| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, vreau sa va cer opinia despre facultatile de jurnalism. Multi indivizi le considera simplu de absolvit si chiar inutile.
Concluzia lor mi se pare eronata, din moment ce exista institutii de presa celebre si jurnalisti cunoscuti mondial.
Credeti ca absolventii eminenti pot avea cariere stralucite in presa?
Intrebarea este stupida, insa nu gasesc motive pentru care sunt bagatelizate aceste facultati.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e singura ta întrebare stupidă, dar aceasta excelează.

| laSoledad a răspuns:

Unul dintre motivele pentru care sunt bagatelizate aceste facultati este faptul ca lumea pune in prim plan facultatile care pregatesc oamenii care sa contribuie apoi prin munca si competentele lor la cresterea reala a economiei, prin domenii ca inginerie, tehnologie, agronomie, medicina, comert, industrie etc. Astea aduc plus valoare directa societatii si fac o natiune mai competitiva decat alta. Facultatile de stiinte umaniste nu pompeaza asa mare surplus in economie si nu necesita mult efort de a invata sau de a inova (precum in IT, inginerie, medicina, biotehnologii). Totul este o chestiune de cerere si oferta pe piata nationala si internationala la un moment dat al istoriei. Se pare ca in timpurile noastre, domeniile scrise mai sus se cer pentru inaintarea lumii si a economiei. Si facultatile umaniste sunt necesare intr-o societate, punctul lor slab fiind ca se axeaza prea mult pe implantarea teoriei in mintea tinerilor, fara sa-i determine pe studenti sa aduca plus valoare in societate prin ceea ce-au invatat. Ii invata ceea ce trebuie sa-i invete, studentii reproduc teroia invatata si cam atat. Dupa facultate, este greu pentru un tanar sa mai aduca plus valoare fata de cliseele pe care le-a invatat, nu vine cu nimic inovativ, nu vine cu ceva atat de folositor incat societatea sa-l puna pe aceeasi pozitie cu un inginer sau un medic. Da, este o perspectiva sumbra, care se datoreaza noilor schimbari inca de la revolutia industriala, insa astea ii forteaza pe studentii umanisti sa faca mai mult, sa creeze mai mult, sa fie de folos mai mult societatii (cum ai dat tu exemple de oameni profesionisti din jurnalism), nu doar sa reproduca o teorie invechita din facultate. Dar oameni de top din stiintele umaniste regasim mai mult afara, nu la noi, din cauza calitatii slabe a sistemului de invatamant in acest domeniu. Alt motiv pentru care facultatile de jurnalism, litere etc din Romania sunt bagatelizate este pentru ca acolo se duc majoritatea studentilor carora le lipsesc abilitatile analitice, matematice, practice si odata cu timpul s-a creat imaginea (in mare parte pe buna dreptate) ca freaca meanta in facultate (asta e si vina sistemului romanesc de predare), ca examenele nu sunt atat de grele si demanding ca la alte facultati de top (informatica, medicina), de aceea se trece usor si trece orice nebagator de seama. De aceea, in Romania nu ies atat de multi profesionisti in jurnalism, litere, arte, cum e in afara, la noi ies oameni neproductivi cu o diploma de carton care nu au competentele necesare care se cer actual pe piata muncii, fiindca cererea de locuri de munca in domeniile umaniste e in scadere. Si asa ne intoarcem la primul motiv - configuratia economiei actuale. Pe de alta parte, doar in Romania si alte tari in curs de dezvoltare sunt bagatelizate stiintele umaniste, din cauza cererii de forta de munca pentru revigorarea industriei, insa in tarile deja industrializate si cu o economie puternica, vezi ca isi fac loc frumusel si "muncitorii' din domeniile umaniste. Unde-i bunastare, supravietuieste chiar bine si un jurnalist, si un scriitor, un pictor, ce sa mai - un artist in floarea varstei, fiindca oamenii din tarile dezvoltate isi permit sa sustina financiar oamenii care lucreaza in domeniile umaniste. Isi permit sa cumpere carti (sa sustina autorii), isi permit sa aiba abonamente la reviste si jurnale nationale, internationale (sa sustina presa), isi permit sa sustina artistii, isi permit sa sustina cultura locala. Insa intr-o tara ca Romania, e clar, unde nu-i bunastare, majoritatea celor care angajeaza nu aloca fonduri pentru munca "neproductiva"/ neprofitabila. Repet, totul in lumea asta tine de chestiunea cerere-oferta si cost-eficienta.

