| Dragosgan a întrebat:

Astazi vreau sa va pun o intrebare noua despre existenta divinitatii numite Dumnezeu. Dar de data asta vreau sa va aduc cateva argumente solide care neaga existenta lui Dumnezeu. Uitati urmatiarele:
1. Dumnezeu nu poate exista pentru ca nu este atotputernic.Asa ca acum trebuie sa va dau un exemplubig grinaca Dumnezeu ar trebui sa faca o piatra care sa nu o poata ridica ar face-o? Daca ar face-o s-ar demonstra ca nu este atotputernic si asta inseamna ca nu poate sa reuseasca orice. Dar religia zice ca Dumnezeu poate face orice, si nu este asa.Asta inseamna ca Dumnezeu crestin nu poate fi adevarat. Dar acum sa zicem ca nu ar vrea sa faca aceea piatra, nevrand sa se demonstreze ca nu este atotputernic. Daca nu ar faceo s-ar demonstra ca este avut de putere si mincinos.Acum va dati seama? Orice varianta ar alege asazisa divinitate, el tot va fi demascat, rezultand faptul ca fiind inexistent.
2. Dumnezeu nu poate exista pentru ca el al trebui sa inspire pentru slujitorii sai(preotii), care daca ar stii intr-adevar ca exista, o pilda. Dar preotii fac numai magarii si fac multe pentru interesul lor.Acum,daca ar crede cu adevarat in existenta lui Dumnezeu, ar faceo? Nu.Si daca totusi ar crede in Dumnezeu, dar ar fura in continuare, ar trebui pedepsiti de divinitatea numita Dumnezeu. Dar acesta nu i pedepseste, pentru ca nu exista.
3. Dumnezeu nu poate exista pentru ca inspira frica.In biblie se zice ca Dumnezeu este bland. Dar oamenii cred in el de frica, pentru ca el, dupa cum se zice, poate distruge lumea.Asa ca doar frica se tine de religie. Daca nu ar fi frica, nu ar mai fi religie.Asa ca Dumnezeu este doar un rau care trebuie sa inspaimante si sa minta prin intermediul Bibliei, care este doar o carte scrisa de preoti, care au vrut sa inchipuie o divinitate.
Astea sunt doar cateva dovezi, daca nu e de ajuns, oare ce e de ajuns? De ajuns pentru unii ar fi sa vina Dumnezeu la ei si sa zica ca nu exista ca sa se lase de religie...Asta chiar e ciudat.Religia a omorat atatia oameni nevinovati si inca mai omoara. Dar voi de ce credeti in acest lucru rau, si inexistent?

18 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Este a nu-stiu-cata-oara cand cineva vrea sa convinga pe altii de inexistenta lui Dumnezeu, si nu reusesc sa inteleg de unde atata inversunare. Este fiecare liber sa creada ce vrea; esti liber sa nu crezi insa de ce tii cu tot dinadinsul sa provoci controverse? Ca nu crezi e treaba ta, ca eu cred e treaba mea, alegerea mea.Care este, de fapt, scopul acestor mesaje incoerente si cu argumente puerile, imi scapa cu desavarsire.La urma urmei omul e diferit de toate celelalte vietuitoare ce tin de regnul animal tocmai prin constiinta de sine si prin liberul arbitru, adica prin acea calitate daruita de creator de a putea alege.Cine alege sa creada e liber sa o faca, la fel si cu ceilalti.De ce atata incrancenare? Sunt atatea subiecte interesante de dezbatut, la ce bun sa vorbim despra lucruri care nu sunt accesibile decat prin credinta? Si, pana la urma, un lucru inexistent nu poate fi nici rau nici bun, el nu exista, deci despre ce discutam?"Traieste si lasa si pe altii sa traiasca."Cu credinta in Dumnezeu sau fara ea, dupa cum alege fiecare. N-o sa ma apuc acum sa aduc argumente; mie imi ajunge sa cred si sa simt iubire si nu frica pentru Dumnezeu. Iar daca lumea va fi, cumva distrusa, acest lucru nu Dumnezeu il va decide ci omul prin alegerile sale...

| Bacemi a răspuns:

Dumnezeu exista. Poti sa ii spui cum vrei dar cred ca cel mai bun nume pentru el este Iubire. Tot ce inseamna iubire si ne inconjoara este Dumnezeu.

| Elena1234456 a răspuns:

Nu cred ca Dumnezeu nu exista, eu cred in El.Mereu simt ca cineva imi indruma pasii, ca ma vegheaza.Trebuie sa avem si noi macar un pic de credinta in lumea asta, credinta face lumea mai buna.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Stiu ca o sa primesc cel putin 10 voturi de stupid dar macar mi-am spus parereawinking
Cum puteti spune asa ceva? Voi astia care nu credeti in Dumnezeu straight face Cum? Cine ne crea ma rog frumos?
Eu una cred in Dumnezeu love struckStiu ca el a fost mereu langa mine.Ca ma ajutat big grin Ca mi-a indeplinit toate dorintelewinking Si nu o sa ma faca nimeni si nimic sa imi schimb parereawinking

