| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, astazi se implinesc 75 de ani de la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial.
Premierul Marii Britanii, Boris Johnson a postat acest videoclip :
"https://www.facebook.com/borisjohnson/videos/34785634957 0060/ ".
Intrebarea e : ce credeti despre Al Doilea Razboi Mondial?

3 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Pai, Al Doilea Razboi Mondial a afectat lumea in foarte multe moduri.
De la inceputul sfarsitului Imperiului Britanic la afirmarea Statelor Unite ca o mare putere pe plan mondial, intarirea planului sovietic...
A afectat demografia Rusiei care nu s-a mai recuperat niciodata (este intr-o continua scadere in ultimii ani si cel mai mare factor a fost razboiul.De exemplu, aproximativ 95% din baietii nascuti doar in '23 au murit in razboi... )
Razboiul a fost inevitabil.Chiar daca nu era Hitler, cineva tot ar fi inceput Razboiul.

| Michaeel a răspuns:

Sunt pasionat de cele doua războaie mondiale, am citit mult despre amândouă.Nu prea am o părere anume, ma gândesc doar cat de dezastruos si cat de multi oameni au fost victime al acestui ''masacru''. România, cat de mult am suferit noi dupa ce s-a terminat războiul, mai ales ca a fost impus comunismul(firea-i dracu Stalin!).

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Michaeel):

Dar cate despăgubiri de război a fost nevoita Romania sa achite Rusiei? Si după ce le-a achitat, l-a "achitat" si pe Gheorghiu Dej pentru ca nu a fost de acord sa mai plătească inca o runda de despăgubiri Rusiei.