| anonim_4396 a întrebat:

Bună, vreau sa ma faceți sa ma simt mai bine. Ma simt foarte prost și nașpa.
Totul a început în 2016 când a murit cea mai buna prietena de a mea, eu aveam 9 ani ea 12. Nu prea vreau sa întru în detalii dar ca să înțelegeți a căzut de la etajul 5 dintr-un bloc în construcții. Eram destul de mica și am suferit enorm. Mi-a fost frica de ea și încă îmi este, nu știu de ce. Ma cunoșteam cu ea de când aveam eu 4 ani și mereu ieșeam afara. Am început sa ieșim cu niște copii (eu ii cunoșteam de mai mult timp dar nu stăteam cu ei) și am început sa mergem foarte des în acel bloc nenorocit. Mama fetei era și cred ca încă este convinsa ca a împins-o cineva(nu este vorba de mine) ci de un băiat care era cu noi și încă o fata, eu și cealaltă fata nu am văzut când a căzut și nu știm ce s-a întâmplat, eram toți la același etaj dar eu cu fata 1(o voi numi fata 1) admiram locurile care se vedeau, ok, nu cred ca mai povestesc pentru ca am un sentiment nașpa când vorbesc despre asta. Acum... Eram curioasa sa vad niște articole cu ce s-a întâmplat sa vad cum sunt așezate întâmplările etc. Am găsit un articol în care spunea ca băiatul a avertizat-o ca este groapa în spatele ei însă nu a băgat de seama și când a căzut s-a apucat cu mainile de margine dar nu s-a putut tine mult și a căzut. Eu nu am auzit când i-a spus asta, nici eu și nici fata 1, eu sincer îl bănuiesc pe băiatul acela ca a împins-o pentru ca am auzit o bubuitura și când ne-am întors el era la mijlocul "drumului" gen între noi și groapa. Acum nu îmi pot lua gândul de la asta, îmi este frica și ma gândesc prin ce chinuri a trecut, cum e posibil sa nu fi țipăt sau sa aiba o reacție zgomotoasa pana la acea bubuitura? Ma simt atât de vinovata...Ce as putea face ca să nu mă mai simt asa? Îmi este super dor de ea și îmi amintesc cum era înainte sa se întâmple asta, cât de zambareata era, off. Am avut și niște coșmaruri cu ea și unele cu blocul, într-un vis a ieșit din bloc și voia sa îmi facă rău. Efectiv îmi este frica de ea dar nu știu de ce. Sfaturi ca să ma simt mai bine va rog crying

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să îți liniștești gândurile poți face asta. Să cumperi un caiet separat și de fiecare dată când o vizezi, să notezi visele. Apoi în aceați zi, să mai scrii în caiet amintiri despre evenimente petrecute împreună.

| Andreeush a răspuns:

Du-te la un psiholog dacă ai coșmaruri după atâta timp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfatul meu e să mergi la psiholog să te ajute să te vindeci pentru că ai suferit o traumă și asta nu trece de la sine...