| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, credeti ca principiul "Nu poti impaca si capra si varza " sta la baza evolutiei noastre sau, mai curand, diferentele de opinii, poate si dualitati?
Exemple : fizicienii cuantici ( atei convinsi, care cred ca natura poate fi explicata doar stiintific ) vor continua cercetarile, chiar daca si teologii vor continua sa propavaduiasca cuvantul unei divinitati; democratii nu vor da mana, niciodata, cu republicanii; marile puteri promoveaza pacea, insa tot ele alimenteaza razboaie care le aduc beneficii economice si influenta etc

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Atei nu au convingeri omule, atei nu cred in zeii atat

| Thecurious explică (pentru RAY):

Cred in neexistenta divinitatii si cred, cu tarie, in evolutionism.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Nu,nu are nici nu are legatura, nu cred in evolutie, consider ca dovezile dovedesc ceea ce inseamna o posibila evolutie, dar exact cum sa desfasurat nu stim, eu nu cred in nimic, ori stiu ori nu stiu simplu, e am si eu am sperante dar nu convingeri

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fizicienii cuantici ( atei convinsi, care cred ca natura poate fi explicata doar stiintific ) vor continua cercetarile, chiar daca si teologii vor continua sa propavaduiasca cuvantul unei divinitati;
Da, așa vor face. Nu se vor opri din cauza unor doctrine care se propovăduiesc la biserică și au relevanță doar acolo.
=============
democratii nu vor da mana, niciodata, cu republicanii;
Da, niciodată, căci așa au fost creați. Fondatorii democrației americane știau că democrația are nevoie minimum de 2 voci. Una singură generează dictatură.
====
marile puteri promoveaza pacea. Marile puteri luptă fiecare pentru supraviețuire. Pe nici una din ele nu o chinuie ideea de pace.
====
insa tot ele alimenteaza razboaie
Nu alimentează nici un război. Războiul este în unele cazuri unica modalitate de rezolvare a conflictelor, deci necesar și inevitabil.

| Delcatty a răspuns:

Sta la baza naturii umane si ale diferentelor dintre oameni care dau nastere la ce ai mentionat tu acolo.
Oamenii nu vor fi niciodata egali, motiv pentru care comunismul va esua de fiecare data. Unii sunt mai priceputi la ceva, altii mai putin, dar au alte preocupari care ii fac mai buni decat cei mentionati anterior in alt domeniu, de exemplu.
E in regula sa existe un conflict, o dezbatere, asa, vrand-nevrand se ajunge la o cooperare. Asa oamenii isi cladesc opiniile lor si un adevar propriu. Zic "adevar propriu" pentru ca poate fi diferit de adevarul obiectiv. Care e adevarul obiectiv? Greu de zis, cu totii vrem sa stim. Pana atunci, fiecare crede in si lupta pentru principiile sale.