| cxxyy a întrebat:

Vreau niste pareri din partea voastra. Parintii mei mereu au "treaba" niciodata nu stau cu mine de cand am inceput scoala, mereu notele si ce fac la scoala a fost mai important decat ce imi doresc eu. Nici daca stau toata ziua la mine in camera nu prea le pasa si daca merg seara sa ii spun mamei sa ne uitam la ceva spune ca e obosita nu are chef sau are treaba. Cand ma plictisesc merg si ma joc cu cainele meu pentru ca doar el sta cu mine si cam atat problema e ca vorbim doar daca e neaparat necesar (cu parintii).

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Feri5 a răspuns:

Ar trebui să-i rogi sa facă timp și pentru tine. Nu e un lucru frumos dacă părinții tai nu-și dedica nici măcar o ora cu tine. Trebuie sa-i rogi sau sa le propui o ora in care se stea lângă tine. Asta este partea I. Partea a doua este puțin mai importantă pentru ca, zic eu, probabil ca părinții tai vor sa te învețe cu Singurătatea. De exemplu, dacă mergi la facultate și stai la gazda sau la chirie, va trebui sa stai singur/-ă toată ziua. Activități importante pentru timpul liber sunt: sport in aer liber (alergări, yoga, înot, surfing, baschetball, football, handball, etc.), jocuri cum ar fi: șah, cărți, table, etc, dar astea le poți face doar dacă mai ai pe cineva, televizor, întâlniri cu prietenii in oraș (dacă se vor mai face in viitor), citit (foarte important, îți dezvolți creativitatea), jocuri pe computer sau pe telefon, învățat, etc. Sunt o mulțime de activități pe care le poți face, acestea sunt doar câteva. Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| Celcestietot a răspuns:

Buna. Discuta cu ei si spune-le cum sta treaba...