| RRalph a întrebat:

Vreau sa intreb ce trebuie sa faci sa devii actor. Ma refer sa devii un actor de filme. Trebuie cursuri de actorie? sau e de ajuns doar talentu? Eu sincer am talent, mi s-a mai spus: "Ma tu esti bun ca actor, chiar ai talent".Am mai jucat in piese de teatru cand eram mai mic si am luat cateva diplome, dar nu m-am gandit niciodata, pana acum la o cariera. Deci vreau sa stiu cum as putea sa ma "lansez" in industria cinematografica, ca sa spun asa.

Răspuns Câştigător
| AR1373 a răspuns:

Pai cred ca sunt auditii pentru filme in care te poti inscrie, dar nu stiu cum sta treaba cu ele.
Pentru inceput ai putea face cursuri de teatru, sa vazi daca iti place sa inveti texte de replici, gesturi si sa faci exercitii de dictie si toate chestile alea.
In cazul in care chiar iti place poti sa dai la un liceu de arte dramatice.Nu stiu ce te invata la liceu,sar stiu ca la admitere nu conteaza rezultaele de la cacitate, dar trebuie sa dai niste probe.
Daca ai reusit sa sari si de hopul asta poti sa avansezi cu studile si sa faci o facultate de arte dramatice, iar dupa vei merge la un tatru oarecare si vei astepta sa fi remarcat de vreun regizor si sa faca ceva cu tine, sau daca ai cunostinte in lumea tetrului poti face cunostinta cu regizori sau pur si simplu sa dai la auditii.

Iti spun sincer, e greu sa fi actor.Mergi pe risc si e cale lunga pana sa ajungi cunoscut.Asa imi spuneau si mie "esti buna de actrita...bla,bla,bla" si asa mi-am facut si eu vise.Citeam pe net de licee de tetru, piese de teatru, monologuri mai ales si invatam texte intregi, dar odata am simtit ca nu mai e aceeasi dorinta si am renuntat.Ba chiar erau zile in care faceam exercitii de dictie prin casa si mama imi zicea "da, faci la vocalize, mama", dar zilele alea sau dus.

Uite un site pe care imi placea sa stau pe vreamea cand visam la actorie:
http://azati.idle.ro/category/monologuri/ -e un site frumos, te va invata multe.

BAFTA :)

P.S. Sper sa aud de tine intr-o zi la TV, pe net sau de la alte persoane;)

3 răspunsuri:
| marin81 a răspuns:

In primul rand, doar talentul nu ajungr/ Pune mana si fa o facultate de actorie/ De abia dupa aia o sa vezi daca ai loc la vreun teatru cat de cat bun/ Daca te afirmi, poate te remarca vreun regizor de film si cine stie/ Adevarul e ca nu mai e ca pe vremea lui stan si bran, cand ajungea doar talentul

| baf a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te apuci de teatru, iar apoi sa urmezi facultatea de actorie

| TiberiuPopovici a răspuns:

Trebuie sa urmezi niste cursuri de actorie ca sa inveti bazele meseriei si sa iei legatura cu firmele de casting unde poti sa iti faci fisa si sa primesti roluri. Pentru cursuri, iti recomand din tot sufletul Cursurile Metamorfic - intra pe www.metamorfic.ro pentru detalii. Succes!