| petre1980 a întrebat:

Nu stiu daca este rubrica/site-ul potrivita/potrivit pentru subiectul ce doresc sa il supun atentiei dvs, cu toate acestea sunt optimist in ideea ca ma puteti lamuri intr-o problema care, pentru mine reprezinta "drum inchis", nu am gasit pana in momentul de fata o solutie.
Asadar, sunt un baiat crescut intr-o casa de copii inca de la varsta de 3 luni(am fost abandonat in maternitate). Varsta de 9 ani este varsta la care am aflat ca mai am un frate si o sora(deasemeni crescuti tot intr-o casa de copii); mai apoi am aflat ca am si o mama si un tata (divortati)! Tata - si-a refacut viata, mama - la fel!
Pe parcursul institutionalizarii niciunul dintre parinti nu m-au vizitat; in schimb mergeam in weekend la mama (o data la doua -trei saptamani, o luna); tatal meu natural nu a dorit sa tin legatura cu el! A urmat ultimul an de facultate si totodata ultimul an care il petreceam intr-o institutie de ocrotire; stiam ca trebuie sa parasesc centrul de plasament si prin urmare sa imi gasesc unde sa locuiesc mai departe! Am absolvit cu diploma de lienta facultatea moment in care nu mai intruneam conditiile necesare institutionalizarii si mai departe au fost instituite masurile prin care trebuia sa parasesc centrul de plasament. Am apelat la mama, toate bune si frumoase, dupa trei saptamani insa, aproape in prag de sarbatori, in toiul iernii am fost dat afara din casa pentru ca nu am avut suficienti bani sa ii intretin; de-atunci (din anul 2006) si pana in ziua de azi (2010) locuiesc cu chirie, si sigur voi continua sa locuiesc cu chirie, nu neaparat ca imi convine – cred ca nimanui nu ii convine sa locuiasca cu chirie, situatia este de asa natura, in sfarsit! Am crezut ca a fost o greseala faptul ca la trei luni m-au abandonat din pricina faptului ca poate nu au avut conditii, ca poate nu s-au inteles etc, etc, etc. din „N" motive dar sa procedeze aproape la fel si acum, mi-am dat seama ca nu a fost o greseala nici atunci si nici acum... In momentul de fata (iulie 2010) relatiile dintre noi sunt evident reci (atat in ce o priveste pe mama mea cat si pe tatal meu natural)!
A SE MENTIONA: inainte ca parintii mei sa divorteze au primit de la ANL – prin amabilitatea si intelegerea presedintelui de atunci Nicolae C. - au primit un apartament format din trei camere pe spinarea noastra (eu, fratele meu si sora mea); dupa ce au primit acest apartament ne-a aruncat pe toti trei la casa de copii si mai departe si-au vazut de viata, este extraordinar, ma lasa aproape fara replica; in sfarsit, a urmat divortul dintre ei, mama a castigat in instanta apartamentul pentru ca de, avea trei copii iar tata s-a recasatorit! Ulterior mama s-a recasatorit si ea, evident tatal vitreg s-a mutat cu mama in apartament, si-au vazut mai departe de viata, tatal vitreg avea depus un dosar la ANL pentru a primi si el casa (ei erau vreo 9 frati, aveau o situatie mai precara si asa mai departe), din aceasta casatorie dintre mama si tatal vitreg nu a rezultat niciun copil din cauza faptului ca el avea niste probleme de sanatate, ma rog! Mama si tatal vitreg au locuit in acest apartament timp de vreo 11 ani, mai departe l-au dat la schimb pe un apartament cu doua camere plus o diferenta de bani, s-au mutat – toate bune si frumoase, la scurt timp tatal vitreg primeste o casa prin ANL (am mentionat mai sus ca avea un dosar depus pentru a primi o casa), mai departe a determinat-o pe mama sa vanda apartamentul de doua camere si sa se mute cu el in casa primita de la ANL-tot pe spinarea noastra (ca are o sotie cu trei copii, copiii sunt la casa de copii si ca vrem sa ii luam acasa etc, etc, etc) pana aici o fi fost baiat destept, in sfarsit! Am implinit varsta de 15 ani si dupa lungi insistente tatal vitreg a avut „amabilitatea" sa imi faca buletinul pe acesta adresa; dupa zece ani cand a expirat; de asemenea – dupa lungi insistente a avaut iar „amabilitatea" sa imi faca buletinul care acum expira in 2015. Intrebarea mea, avand in vedere cele mentionate mai sus va intreb: am vreun drept