| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, internetul este cea mai importanta sursa de informatie.
Deseori in aud pe informaticieni, spunand : "Google este prietenul tau ".
Credeti ca elevii ar trebui sa fie educati sa filtreze informatiile de pe internet?
Pe mine nu m-a educat nimeni. A trebuit, dupa 3, 4 ani sa invat sa filtrez informatia si sa selectez sursele avizate.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai vezi trebuie sa verifici sa vezi e informatia adevarata,asta necesita timp,cum azi ne grabim credeam fara sa cercetam, nu e bine sa credem fara sa cercetam, asa ca ar trebui gandirea critica, in mod intelectual, stiintific promovata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Greșeală. Informația înseamnă date plus interpretare.
Când ai selectat datele, doar din acel moment ai început să te informezi.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Da. Acelasi lucru mi-a spus si profesoara de informatica.

| PainTech a răspuns:

Deseori in aud pe informaticieni, spunand : "Google este prietenul tau ".
In IT google e chiar prietenul tau. Mare parte din munca e cautare pe google/stack overflow/ etc.

"Credeti ca elevii ar trebui sa fie educati sa filtreze informatiile de pe internet?"
Da, dar nu la scoala. La cum fac astia programa la noi o sa invete 7 definiti si 20 de trasaturi ale informatiei si tot nu o sa stie sa filtreze nimic.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai pe google chiar gasim orice, inainte oamenii trebuiau sa mearga la biblioteca sa se informeze. Dar nu inseamna ca neaparat intelegem informatiile alea ci doar avem acces la ele.
Eu in facultate de fiecare data cand o intrebam ceva pe una din profesoarele mele imi dadea aceeasi replica "de ce nu cauti pe google?" laughing