunt plecată. Nu am avut ocazia să o învăț să stea singură până acum pentrucă mereu se nimerea cineva să fie acasă şi aveam cu cine să o las. Problema e că din cauza unor evenimente trebuie să mă mut iar cățeluşa va veni cu mine. Eu muncesc de dimineață până pe la pranz dar mie groază să o las singura nu am lasat-o niciodată. Mi-e frică să nu se imbolnavească sau altceva. Ştiți vreun mod prin care aş putea să o obişnuiesc să stea singură în casă câteva ore? Are deja un an jumate pe cine am întrebat eu mi-au spus că e prea târziu să o mai obişnuiesc singură.

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cam greu. 80% din caini au stresul de abandon cand sunt lasati singuri. La tine inca un stres va avea ca va fi mutata in alta locuinta noua necunoscuta. Vezi pe niste site-uri specializate ceva sfaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se va obisnui.
Cumpara-i o jucarie noua, joaca-te cu ea si lasa-i jucaria cand pleci.