| سشغع_ظشیشب_1994 a întrebat:

Bună ziua, vreau sa botez o fetita in aprilie și știu ca e postul Pastelui. Am auzit ca nu se boteaza in post și părinții au spus ca se boteaza. Știți cumva dacă se boteaza sau nu?

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Și nepoatele mele s-au botezat înainte de pasti cred, prin post, dar in afara ca nu am făcut petrecere ce oricum nu ne lipsea a decurs totul normal.

| Hammurabi a răspuns:

Botezul religios (la biserică) se poate face în orice zi a anului, indiferent că e sărbătoare, post sau nu.
Dar.
În perioadele de post nu se poate ține petrecerea de botez. (se amână la o dată în afara postului)