| marniii a întrebat:

Bunica zice mereu ca tinerii de azi sunt prea agitati, ca fac prea multe si ca pe vremea ei nu era asa fuga continua, nu aveau atatea activitati si responsabilitati. Sunteti de acord?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca suntem de acord. Are sens sa comparam generatia bunicii tale cu zilele de azi?

| Drimmero a răspuns:

Stresul de azi e mai mare, viata de acum e mult mai robotica, standardele vietii au mai crescut, lumea e prea stresata si are de ce.

| marniii explică (pentru Drimmero):

In ce sens robotica? Mie mi se pare ca inainte erau mai robotici ca aveau toti munci in fabrici, ore fixe de lucru acum e haos

| Drimmero a răspuns (pentru marniii):

Robotica in sensul de haos, drumuri facute, responsabilitati, alergaturi, agitatie, cheltuieli mari, multi d-aia se si imbolnavesc sau imbatranesc prematur, ii mananca stresul prelungit.

| dullcat a răspuns:

Da, sunt de acord. Inainte puteai sta afara o zi intreaga si pierde notiunea timpului. Acum copiii sunt conectati mereu la digital/ online, iar daca nu, tot simt nevoia de cateva ori sa verifice zilnic ce se mai intampla, inclusiv daca au primit notificari/aprecieri.

| Freya1 a răspuns:

Are dreptate.
În ziua de azi și nevoie de multa școală, pile, bani etc pentru a putea face ceva iar asta îți ocupa foarte mult timp încă de mic.

De când ești copil ai școală peste școală, grădiniță, clasa 0 etc.Program prelungit, meditații.Pe urma te da la ceva cursuri,sau la ceva sport ca dacă nu merge cu aia sa meargă cu cealaltă și mereu ca și copil alergi între școală,teme,meditații,cursuri de ceva sau ore de sport.
Pe urma crești și ai nevoie de o facultate dar în acelasi timp și de banii de buzunar,mai întâlnești și "iubirea vieti" și mai ai și prieteni/familie printr-e care sa te împărți.
Apoi munca,chirii,facturi, rate la banca, avansarea în munca, căsătorie, copii și toate pe repede înainte fără sa apuci sa te bucuri de ceva.
În ziua de azi mulți sunt luați doar cu numele sau ca au un copil împreună, ca în rest unul e aici altul a mii de km.

| CostinAlamariu a răspuns:

Kinda tru doe.

In adevarat spirit capitalist ne-am pierdut calmul in schimbul capitalizarii timpului.

| LordCristobal a răspuns:

Sunt intru totul de acord cu bunica ta. Tinerii au prea multe pe cap(facultatr, servici, relatii amoroase) si de multe ori nu se pot bucura de lucrurile marunte si frumoase sin viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Tinerii de azi duc cea mai comoda viata din istoria omenirii si fug de responsabilitati sau n-au fost educati sa si le asume. Se casatoresc, fac copii mult mai tarziu (daca mai fac) si petrec in medie 6 ore pe zi uitandu-se la un ecran. Deci care responsabilitati si activitati mai multe?

| AdioTPU a răspuns:

Da. Bunica ta s-a născut și a crescut într-o cu totul altă generație, cu alte obiceiuri, tradiții și mai ales fara tehnologia de acum. Adevărul e că și tehnologia asta e utila dar pe de o face pe unii îi face dependenți de ea.