| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, ati fi de acord cu modificarea sistemului de vot, din Romania, cu cel uninominal?
Daca da, de ce?
Care credeti ca ar fi avantajele si dezavantajele?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare o idee bună, dar mi-ar fi indiferent.
dar dacă tot ai zis de vot, aș vrea alegeri parțiale ca-n sua

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu cum se desfasoara alegerile partiale din SUA.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Aleg la mijlocul mandatului prezidențial întreaga camera inferioară a parlamentului și aprox 1/3 din senat

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Senatorii au mandat de 6 ani si reprezentatii de 2 ani.
E interesant, banuiesc ca e unic in lume.
Atributiile camerelor Congresului sunt mult mai "personalizate" decat cele ale parlamentului nostru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Așa ar dispărea toate discuțiile despre parlament care nu mai e reprezentativ pentru preferințele electoratului, n-ar mai crede unii că dacă au 4 ani pot să facă orice vor etc