| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, care sunt cauzele scumpirii alimentelor si nu numai a lor?
Ma refer la cele din Romania de astazi. Am auzit ca si in strainatate a crescut inflatia.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romania fiind o colonie dependenta de alte state simte foarte puternic orice crestere a benzinei sau cand creste euro, dolarul, petrolul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Inflația are o explicație generală în economia de piață.
http://www.creeaza.com/......e-i927.php
Când este inflație, cresc și prețurile alimentelor.
O explicație simplă iți dau eu acum.
Nu se scumpesc alimentele, ci scade valoarea banilor.
1 kg de pâine nu este mai valoros pentru tine, este tot pâinea pe care o mănânci într-o săptămână, are același număr de calorii.
Ca tu să poți achiziționa această pâine, dai în schimb un număr de monede care se numesc lei.
Aceste monede ( banc-note=note bancare au pe ele înscrisă o valoare.
Deci ele sunt niște obiecte simbolice, obiecte de speța a doua.
Ele în sine au valoare, când oamenii le dau valoare, altfel, bucăți de hârtie.
Scrie pe ele 1 leu, dar ce este în sine leul bancar?
Valoarea lui rezultă din extraordinar de multe corelații, căci el participă la toate schimburile, tranzacțiile care se fac în România cu el, și apoi la schimburile cu alte valute.
Să luăm în calcul doar consumul de benzină din făcută petrol=țiței. De ce a crescut valorea țițeiului = benzinei( care este aceași când o bagi în tractor, tot 17 litri la 100 km)? Din cauza războiului din Siria este mai puțin petrol pe piața mondială.
Așa că din cauza acestei infiintăți de corelații, valoarea de schimb cuprinsă într-un - leu este mai mică.
Nu valoarea pâinii a crescut, ci valoarea = puterea de cumpărare a - leului a scăzut, toate prețurile au crescut în lei.
Nu mai cumperi kg de pâine cu 4 lei, îl cumperi cu 5.
Până peste câteva luni, când patronul (dacă) îți va mări salarul ca să îl adapteze la inflație, dta vei fi cu 1 leu mai sărac, iar bogăția ta, leul care ți s-a luat în plus va merge pe filieră în circuitul economic. Va fi nevoie de mai mulți lei pe piață, căci toate vor fi mai scumpe.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Multumesc pentru link, exemple si explicatiile sintetizate.

| OldSoul a răspuns:

Scumpirea combustibilului ar fi una din ele.

| mentholinks a răspuns:

Guvernul incompetent. In Germania s-a ieftinit combustibilul. Nu stiu de unde iti iei informatiile.

| Steregoi a răspuns:

Nerespectul fata de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu avem drone cu care sa facem transport din import

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste terorism economic sau cel putin asta spuneau invitatii lui Rares Bogdan odata sau el.