| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, observ un anumit trend in societate, acela de a rezuma totul cat mai scurt cu putinta.
Care sunt cauzele acestei mode a superficialitatii, caci eu cred ca este superficialitate?

7 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Pentru că sunt din ce în ce mai mulți analfabeți funcționali (nu numai la noi, peste tot în lume) care nu mai reușesc să parcurgă un text mai lung. Semnele grafice (literele) sunt recunoscute, dar conținutul de idei nu este înțeles decât, eventual, la un nivel foarte superficial. Și-atunci nu mai bine scrii în genul lui Tarzan ca să priceapă toată lumea: Io Tarzan, tu Jane?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Oamenii nu mai au răbdare, vor lucruri rapide și eficiente.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Said no girl ever. laughing

| Plato a răspuns:

Da, crezi bine.
Din nefericire, copiii nu mai sunt educati in spiritul moralitatii, parintii nu-i ajuta fiind ocupati, iar modelele lor raman "influencerii' de doi bani, parazitii gen selly, andra gogan si toti pisatii astia.
Prin urmare, tinerii nu mai cauta impliniri majore, ci se multumesc cu micile bucurii de moment, fara a se gandi o secunda la viitor si la binele suprem.
"Nu conteaza ce mananc maine, conteaza sa am tigari azi. Nu conteaza cu cine raman la batranete sau cu cine fac o familie, conteaza sa fiu azi cu una, maine cu alta, neaparat sa arate bine."

Din pacate aici duce degringolada in care se afla societatea noastra: superficialiate, ignoranta, mizerie.

Puya a prezis bine, acum ceva ani buni: "Copiii nu mai vor sa fie Jackie Chan, se joaca counter-strike si vor sa fie star."
"E cool de tot, minorele-s bune de tot, la majorat vor gang-bang, nu tort."
"Sexu-i peste tot, in scari de bloc, in sali de clasa sau la private space non-stop."
Astea le zicea prin 2009-2010 parca, iar de atunci ne-am dus tot in jos, si tot in jos vom merge.

| Thecurious explică (pentru Plato):

Nu putem generaliza. Copiii proveniti din famlii educate sunt protejati de aceste influente.

| Plato a răspuns:

Asa ca, decat sa scrii mult ca un "cretin", mai bine lasi un comentariu irelevant, de imbecil.

Nu mai scrie asa mult, ca atunci cand ai 2 neuroni, si aia morti, e greu sa te concentrezi mai mult de 3 secunde ca pestii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt: dacă stai să scrii mult, cum a scris cretinul de mai sus, nu citește nimeni