| fddfddfdfdfg a întrebat:

Bună tuturor. De un an nu dorm deloc nopțile, ci doar câteva ore, ziua. Oricât de obosit aș fi, adorm extrem de greu adică după o oră sau chiar mai mult...Credeți că asta îmi poate afecta sănătatea dacă pe viitor voi pierde nopțile fără să dorm? Momentan, nu am nicio problemă cu sănătatea adică nu resimt deloc oboseala, doar dacă nu dorm 48 de ore deloc, dar și-atunci, când mă pun să dorm durează maxim 5-6 ore și mă trezesc și iar stau la calculator până se face zi. Mai sunt printre voi persoane care se confruntă sau care s-au confruntat cu problema cu care mă confrunt eu? Cum ați reușit să vă culcați seara?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Noptile albe afecteaza mult organismul. Nu zic povesti, lucrez de noapte de ceva timp. Mie imi afecteaza in primul rand digestia, si mi-a scazut si imunitatea.
Te sfatuiesc sa mergi la medic, dar si sa iti impui niste reguli de gestionare a timpului. Adica, fara somn de amiaza sau dupa amiaza.
Tu probabil nu ai un servici acum, de iti permiti sa stai la pc in orice ora din noapte. Daca ai avea o activitate fixa pe timpul zilei, incepand de dimineata, ai fi obosit seara, si poate in scurt timp vei obisnui organismul sa doarma, macar dupa miezul noptii.
Eu am avut insomnii in timpul liceului si o perioada dupa, ca am avut orele de la 13:00 pana pe la 18-19:00. Dimineata dormeam pana la 10, seara ieseam pe la 23:00 si ma intorceam... Nu tarziu, era chiar devreme. Dimineata devreme laughing