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Sti ceva? Pana la urma ne certam degeabawinkingEu una cred in Dumnezeu.Stiu ca el ne-a creatwinkingCa ne iubeste si ca va fi mereu langa noilove struckNu imi poate mie nimeni demonstra ca nu existawinkingCe spui tu acolo sunt numai prostiwinkingNu e nimic adevaratwinking

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Dumnezeu EXISTA! Cine te indruma spre bine, cine iti da sanatate, cine iti lumineaza mintea, cine iti da roadele de zi cu zi?
Da, au fost si sunt multi care nu cred in Dumnezeu. Iar pentru ca cineva sa creada in forta divina nu trebuie "impins" de la spate.Cu timpul, cand toate iti vor fii pe dos, cand necazurile si greutatile iti vor apasa umerii, cand vei spune din tot sufletul:"Doamne, te rog ajuta-ma, ca nu mai pot", atunci vei fii eliberat de povara.Si vei realiza ca Tatal exista si tu esti copilul Lui. Iar toate argumentele pe care le-ai insirat sunt doar incercari de care trebuie sa trecem, la care suntem supusi pentru a dovedi credinta fata de El.Toate astea ne fac mai tari si ne aduc mai intelepti in fata Lui.Pana atunci ramai in bezna si crezi in ce vrei. Dumnezeu sa te aiba in palma Sa!

| Marii a răspuns:

S-au produs atatea razboaie din cauza credintei, din acelasi motiv pentru care tu produci aici o dezbatere: necredinta. Dumnezeu nu-l pedepseste pe om cat este in viata, ci in lumea de apoi. Stiu ca o sa-mi negi totul, dar asta e, fiecare cu parerea lui.happy

| Dragosgan explică:

Sol, daca credina face lumea mai buna de ce s-au produs razboaie din cauza credintei?

| Dragosgan explică:

Mumoasa, cum adica cine ne-a creat? Pai poate sa existe milioane de divinitati, si noi putem sa luam la nimereala una? Sau poate sa nu existe nici o divinitate si sunt doar niste inchipuiri.De ce puneti tot binele din viata care v-i se intampla pe seama cuiva? Exista asa de multe religii... Daca intr-adevar exista o divinitate si aceea este Alah sau Shiva? Ce veti face? Nu stiu, si nu ma intereseaza pentru ca eu sunt ateu. Daca o exista Alah sau Visnu macar voi fi impacat ca nu am sustinut pe altcineva. Dar voi? Nu stiu.Si sa nu fie cu suparare va zic ca in alte religii au aparut niste asazise dovezi despre axistenta unei divinitati.Ati vazut copilul de la TV care pe trupul sau au aparut pasaje scrise din Coran? Poate ca sunt eyu ateu, dar macar aici se vede dovada? Cum explicati? Dar sa lasam religia, pentru ca stiu ca nu va voi convinge.Asa ca la revedere.

| Dragosgan explică:

Gata.Am inchis aceasta discutie pentru ca se vede ca toti nu stiti ce vorbiti.De unde stiti ca Dumnezeu ne-a creat? Dovezi, ceva? Nu.Si ganditiva, cand mi-ati dat stupid, voi ce ati facut, m-ati contrazis.@Oliana, daca bat eu campii, tu ce bati? Eu nu sunt asa de orb ca sa mai cred in povestile cu ingeri si alte din astea pentru ca asta e adevarul.Cand vom murii vom afla cu totii.Acum credeti in prietenii vostrii imaginari si ramaneti doar cu visuri.Macar exista teorii care neaga existenta lui D-zeu, dar nu exista teorii pro plauzibile.Mai dati-mi stupid va rog ca si mie m-i se par argumentele voastre stupide.

| someone_8322 a răspuns:

Ma plictisiti. Chiar nu v'ati saturat de argumentele pro si contra a existentei lui Dumnezeu? Fiecare cu credinta sa, numai incercati sa influentati lumea straight face

| lucian_3222 a răspuns:

,, Creo en dios pero no en los curas,,
,, cred in dumnezeu dar nu in preoti...asa se traduce sau ceva de genul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era mai ca lumea sa scrii despre divinitatea numita Harciog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Dragosgan, esti agramat si bati campii. Care-i problema ta despre divinitate? Crede ce vrei si lasa-ne cu demonstratiile tale puerile si jalnice. Noi nu vrem sa te convingem ca Dumnezeu exista, tu de ce vrei musai sa ne convingi ca nu exista? Vezi-ti de ale tale iar noi, de ale noastre. Sa nu uit...cine e religia care inca mai omoara? Tare as vrea sa o cunosc si eu. Pe cine omoara si cum!

| Darwin05 a răspuns:

