| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, ce parere aveti despre digitalizarea manualelor scolare?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prin anii 50 se mai învăța în unele școli calculul cu abacul și cu o tăbliță mică neagră în loc de caiet pe care o luai cu tine acasă în ghiozdan.
Digitalizarea este invitabilă. Mediul e mesajul ( Marshal Mc Luhan).

| aXy99 a răspuns:

Mai bine nu. Se petrece deja destul timp cu ochii in fata ecranelor.

| AC4S4 a răspuns:

Nu prea e sănătos să stai 6 ore cu capul într-un ecran.

| Darkmagic a răspuns:

Una proasta.
Parerea. happy

Cineva a mai intrebat odata, daca se vor digitaliza tablele din salile de clasa. big grin
Nu am raspuns la intrebarea respectiva...dar probabil ca daca unii doresc ca Romania sa ajunga o tara de retardati...atunci da, se vor digitaliza si manualele, si tabla pe care scriam cu creta.
Doar trebuie vandute niste sute de mii de tablete si niste softuri, ca nu vrea nimeni sa moara IT-ul de foame... laughing

Cine mai foloseste tabla clasica?
TOTI chimistii, matematicienii, fizicienii... cercetatorii in general, fie ca predau la o catedra, fie ca sunt teoreticieni si au un birou la M.I.T. sau aiurea.
La TOTI astia, o sa vezi Tabla, Creta, Burete.
Nu-si scrie nimeni! ...formulele sau ecuatiile, pe un ecran! Nu ai sa vezi asa ceva.

In ceea ce priveste "manualele digitale", in fond...niste banale tablete, este arhicunoscut faptul ca omul invata (retine cel mai bine informatiile) atunci cand le citeste dintr-o carte sau de pe foi de hartie, si retine si mai bine, atunci cand le scrie, TOT pe hartie, NU la o masina de scris, NU pe un ecran.

Asta e un FAPT, nici macar nu trebuia pusa intrebarea, happy dar daca totusi doresti sa vezi diferenta, citeste un curs (nu pe o tableta), ci chiar pe ecranul televizorului, big grin si unul, de pe foi volante.
Ai sa vezi singur care iti va ramane mai mult si mai bine in minte.

Mai vrei un FAPT?
Scrisul pe ecrane a nascut deja din anii 90 si pana acum, generatii intregi de agramati cu: "Dc?", "Cf?", "Supi", "A k m", "Multu"...etc.
Chiar vor unii sa vada si cum o sa fie cand astia care scriu "mi-au" ca pisica, or sa si invete, de pe niste ecrane?
Mi-e rau... rolling on the floor

| Thecurious explică (pentru Darkmagic):

M-A SURPRINS EXEMPLUL CU INSTITUTUL, MI SE PARE INCREDIBIL.
Sunt de acord ca metoda clasica nu ar trebui neglijata.
Din cate stiu, chinezii au reintrodus tabacul, dovedindu-se eficient si pentru noile generatii de elevi.
"In ceea ce priveste "manualele digitale", in fond...niste banale tablete, este arhicunoscut faptul ca omul invata (retine cel mai bine informatiile) atunci cand le citeste dintr-o carte sau foi de hartie, si retine si mai bine, atunci cand le scrie, TOT pe hartie, NU la o masina de scris, NU pe un ecran. " Am experimentat si nu pot decat sa iti dau dreptate. Poate si pentru ca nu m-am adaptat la tehnicile moderne de invatare.
" nici macar nu trebuia pusa intrebarea " - Iarta-ma, dar, aici, in Romania, majoritatea expertilor in educatie sunt de parere ca manualele digitate le vor " starni " curiozitatea copiilor pentru studiu.
Asa evolueaza societatea, catre asta ne indreptam, in concluzie, trebuie sa ne adaptam caci si micutilor le place, le-au luat si interviuri.
Specialistii si oficialii sunt probabil influentati si invamantul din occident, am inteles ca rezultatele sunt pozitive.
Si eu sunt sceptic cu privire la digitalizarea manualelor, dar daca psihologii romani din Ministerul Educatiei Nationale au ajuns, probabil dupa multe studii, la concluzia asta, inseamna ca... e bine pentru... evolutia noastra ca natie.

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Foarte posibil ca tehnologia sa invinga metodele clasice, dar eu stiu una!
Invatamantul romanesc a rulat ca un sistem eficace de la Heliade incoace, inclusiv in epoca in care Romania s-a numit "Populara" si "Socialista".
Pana si atunci, stiu ca se facea "carte", si exista o cultura, fie ea si generala, la cote inalte.
De cand are Romania cei mai multi inculti?
Din anii 90, odata cu "tehnologizarea" si declinul cititului macar prin metrou, in favoarea telefonului cu Facebook.
Ai sa gasesti inclusiv pe acest site, zeci de indivizi, poti face liste intregi, cu insi care nu sunt capabili sa puna o cratima unde trebuie fara Google...dar sa mai exprime cursiv si trei idei? big grin
Si nu vorbesc de "mici carora le-o place"...sau nu, ci de insi de 15, 18, 20 SI, de ani.
Un om normal, invata macar sa scrie corect, de la 7, la 12 ani...
Daca-i intrebi pe astia despre fenomen...(si au existat intrebari!), iti vor raspunde ca: "inteligenta si cultura nu au nicio legatura cu", macar dracului,..."o scriere corecta"!
In capetele astora, un agramat poate sa fie in acelasi timp si in aceeasi stare, si cult! rolling on the floor

Daca se va digitaliza invatamantul, succes cu asta! happy
Deja e o tara fara sosele, plina de "Bemweuri", si una plina de inculti, ...cu cea mai mare viteza la internet.
Omu' se...(pardon) in fundu' curtii, dar are 3 telefoane mobile, macar unul, cu "taci", mai destept decat el.
Ce urmeaza? big grin

| QElenaBoghiu a răspuns:

O idee buna happy

O sa învețe mult mai ușor asa happy

| gogu220 a răspuns:

După ce că îşi prăjesc copii creerele acasă acum le prăjesc şi la şcoală.
E adevărat că asta e soluţia viitorului.