| Andreeamaria05 a întrebat:

Buna, vreau sa știu ce părere au romanii despre lgbtq+ Dar nu vreau răspunsuri cu multe jigniri, doar spuneti-va părerea in mod drăguț

Răspuns Câştigător
| Peachdelight a răspuns:

Nu am nici o părere. Sunt oameni la fel ca și noi indiferent de orientarea lor sexuală. Nu ma deranjează, nu ii condamn, nu îmi provoacă nici un sentiment negativ. Fiecare își traieste viața după bunul plac, toti avem părți bune și părți rele. Pana la urma contează sa fii om și atât!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Romanii discrimineaza untold de ex acolo merg toti pularaiì si vagaunile

| Celcestietot a răspuns:

Buna. Din cauza mediului inconjurator a fost formata aceasta grupare.

| Paulllllla a răspuns:

Buna. Fac parte din comunitatea LGBTQ+ deci se deduce. O parere ar fi ca avem nevoie sa ne educam noi singuri. Nu stiu daca e tara neaparat,de vina,dar nici noi nu suntem ok. Si cand zic ok,nu ma refer ca suntem bolnavi la cap sau toate cele ce le pot gasi ca motive pentru orientarea noastra,doar homofobii,ci ma refer ca exprimare,ca si comportament,mai avem de lucrat. Nu suntem exagerati, corect, dar traind in comunitatea asta, vrei nu vrei, vezi, auzi.Si de unele lucruri ma mir si eu,si nici mie nu mi se par ok,indiferent ce orientari avem. Romanii,si nu numai,toti oamenii,avem nevoie de educatie. Noi nu stim sa respectam,noi nu stim sa vorbim civilizat,noi nu stim cum sa ne comportam in anumite situatii,cu anumite persoane,in anumite circumstante,noi nu stim sa ne controlam,noi nu stim multe chestii. De aia,de multe ori,atragem si atata ura. Prin faptul ca incercam cat mai tare sa iesim in evidenta,sa fim intelesi,vom fi si mai urati de lume,pentru ca lumea e in felul ei,cu prejudecati,preconceptii,ramasa in timpurile apuse,iar pe noi nu lumea ar trebui sa ne intereseze. Cu lumea ai de a face in anumite privinte,dar daca stii sa iti echilibrezi viata,vietile in cazul unora dintre noi,nu ar trebui sa conteze parerile altora. LGBTQ+ nu e despre oameni diferiti care trebuie sa primeasca lauri ca-s asa,ci despre oameni ce vor sa fie intelesi, oameni ce iubesc in felul lor. Putem iubi si fara drama, putem oricand sa ne caram din tara asta, care oricum nu ne incalzeste cu nimic, nu stiu de ce ar vrea o persoana LGBTQ+ sa moara in jegul asta de tara, cu salar minim de aproape 300 de euro,sa ne raportam la Uniune,sa luam pensie cand? Cine mai crede ca traieste pana la pensie,si aia platita de cine? De generatia asta de azi, care pe TPU intra sa intrebe (o parte mare) de ce le apar bubite pe penis, daca nu s-a protejat dar s-a culcat cu cineva, oare ramane gravida, daca s-au luat nu stiu ce anticonceptionale, la fel.Doar uitandu-ma la copii si adolescentii din ziua de azi,afara,pe strazi,prin parcuri,prin cafenele,nu astia de pe TPU,sunt convinsa ca nu vreau sa prind pensia in tara. Trebuie,noi ca oameni, indiferent ce ne atrage,sa incercam sa ne facem bine,chiar daca asta presupune sa parasim tara natala. Stand aici,ne complacem cu statutul pe care il avem,si nu unul bun,ne plangem de mila pe strazi si pe site-uri,ca vrem drepturi,ca vrem nu stiu ce,cand in alte tari,le putem avea fara stres,fara parade,fara destrabalare,ca de aia am vazut si eu,nu doar la comunitatea asta,ca si astia normalii mai au putin si se *** pe strazi,umbla hormonii in ei si nici parul la subrat nu le-a crescut. Am o parere asa cum am lasat de inteles,o sustin in continuarea comunitatea,dar consider ca unii suntem fix la fel ca homofobii,ca si gandire si comportament, doar ca mai extravaganti, ceea ce nu mi se pare decent. Nu vom avea niciodata drepturi prin tara asta, si chiar si cu ele, oamenii tot homo sapiens raman, nicidecum homo sapiens sapiens.