Cred in Dumnezeu! De ce crezi? Nu stiu, pur si simplu cred. Daca nu, cine ne-a creat? La cine ma mai rog eu sa trec clasa? Cine imi indruma pasii pe drumul pe care gasesc 500 de mii pe jos? Astea sunt argumente? Cei care credeti in Dumnezeu, pur si simplu v-ati nascut intr-o lume in care toti, in stanga si-n dreapta va indruma sa credeti. Mama iti zice sa te rogi, profesoara de religie iti povesteste cum a inviat Iisus, parintele de la biserica incepe sa-ti spuna povesti de adormit copii despre Dumnezeu. Normal ca toti credeti in Dumnezeu, doar ca la un moment dat unii incep sa numai creada si sa caute tot felul de dovezi ca el nu exista. Statul si biserica sunt doua institutii mincinoase care cauta sa ia cat mai multi bani de la oameni. Cand s-a filmat un film porno in biserica, s-a luat vreo masura? Mai marii bisericii au zis " Da, o sa facem o ancheta, dar oricum sfintim biserica in fiecare saptamana ". Cand cei de la fisc au vrut sa afle ce se face cu banii din cutia milei, preotii si arhiepiscopii si cum se mai numesc ei au zis " Ce treaba are fiscul, ce se baga el in treburile noastre? " Daca preotul este un slujitor al lui Dumnezeu si trebuie sa ne invete de bine, atunci de ce ia bani de la oameni ca sa-ti pomeneasca un mort sau ca sa-ti boteze un copil? Cand un copil moare la nastere sau inainte sa fie botezat, de ce nu vine preotul sa-l pomeneasca? Ce vina avea acel copil ca Adam si Eva au mancat mere stricate dintr-un copac putrezit? In biblie scrie ca Adam si Eva au fost primii si singurii oameni creati de Dumnezeu, iar ei la randul lor au avut doi copii, Cain si Abel. Cain l-a ucis pe Abel si apoi a fugit intr-o tara si s-a casatorit. Imi permit sa va intreb cu cine s-a casatorit Cain, cu ma-sa Eva? Probabil cu o maimuta, poate de aici vine asemanarea izbitoare a oamenilor cu maimutele. Toate speciile de animale existente astazi pe pamant au evoluat din alte specii. De ce sa nu credem ca si omul a evoluat dintr-o specie de maimute care in prezent numai exista. Omul este intr-o continua evolutie chiar si-n ziua de astazi. Cand zic evolutie, nu va ganditi ca azi e maimuta si a 2-a zi joaca Fifa la PC, un astfel de proces a durat miliarde de ani. De ce in biblie nu este nimic scris de existenta dinozaurilor? Pentru ca atunci cand a fost scrisa, nu existau arheologi, savanti si tehnologia din epoca moderna care sa demonstreze asta. De ce in biblie scrie ca omul, pamantul si tot ce este pe el au fost create de Dumnezeu cu aproximativ 3000 de ani in urma? Cand stiinta a demonstrat ca pamantul a aparut cu miliarde de ani in urma si nimeni nu poate nega asta. Daca v-ati uita la documentarul " In cautarea altor planete " ati vedea cum se formeaza o planeta. Este un proces incredibil care dureaza mii de ani probabil. Sistemul nostru solar nu este singurul din univers, trebuie sa fii cretin sa crezi asta. Au mai fost descoperite 2 sisteme solare. Cum sa nu creada oamenii din ziua de azi in Dumnezeu, cand in trecut cei care aveau curajul sa nege existenta lui erau arsi pe rug? As mai avea multe argumente destul de solide, zic eu, dar numai am timp. Good night!

| Darwin05 a răspuns:

@ mumoasa. Dumnezeu va fi mereu langa noi? Unde e Dumnezeu cand mor oamenii de foame? Unde e Dumnezeu cand oamenii nu au unde locui si moare de frig? Unde e Dumnezeu cand un om fura o paine de foame si face ani grei de puscarie si isi lasa acasa o nevasta si 2-3 copii singuri, in timp ce parlamentarii fura miliarde? Unde e Dumnezeu cand oameni nevinovati care merge in fiecare duminica la biserica si se roga si muncesc cinstit, se imbolnavesc de cancer, SIDA si alte boli infioratoare? Unde a fost Dumnezeu cand au murit atatia oameni nevinovati in Haiti? Unde e Dumnezeu cand un copil nevinovat moare la nastere si o mama indurerata care isi dorea cu disperare un copil nu are parte de el, ba chiar mai mult nici nu poate fi pomenit acel copil pentru ca nu a apucat sa fie botezat. As putea scrie la nesfarsit. Crezi ca daca tu ai de toate si ai parte si de mama si de tata si nu ai fost lovita pana acum de vreun necaz, inseamna ca toti sunt la fel? De ce in in tara asta cei care mint poporul si fura tara cu ambele maini si habar nu au cum arata o biserica traiesc ca niste regi, iar oamenii de rand care merg zi de zi la biserica si inchina sunt nevoiti sa se chinuie sa traiasca dintr-o pensie sau un salariu de rahat sau chiar mai rau din alocatia la copii. Unde a fost Dumnezeu cand acel tanar care era chinuit de nu stiu cate boli si a facut cerere la presedinte sa fie omorat pentru ca numai suporta groaznicele dureri? Unde e Dumnezeu pentru acesti oameni?

| Darwin05 a răspuns:

Imi cer scuze pentru greselile gramaticale din ultimul mesaj, dar m-am grabit!

| loredana15 a răspuns:

Scz da esti dus rau.cum ma sa nu existe Dumnezeuangryangryangry?