Întrebare recomandată | Lazy988 a întrebat:

Bună tuturor! In urma aproape un an am aflat ca sunt însărcinată, am fost la un pas sa fac avort din cauza prietenului meu care nu si-l dorea. Decizia mea a fost de a-l păstra, indiferent daca continuam cu el sau nu. Dupa toate cele întâmplate am nascut o bebelușa care împlinește imediat 8 lunițe. Am crezut ca se va schimba si va fi altfel, tocmai de aceea am trecut-o pe numele lui, noi nefiind căsătoriti..desi la inceput nu si-a dorit sa-l păstrez, am riscat sa o pun pe numele lui crezând că o sa fim o familie fericita. Însă pe parcurs totul s-a schimbat, el este violent, are un comportament agresiv, a dat in mine dar nu atât de tare incat sa am semne. Problema este ca stau împreună cu el si părintii lui care imi fac viața un coșmar. La fiecare cearta ma amenința ca imi ia fetița, este groaznic ..traiesc intr-un stres continuu. Ce este nasol ca eu nu beneficiez de indemnizație, beneficiaza el pentru că eu nu am avut vechimea destulă, dar acum am un loc de munca stabil. Nu știu dacă imi puteți da un sfat, îmi este foarte greu, mama mea nu ma poate ajuta momentan si nu stiu ce s-ar întâmpla ..pentru ca ma gandesc ca el mi-ar putea lua-o oricand caci nu am locuința mea si deocamdata nu am niciun ajutor sa zic ca ma pot duce la neamuri, etc. Imi este foarte teama si frica sa nu-mi pierd fetița, m-am gândit si la faza cu chiria și cresa, cat timp as fi la munca, dar nu mi-ar ajunge banii. Daca imi puteți da un sfat va rog frumos, stau intr-un stres total cu el si părintii lui, mereu imi spun ca imi voi pierde fetita, profită ca n-am unde sa stau si de faptul ca nu am pe nimeni alaturi. Mulțumesc frumos pentru eventualele răspunsuri!

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Dacă muncești fa in felul urmator.Strange bani cat poti de multi, iar cand mai aveti scandal si cearta fa in asa fel sa il inregistrezi sau filmezi (doar sa nu te prinda) si sa pui bine acele dovezi.
După ce ti-ai strâns bani gaseste o chirie si cand prinzi ocazia pleaca.Cu niste bani puși bine, o chirie ieftina si un loc de munca te vei descurca si nu iti va lua nimeni copilul, nu mai crede chestiile astea.Esti mama si la noi in tara cam ai câștig de cauză în caz ca, dar nu cred ca ei se vor sinchisi macar sa încerce având în vedere că va trebui să o țină doar ei fara ajutorul tau.Si in plus,chiar si o chirie sa ai poti demonstra ca ai grija de fetita, ca e hrănită si curata si nu se va întâmpla nimic rau ba din contra, daca el va face ceva figuri vei avea înregistrările, iar tu vei primi pensie alimentară.Nu te mai lasa prostita de ei, si cere ajutorul mamei tale indiferent de situatie, spune-i ca esti copilul ei si trebuie sa te ajute in caz de ceva.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca nu esti decazuta din drepturile parintesti nu are cum sa iti ia copilul.
Banuesc ca afara poti iesi.Cand mergi la plimbare cu fetita, treci la Primarie la Asisnta Sociala si la Protectia Copilului. si poveststi prin ce treci. Sunt centre unde te poate primi impreuna cu fetita si poti fi ajuta si cu cresa.
repet... fetita nu iti va fi luata, doar familia tatal copilui este mai influnta, cum probabil ai mai intalanit cazuri.
Dar ia spun... tatal si-a recunoscut copilul?

| Emma30555 a răspuns:

Nu pot sa ți ia copilul, tu ești mama nu au cum sa câștige dacă îl mai și reclami ca e violent. Sfatul meu este sa încerci sa vorbești cu cineva de la un ONG care sprijină femei care au probleme de genul tău și copii mici, și sa vorbești înainte și cu un avocat sa vezi ce sfat îți dă pe parte legala. Poți sa pleci într o chirie ieftinab nu mai sta în mediul acela, suferă și fetita, în curând o sa înțeleagă tot ce se întâmplă.

| FantasyBoy a răspuns:

Te felicit ca ti-ai pastrat puiul, dar se pare ca nu ti-ai ales corect partenerul cu care sa-l faci. Nu mai locui cu parintii lui, e tampit omu` daca face asta, isi ruineaza relatia cu tine.

| MariaQuenn27 a răspuns:

Eu cred că ar trebui sa anunti protectia copilului.Sa le spui că iubitul tau te agresează și tot ce iți face
nu ai nici o prietena? Sa stai la ea cu copilul până se liniștește treaba?

| Lazy988 explică (pentru MariaQuenn27):

Nu am pe nimeni apropiat. Doar cunostinte care na...as vrea dar dupa nu vreau sa ajung sa mi ia fetița protecția