| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Mă numesc Marian am vârstă de 30 ani. Am terminat 12 Clase (Şcoală specială). Cum pot îmbunătăţi memoria? Ori de cate ori citesc ceva anume nu îmi rămâne lucrurile de bază în cap. Spre exemplu. Cum funcţionează Motorul? E... Citesc dar uit ce am citit mai sus, nu reuşesc să descifrez dar nici în minte nu îmi rămâne "Pe o ureche intra pe altă îmi iese" Şi mor de oftica.

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Joaca sah, rezolva sudoku, rezolva niste exercitii de matematica.

| Mussette a răspuns:

Fiindca nu citesti cu gandul acolo, nu te concentrezi. Lasa exteriorul si fi atent la ce citesti, cu timpul vei vedea ca poti retine. Nu ai exercitiul mintii, citeste mai mult, pune creierul la exercitiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate nu poti invata asa. Incearca sa scrii organizat rezumatul, cu liniute si numerotare, eventual culori. Scrie si citeste cu voce tare si rescrie inca o data, pe fragmente mici, a 3-a oara incearca sa scrii din memorie. Si tot asa pana termini tot ce ai de invatat si la final scrii toata lectia. Mie mi se pare destul de greu sa retii informatiile care nu nu te intereseaza si asta mi se pare cea mai eficienta metoda, cel putin pentru mine.