| Andreeadeea23185 a întrebat:

TPU!
Cum aș putea fi/părea o femei mai încrezătoare, mai puternică și să impună respect prin modul meu de a fi?

Răspuns Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ori esti, ori nu pari.
Trebuie sa stii ce vrei, si sa te misti din propriile forte, nu sa astepti sponsori si indrumatori.
Iar ca sa impui respect, trebuie mai intai sa oferi, si sa te respecti pe tine.
Iar astea sunt doar vorbe, nu-ti poti schimba viata din 2-3 sfaturi.
Iti trebuie obiective serioase, iar interesul fata de modul in care te percep ceilalti nu e suficient.

3 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Pasul1:Începi prin a învăța să scrii. Nu poți zice că ești o femeie puternică dacă nu știi să pui o cratimă sau să te exprimi.
Pasul2:Vezi pasul 1.

| Andreeadeea23185 explică (pentru LoveSleep):

Dar ce greșală gramaticala am făcut, poate eu nu-am văzut-o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Fi/părea"
rolling on the floor
Mda,nu e nicio diferență.

| Andreeadeea23185 explică (pentru anonim_4396):

Știu că este o diferența destul de mare, insa nu știu sigur daca as putea fi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Și dacă nu poți, vrei să pari? E trist...să te mulțumești doar cu o mască pentru că nu ești în stare de mai mult.
Și Endo mai sus are dreptate. Dacă ar fi de ajuns să vrei ca să devii puternică, încrezătoare, nu crezi că toate ar fi așa?

| Andreeadeea23185 explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau neapărat să folosesc acest lucru precum o masca sau ceva.
Mă rog, nu cred că ați înțeles ce am vrut sa spun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se invata asa de nicaieri. Ori esti asa, ori nu. Cat despre "parea" a sunat atat de naspa, vai de capul meu.

| Andreeadeea23185 explică (pentru anonim_4396):

Off, știu că este o întrebare destul de stupida și prost formulată, insa in acest moment nu știu cum ar trebui sa sune, deoarece nu știu dacă sunt o femeie puternica si încrezătoare, sau doar par, sau chiar nu sunt...
Mă frământă multe gânduri in acest moment din pricina unei cărți citite recent.
Răspunsul tău nu prea ma lămurit, dar mulțumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Devii puternic (mental vorbind ) de la chestii naspa petrecute in viata, dar e cu du-te/vino din pacate. Desigur, nu zice nimeni ca iesi cu bine din ele. Depinde de caracterul tau, cum te nasti cu el. Unii trec prin greu cu capul sus, altii in 4 scanduri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Ai citit o carte, si brusc ti-au venit fantezii ciudate, insotite de un haos printre ganduri?
Era cumva o porcarie de psihologie-motivatie, sau ce termeni pomposi mai au looserii la cravata, care te invata cum faci ceva bine, cand nu faci nimic (bine), indiferent daca faci ceva?

| Andreeadeea23185 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aaaa nu, nu prea citesc cărți de dezvoltare personala, daca la asta te referi.
Era o carte de dragoste, ficțiune pot zice, acțiunea fiind destul de recentă.
Mi-a plăcut foarte mult personalitatea personajului principal feminin, prin atitudinea și comportamentul său, prin eleganță, educația și simplitatea sa, ce rar ce se mai regăsește în zilele noastre, și, de asemenea, prin personalitatea sa foarte puternică.
Am realizat că prin felul ei de a fi și prin modul în care reacționa în diferite situații, mă regăsesc și pot spune ca as avea același comportament și reacții.
Mă rog, cred că m-am abătut de la subiect...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Pai daca era fictiune, nu e de laudat faptul ca autoarea s-a descris ca fiind o 'perfecta'. Ai citit ceva ce exista doar in mintea ei...
Ti-ai ales niste trasaturi pe care ti-ai dori sa le dobandesti, asta e bine. Incet incet le adopti, daca intr-adevar ti se potrivesc.

| Andreeadeea23185 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc mult! Am sa incerc sa le dobândesc, insa intr-un mod natural, să le adapteze personalității mele, nu sa le copieze.