| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, Pluto este considerata planeta pitica?
Cine decide, daca o planeta este pitica sau nu?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Da,Pluto este o planeta pitica.
"O planetă pitică (engleză dwarf planet) este o categorie de corpuri cerești definită într-o rezoluție a Uniunii Astronomice Internaționale pe 24 august 2006. Pentru ca o planetă să fie denumită pitică, ea trebuie să orbiteze în jurul Soarelui, să aibă o masă suficient de mică astfel încât, sub influența forței gravitaționale, să devină sferică și să nu fie satelitul niciunui astru."

"Când și după ce a fost descoperită planeta Pluto, se credea că aceasta este o planetă. Însă, ținându-se cont de caracteristicile unei planete pitice, s-a constatat că Pluto este o planetă pitică deoarece masa sa este relativ mică față de celelalte planete propriu-zise din Sistemul Solar."

1 răspuns:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Îți dai seama că oamenii de știință nu-s ultimii proști și au dezvoltat și ei un sistem de clasificare a planetelor după anumite caracteristici, nu? laughing