| Fredie a întrebat:

Buna tuturor!
Vreau sa va povestesc ceva si sa aflu ce parere aveti voi. M-am hotarat sa-mi schimb aparatul foto un Canon A470 cu un model mai bun, un SX120 IS. Studiez putin piata si observ ca la mai multe magazine(pc garage, domo, altex, etc) se precizeaza ca produsele Canon au garantie 1 an (pretextul lor: atat ofera producatorul). Verific si la Depozitul de calculatoare de unde imi luasem primul aparat si vad ca au modelul dorit, ceva mai scump e drept dar ofera cum e si firesc doi ani garantie. Din cate stiu eu exista din ian 2007 o lege in vigoare si in tara noastra ca si membra UE, ce specifica ca toate firmele sunt obligate sa acorde doi ani garantie pentru orice produs electronic/electrocasnic. Va intreb eu: aceste magazine destul de mari fac niste chestii ilegale?

4 răspunsuri:
| Fredie explică:

Salut. Multumesc celor ce mi-au raspuns. Revin cu completari: marile magazine( ex: Media Galaxy, Depozitul de calculatoare) respecta legislatia romana si acorda garantie de conformitate de 2 ani. Concret: daca produsul de strica in primul an de la achizitie, il repara producatorul, daca e in anul al doilea suporta reparatia magazinul. Acest raspuns l-am primit de la aceste doua magazine. Totul ok in cazul lor, asadar. Magazinele online, in speta eMAG, pcgarage si multe altele banuiesc eu, nu respecta legea, cel putin dupa datele afisate pe site uri la produsele vandute (camere foto, laptopuri, etc ce au garantie 12 luni), dar si conform raspunsurilor primite de la consultantii de vanzari. Asadar preturile acelea mai micute oferite de ei, nu sunt mai mici doar pentru ca ei nu au cheltuieli cu chirii pentru spatii ci si pentru ca mai ocolesc baietasii legea happy Super isteti ei, super fraieri cei care cumpara produselelor in aceste conditii de garantie. De ANPC ce sa mai vorbim: no comment cu privire la efortul lor de a ne proteja drepturile ca si consumatori. Bye.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

daca nu ma insel fff tare, garantia este functie de cum ofera producatorul, ceee ce vezi tu acolo (2 ani) se refera la declaratia de conformitate (vreme de 2 ani produsul nu isi modifica caracteristicile - destinatia de folosire) / casca bine ochii la acea garantie de 2 ani. bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca m-ai facut curios:
http://www.anpc.gov.ro/......02003.html

CAPITOLUL II + CAPITOLUL V, Art 16

morala : daca ai gasit produsul cu 2 ani garantie iar magazinul respectiv iti ofera asta la un pret nu cu mult mai mare decat restul, ok, baga mare, dar atentie la ce inseamna cei 2 ani, eventual intreaba-i si cere raspunsul in scris.

| littlelogo a răspuns:

Introdu codul voucher-ului PC Garage F7VWWNVD
inainte de finalizarea oricarei comenzi pe www.pcgarage.ro
si obtii imediat o reudcere la produsele din cosul de cumparaturi. ~Voucherul nu expira deci il poti nota pentru a-l avea la indemana la urmatoarea comanda. Spaer sa te ajute :) Bafta la cumparaturi