| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, o mare parte din elevii educati in perioada comunista a absolvit profilul real cu specializarea mate-fizica.
Explicatia ar fi ca, regimul comunist isi dorea ingineri si tehnicieni care sa lucreze in fabrici.
De aceea era la moda absolvirea acestei specializari.
Dumneavoastra ce credeti?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Comunistii au venit la putere cand Romania era o tara agrara, cu populatia traind in mare parte la sate.

Comunismul era si inca este mai mult decat o teorie economica, atractia fata de aceasta doctrina venea mai degraba din idealul comunist expus in manifestul lui Marx. Comunimul isi o dorea o societate in care oamenii nu sunt legati de nevoiel materiale iar deciziile lor nu sunt motivate de factori economici pentru ca toti oamenii ar fi egali iar fiecare ar primi dupa nevoie si oferi dupa putina.

Acum, daca societatea comunista din Romania, doreaza sa ajunga la idealul comunist de la societatea agrara care erau aveau nevoie de tehnologie, de intreprinderi, case, proiecte de infrastuctura masive pentru transfomarea tarii.iar pentru asta ai nevoie de ingineri.

Asadar, din cauza cererii de pe piata si a recunoasterii sociale de care se bucurau, meseria de inginer a devenit din ce in ce mai atractiva. Erau joburi respectate deci toti si le doreau.

| Thecurious explică (pentru RoCkKiD):

Mersi mult!
Utilizatorul sadrian46 a mentionat intr-un raspuns ca, in acea perioada, era un vis devii inginer.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Thecurious):

Tot timpul au existat "mode" la capitolul meserii. Au fost militarii, inginerii, avocatii, economistii, programatorii de acum...si cine stie ce va fi in viitor.

| Thecurious explică (pentru RoCkKiD):

Sunteti istoric?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Thecurious):

Nu