Întrebare recomandată | Ioanaamaliaa452112 a întrebat:

Buna tuturor! De ceva vreme nu îmi mai găsesc locul nicăieri. Nu ma mai satisface nimic. Zilnic ma duc ma munca, in timpul săptămânii aștept sa vina weekendul. In Weekend nu fac nimic altceva decât stau in pat, lenevesc prin casa. Nu am pofta sa fac nimic. Dacă îmi vine cheful sa ma duc prin mall ma gândesc ca nici nu am ce sa-mi iau, ca am ce îmi trebuie, dacă as lua ceva in plus as cheltui bani degeaba. adică parca nicio activitate nu ma mulțumește. Nu sunt împăcată nici cu locul in care ma aflu. Sunt departe de casa, dar nici acasă nu e bine. Nu sunt in depresie. Am o perioada in care simt ca nu ma mulțumește nimic și parca muncesc doar sa traiesc. Nu văd rostul pentru ce strang bani etc.
1. Voi ce faceți când va plictisiți?
2. Ati avut și voi perioade de genul?
Va rog nu îmi Spuneti fa sport, citește, uita te la un film. Știu și eu povestea asta. As dori sfaturi pentru cine înțelege exact cum ma simt.
3. V ati confruntat vreodată cu sentimentul de "nu știu unde mi e locul in viața?"

7 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Ia-ti concediu si pleaca la schi in Italia o saptamana.

| Ioanaamaliaa452112 explică (pentru Holiday):

Dc in Italia?

| EcceHomo a răspuns (pentru Holiday):

Sunt pârtii mai bune în Austria. big grin

| Holiday a răspuns (pentru EcceHomo):

Ma gandeam ca poate e din cei care boicoteaza Austria.hee hee

| CostinAlamariu a răspuns:

Problema ta nu e o simplă plictiseală ci e nihilismul. Spiritul sau sufletul tău (sau spune-i cum vrei tu) recunoaște că viața ta de zi cu zi n-are niciun sens măreț, niciun scop nobil la care să tindă. Și asta e bine! Majoritatea oamenilor își acoperă crizele existențiale cu tâmpenii. Dacă simți asta înseamnă că sufletul tău e mai nobil decât a oamenilor de rând. Acum trebuie doar să găsești un sens în viață. Încearcă religia pentru început. Până și renumitul psihanalist Jung spunea că omul modern e intr-o stare de letargie pentru ca viata lui nu are un sens grandios spre care sa tindă.

| N1m1cSp3cial a răspuns:

Am avut perioade de genul, încă mai am. In general ma afund intr-un serial, dupa ce ma plictisesc bag un joc pe telefon online. De obicei trec peste momente de genul alături de prieten sau prieteni. Mai ieșim la un film și timpul trece dar parca trece altfel ca mai schimbi o vorba cu cineva; ascilti mai vorbești și tu, sau poate gătești ceva mai fancy și te uiți la ceva pe you tube și timpul iar așa trece altfel.