| Maria34567 a întrebat:

Buna!
Urmeaza sa intru anul 1 la buget la Iasi, insa nu ma mai incanta decizia si vreau sa ma inscriu la admitere la o alta facultate la Bucuresti in sesiunea din septembrie, tot la un loc bugetat, insa in cazul in care as fi admisa la Bucuresti, as avea nevoie de documentele in original de la Iasi.
Nu vreau sa mi retrag dosarul de la Iasi pana nu vad rezultatele de la Bucuresti, iar perioada de confirmare a viitorului loc la Buc dureaza 3-4 zile.
Credeti ca ar fi mai usor sa mi retrag dosarul avand in vedere ca nu am fost eleva propriu-zis la ei pentru a primi intr-o zi si actele in original?

9 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Asa cum am spus si in cealalta intrebare, nu e nevoie sa retragi dosarul.
Scrie in metodologie ca pentru a candida la admiterile altor facultati trebuie sa ceri o adeverinta in acest scop de la facultatea unde ai documentele. Citeste metodologia si pentru celelalte nelamuriri numai secretariatul te poate ajuta.

| Maria34567 explică (pentru LPCTSTR):

Pai si merge sa confirm locu pe baza adeverintei ca am documentele in original acolo?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Maria34567):

La capitolul confirmari treaba sta asa: poti face concomitent maxim 2 facultati; una la buget [la care poti ramane sau cobori la taxa semestrial] si acolo ramane diploma si una strict la taxa unde vor avea o copia diplomei. Deci ca sa confirmi locul si sa nu faci 2 facultati in paralel, trebuie, dupa ce ai obtinut locul, sa iti retragi dosarul de la prima faculta si sa-l duci lor.

Cand zic de adeverinte, ma refer strict la inscrieri, la confirmari deja trebuie sa stii la care faculta mergi, implicit cu care ramai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca iti vor da actele sa le depui la Bucuresti.Dar au si ei nevoie de o certitudine ca nu-i incurci si daca pleci sa dea locul altei persoane.

| Maria34567 explică (pentru anonim_4396):

Am uitat sa mentionez ca sunt admisa si pe loc cu criterii speciale-pers cu handicap, deci nu cred ca ar fi o mare incurcatura, ca e doar un singur loc alocat pentru asta

| Maria34567 explică (pentru anonim_4396):

Banuiesc ca imi pot retrage oricand dosarul, nu este o perioada anume pentru asta, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maria34567):

Eu cred ca trebuie sa te decizi si sa actionezi. Poate e o procedura simpla si iti dau pe loc dosarul dar daca nu-i asa?
Ei au nevoie sa-si ocupe locurile si daca considera ca-i incurci cu deciziile de ultimul moment o sa te intarzie cu dosarul.Doar presupun.

| Maria34567 explică (pentru anonim_4396):

Am si media 10 in bac, iar la Bucuresti se intra pe baza mediei din bac. Desi mai este doar un loc liber la Bucuresti, crezi ca ar fi riscant sa mi retrag dosarul de la Iasi mai devreme de afisarea rezultatelor de la Bucuresti? Cum ai zis si tu, nu am de unde sti cat dureaza sa mi dea diploma de bac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maria34567):

Cel mai bine nu retragi pana nu stii sigur ca esti admisa la Bucuresti.Si daca vei face primul an la Iasi si apoi te transferi dar macar nu ai pierdut un an.