| Thecurious explică (pentru laSoledad):

Raspunsul tau este mai mult decat multumitor.
Presa a luat nastere cu mult timp inaintea informaticii, insa iata ca nu a contat, pe piata muncii, vechimea.
Este realitatea sumbra, asa cum bine ai descris-o tu.
Nu mai am nimic de adaugat, insa, intotdeauna carerea de jurnalisti va exista, asadar unii absolventi vor cunoaste succesul.
Multumesc mult pentru raspunsul detaliat.
Am remarcat ca ai talent la scris, de aceea vreau sa te felicit pentru expunere.

| laSoledad a răspuns (pentru Thecurious):

Mersi si eu! Da, oamenii vor cunoaste succesul in orice ramura isi propun. Vor cunoaste succesul ala pe termen scurt pe baza PCR sau vor cunoaste succesul ala pe termen lung, in orice ramura isi propun, prin multa munca si daca sunt inconjurati de cultul meritocratiei. Ca vocea unui bun jurnalist sa fie auzita, mai trebuie sa aiba si o statie de difuzare buna, or la noi iar ne impiedicam de cererea de senzational, de stiri de "one-minute read" sau ne impiedicam de jurnalisti care nu publica prin vocea lor, ci ceea li se dicteaza de conducerea publicatiei direct sau indirect. Da, cu siguranta sunt si vor mai fi jurnalisti buni, dar trebuie sa aiba si resursele si spatiul unde sa-si exprime gandurile exact asa cum sunt ele. Vorbind de tehnologie, la cat de repede suntem bombardati despre orice aspect de actualitate cu informatii parca prea programate, prea sintetice, chiar vom avea nevoie de jurnalisti, analisti buni care sa ne prezinte si o alta perspectiva lucrurilor, mai in depth, poate cu mai multa referire la etica, poate care sa problematizeze mai mult lucrurile (vezi discutia dintre Harari si Zuckerberg despre tehnologie, in care Harari ii pune lui Zuc intrebari clare si precise si foarte apasatoare despre viitorul tehnologiei, la care Zuc incearca sa le evite raspunsul, insa Harari, ca un bun ganditor ce e, intoarce formularea pe toate partile si nu se lasa din a-l face sa-i raspunda la intrebarile alea care afecteaza cu adevarat umanitatea.) Intr-o lume in continua transformare, acaparata tot mai mult de puterea politica si digitala, e evident ca e nevoie de jurnalisti, si unii cu adevarat buni, care sa vada diferentele alea fine de nuanta, insa putini tineri romani depasesc cadrul ala general al cursurilor teoretice romanesti invechite, pentru a vedea the bigger picture si pentru a fi in stare sa o comenteze eficient.
Ca tot suntem pe TPU, un jurnalist bun cred ca trebuie sa-si puna, mai presus de toate, lui insusi intrebari bune, de-acolo vin sursa de inspiratie si setea de cautare. Intr-un prezent in care pana si ce articole sa citim si de unde sa ne luam informatia sunt hotarate de un algoritm, cred ca multi dintre noi trebuie sa ne trasnformam in proprii nostri jurnalisti. Sa problematizam mai mult, sa cautam mai mult. Iar legat de asta, am vazut de ceva timp ca tu chiar iti pui intrebari bune, asa ca mult succes in directia asta!
https://www.youtube.com/watch?v=Boj9eD0Wug8

| Arrakis a răspuns:

Nici n-ai idee cat de stupida e intrebarea...si cat ai vrea sa ai tu dreptate. laughing
Unele facultati chiar sunt fabrici de someri, iar acolo tocmai din cauza ca nu exista studenti eminenti, ci doar PCR (pile, cunostinte, relatii) sau si bani...
La acelasi capitol intra si SNSPA-ul. happy
Acolo se duc toti plictisitii care n-au avut alte optiuni si n-au idee oricum de ce ar putea face in viata. Majoritatea lor se reprofileaza repede...sau au noroc de parinti care-i mai pot sustine o vreme.

https://imgur.com/5HfGl3z

| Thecurious explică (pentru Arrakis):

Daca un absolvent de liceu aspira catre o cariera in Presa?
Ce facultate i-ar putea indeplini visul?

| Arrakis a răspuns (pentru Thecurious):

Hai sa-ti raspund cu alta intrebare: Mircea Badea a facut Jurnalismul sau ASE (Cibernetica)? Ti-am mai zis si la alta intrebare. Nu conteaza facultatea chiar atat de mult.