sa locuiesc cu ei in casa? Daca da, ce anume trebuie facut pe cale legala? Daca nu, ce anume a-ti face dvs. in locul meu? As mai mentiona aici faptul ca in momentul de fata (iulie 2010); mama mea si tatal vitreg au dat spre inchiriere doua din cele trei incaperi ale casei unor oameni - sa locuiasca acolo (pentru o camera 500 ron si pentru cealalta 600 ron; in cea de-a treia locuind ei) Port numele tatalui meu natural, as putea face ceva anume pe cale legala astfel incat sa ma mut la el? sau nu stiu, poate nu ma pricep eu sa pun problema. Credeti-ma, am ajuns la varsta la care vreau sa- mi intemeiez si eu familia mea, nu doresc sa fac un copil si sa ii ofer viata pe care eu am avut-o, este cumplit, nu doresc pentru viitori mei copii aceeasi viata si nu doresc nimanui; vreau doar sa ma intelegeti ca sunt intr- o situatie disperata din care doresc sa ies. Pe de-oparte parintii mei au avut o situatie buna astfel incat sa ne tina acasa si cu toate astea ne-a aruncat la casa de copii (au facut copii doar ca sa primesca acel apartament), iar pe de alta parte – eu imi doresc cu adevarat sa intemeiez familia mult visata si cu toate astea nu reusesc. Am depus de aproape 5 ani un dosar la Primaria de sector, insa toata lumea stie ca este in zadar; ce se intampla la nivel de prefecti, primari, politicieni in general este cat se poate de clar ca sunt foarte multi bani la mijloc! Primariile la cate fonduri primesc pentru procurarea/construirea de locuinte sociale si le impart intre ei – se bazeaza pe faptul ca nu ii controleaza nimeni! M-am inscris in audienta la primar dar nu l-am vazut niciodata in fata! Primarul are obisnuinta sa isi trimita niste consilieri veniti cu tema facuta de-acasa si iti spun lucruri din pricina carora sa legi o speranta, dar toata lumea stie ca asta nu este decat un alt termen de prelungire pentru ca ei sa isi imparta in liniste casele, apartamentele respectiv terenurile pe care ar trebui sa le ofere celor aflati in nevoie! Imi cer scuze ca sar de la un subiect la altul, insa din punctul meu de vedere toate cele spuse de mine se afla in stransa legatura pentru ca parintii care nu isi doresc copiii deja nascuti sunt tolerati de autoritati in dauna oamenilor care intr-adevar doresc sa isi intemeieze o familie, chiar nu este nimic de facut? Deci, in momentul de fata ce cai legale pot urma pentru a avea ceva din partea parintilor mei? si de asemenea, ce pot sa obtin de la Primaria de sector pe cale legala? stiu, legi exista, le-am citit si eu, din pacate insa, am avut o inspiratie nefasta de a le analiza! concluzie? nu au nimic de a face cu realitatea, legile sunt facute strict in avantajul lor si sunt puse acolo pe foaie pentru ca asa le cere Uniunea Europeana – este pacat ca nu ii si controleaza sa vada cum aplica legile minunatii nostri conducatori indiferent de culoarea politica si indiferent de institutia pe care o au in subordine, sfatuiti-ma va rog unde sa ma adresez? caror institutii sa ma adresez din moment ce in toate dintre acestea sunt tot oamenii lor? sau in majoritatea, Poate nu ma pricep sa bat la usa care trebuie, nu stiu, sfatuiti-ma in vreun fel! Va multumesc si totodata daca considerati ca am omis ceva care ar putea sa va ajute in sfatul ce doriti sa mi-l transmiteti va rog sa nu ezitati sa ma intrebati! Cu cat este mai completa informatia cu atat sfatul dvs. este mai complet. Cu deosebit respect, Petre.

Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Stiu ca este greu sa traiesti in chirie, dar daca te-ai descurcat pana acum o poti face si mai departe pana vei primi ceva de la ticalosii aia, daca te tot duci pe ei iti vor da pana la urma sa se scape de tine.
dar nu te sfatuiesc sa stai alaturi de "parintii" tai daca oricum te-au dat afara din casa, se cheama ca ei au nevoie doar de bani tai, si nu de altceva daca au luat cu chirie straini si l-au alungat pe copilul lor. Tu vei putea sa-i mostenesti la moartea lor, cat sunt in viata nu ai nici un drept asupra proprietatilor lor. Imi pare rau asa este legea si nu ai ce face.