| Thecurious a întrebat:

este adevarat că celor castrați chirurgical, nu le crește păr facial?
Dacă este adevărat, aș vrea să știu explicația.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dar oare cei fără păr facial sunt castrați?

| Drimmero a răspuns:

Toata barbatia noastra sta in bile, testosteronul e produs de fratiori, alt efect al castrarii este si aparitia ginecomastiei. E cam adevarat ca un barbat nu prea mai e barbat daca e castrat.

| Doloresidk a răspuns:

Nu stiu cat de adevarat este, dar logica ar fi urmatoarea: testosteronul este un hormon produs la barbati de catre testicule. Testosteronul determina cresterea parului in zonele specifice ( de ex parul de pe piept sau cel facial). Castrarea duce la diminuarea testosteronului produs si de aceea parul ar creste mai greu.