| AlexSalling a întrebat:

Buna ziua tuturor! Sa vedeti ce se mi se mai intampla si mi-e azi. Bunica mea, femeie batrana, isi cumpara ea o cartela Telekom. Ce ii se intampla, a cumparat cartela si si-a incarcat-o acum 15 zile, si toata ziua o suna o companie fraudulenta. Cautand un numar pe net, fiindca au sunat-o de pe mai multe numere, care incep su 0371 sau 0372 si asa mai departe, am gasit compania. O suna compania asta, SC GETBACK RECOVERY SRL, si nu spun nimic. Sa si speriat. Azi, in fata mea, a scos cartela din telefon si a arso. Asta-i unul dintre numerele de pe care au sunat-o, 0372 608 707. V-i s-a intamplat si voua? Scuze de categorie.

6 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Puteai da sa o sune doar numerele din agenda si astfel nu mai sunau aia.

| AlexSalling explică (pentru MihaiNicu23):

Daca ar folosi si cel mai performant telefon, ar fi fost bine. Am preferat sa-i iau alt numar cu 35 de lei, decat sa o mai aud ca o depisteaza prin GPS. Numai tampenii i-au intrat in cap.

| Victoria18 a răspuns:

Puteai sa blochezi numarul care o suna si nu mai sunau, li se lua.

| AlexSalling explică (pentru Victoria18):

Si eu m-am gandit la acelasi lucru, dar ideea este co o sunau de 3-4 ori de pe un numar, dupa de pe altul. Blocam unul, suna de pe celalt.

| NintendoHackers a răspuns:

Apelatorii de acest tip se numesc apelatori "SCAM".Se scapă foarte greu de ei, așa că folosește și tu o aplicație ca "True Caller", că blochează apelurile astea (ai nevoie de cont la True Caller).

| Pierdutaprintrestele a răspuns:

Nu dar poate fi o frauda. In caz daca se mai intampla anunta autiritatea.