| brokxy a întrebat:

V-ati aflat vreodata intr-o situatie in care simtiti ca toata lumea va uraste sad nu va place? Familia mea nu ma place, familia prietenului meu la fel...colegii de la scoala.(Oameni random de pe net) Nu ar fi mai usor doar sa dispar? Daca nimeni nu ma vrea? Singura persoana pentru care traiesc e bunicul meu ca nu vreau sa sufere.(Nu am parinti) Daca moare el cred ca o sa ma duc si eu.De ce sa stau intr-o lume fara prieteni unde nimeni nu ma vrea? Si eu doar incurc sad

Răspuns Apreciat de Editori
| Lioana a răspuns:

Totul e in capul tau draga Velia. Doar tie ti se pare ca lumea te uraste. Nimeni nu e chiar asa urât de oameni decât dacă chiar este o persoana rea la suflet. Nu cred ca e cazul tău. Pari o fată sensibilă care are nevoie de atenție.
Din cate spui ai un un prieten. Chiar daca familia lui nu te place, te place el. Multe mame sunt foarte protective cu copiii lor si vor doar printi si printese ca parteneri pentru copiii lor dar pana la urma vor trebui sa accepte ce li se ofera.
Daca tu nu ai parinti iar cu bunicul te intelegi, care parte a familiei tale nu te place? Daca e vorba de frati, fratii de multe ori sunt nesuferiti. Nu o lua personal. Nu crede ca doar tie ti se intampla asta.
Nu mai stiu daca eu m-am simtit vreodata asa ca tine dar am avut si eu episoade la scoala cu colegi nesuferiti care imi faceau zile fripte. Dar am terminat scoala si am scapat de ei. La facultate am dat de oameni mai rationali si n-am mai intalnit oameni care sa ma deranjeze.
Pe net fii atenta ce spui astfel incat sa nu superi pe nimeni si atunci cu siguranta nu te va uri nimeni. Uneori cuvintele ranesc sau chiar ucid. Ai grija cum le folosesti.
Daca exista persoane care se iau de tine fara motiv, pur si simplu ignora-le. Fereste-te de persoanele care emit energie negativa. Intrand in conflict cu ele doar inrautatesti situatia.

4 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Doar o data? laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce nu înveți să trăiești pentru tine, în primul rând?

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu te intelege si iti vrea binele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sfat daca vrei sa-ti faci prieteni nu mai face pe victima cu drame si cersi atentie, asa toatã lumea o sa te lase la o parte.
Fa exact opusul.