| anonim_4396 a întrebat:

Buuuna TPU, ajutor vreau sa slăbesc, dar la naiba ca nu am ambiție... Deci ma lupt cu niște kg sa le dau jos și ele se țin scai de mine. Cum sa am ambiție și ce trebuie sa fac ca să dau jos? Va rog ajutați-mă ca îmi vine sa ma iau la pumni, picioare orice numai sa dau jos. Mulțumesc seara plăcută tuturor și fără răspunsuri răutăcioase plizz.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dacă doriți să pierdeți în greutate, arată cercetările, cel mai bun predictor al succesului este monitorizarea și înregistrarea consumului de calorii

Cei care s-au auto-monitorizat trei sau mai multe ore pe zi, si au fost consecvente zi dupa zi, au fost cele mai de succes, Harvey a spus. "Se pare că actul de auto-monitorizare în sine face diferența - nu timpul petrecut sau detaliile incluse."

Cantarirea zilnica poate ajuta la scaderea in greutate. Oamenii care nu se cântăresc deloc sau rareori erau mai puțin susceptibili de a pierde în greutate decât cei care se cântăreau adesea, potrivit noilor cercetări.

Creșterea cantității de proteine din dietă poate reduce conținutul de grăsime al ficatului și poate reduce riscul de diabet la persoanele cu boală hepatică nealcoolică (NAFLD).

Un studiu de cinci ani care a evaluat datele referitoare la regimul alimentar și stilul de viață de la mai mult de 373 000 de indivizi din 10 țări europene cu vîrste cuprinse între 25 și 70 de ani spune că nucile pot reduce scăderea în greutate.

Suplimentele cu vitamina D pot duce la scăderea în greutate și la reducerea factorilor de risc pentru bolile cardiace și metabolice viitoare la copiii supraponderali și obezi, potrivit noilor cercetări. Aceste constatări indică faptul că suplimentele simple de vitamina D pot face parte dintr-o strategie eficientă de combatere a obezității infantile și de reducere a riscului unor probleme grave de sănătate, cum ar fi bolile de inimă, la vârsta adultă.

Consumul unei cantitati pe zi de fasole, mazare, nuca sau linte poate contribui la scaderea modesta a greutatii, arata un nou studiu. Manancarea a aproximativ 3/4 cana (130 grame) in fiecare zi a acestor alimente cunoscute ca impulsuri a condus la o pierdere in greutate de 0, 34 kilograme (putin peste jumatate de kilogram), intr-o revizuire sistematica si meta-analiza tuturor studiilor clinice disponibile cu privire la efectele de a consuma impulsuri.
Dovezi convingătoare noi au fost obținute că exercițiul nu poate fi cheia controlării greutății. Cercetătorii care au studiat adulți tineri din Statele Unite și alte patru țări au descoperit că nici activitatea fizică, nici timpul sedentar nu au fost asociate cu creșterea în greutate.

Contrar recomandărilor dietetice actuale, scăderea lentă și constantă în greutate nu reduce cantitatea sau rata de recuperare a greutății în comparație cu pierderea rapidă a greutății, au descoperit noi cercetări.

Cercetătorii au arătat că consumul de 500ml de apă la o jumătate de oră înainte de a mânca mesele principale poate ajuta adulții obezi să piardă în greutate. Ei consideră că intervenția simplă ar putea fi extrem de benefică și ar putea fi ușor promovată de profesioniștii din domeniul sănătății și de campaniile de sănătate publică.

Mancarea prunelor ca parte a unei diete de control al greutatii poate imbunatati pierderea in greutate, arata studiile. Consumul de fructe uscate nu este recomandat cu ușurință în timpul pierderii în greutate, în ciuda dovezilor, că ameliorează senzația de plenitudine. Cu toate acestea, un studiu efectuat la 100 de consumatori de fibre cu greutate în exces și obezi a testat dacă mâncarea prunelor, ca parte a unei diete de scădere în greutate, a ajutat sau a împiedicat controlul greutății pe o perioadă de 12 săptămâni. Rezultatele au fost promițătoare.

Iată lista cu sporturile care sunt printre cele mai eficiente din punct de vedere al caloriilor consumate.
10. Mersul cu rolele – 548 de calorii pe oră
9. Baschet: 584 de calorii pe oră

8. Rugby: 584 de calorii pe oră

7. Tenis: 584 de calorii pe oră
6. Alergatul cu 8km/h: 606 de calorii pe oră
5. Alergatul pe scări: 657 de calorii pe oră
4. Înotul: 715 calorii pe oră
3. Taekwondo: 752 de calorii pe oră
2. Săritul cu coarda: 861 de calorii pe oră
1. Alergarea a 12, 8 kilometri într-o oră: 861 de calorii

sursa https://www.sciencedaily.com/

16 moduri de a vă motiveze să pierdeți din greutate
Începerea și lipirea unui plan sănătos de scădere în greutate poate uneori să pară imposibilă.

Adesea, oamenii nu au motivarea să înceapă sau își pierd motivația de a continua. Din fericire, motivația este ceva ce poți munci pentru a crește.

Acest articol discută 16 moduri de a te motiva să pierzi în greutate.

1. Determinați de ce doriți să pierdeți greutatea
Definiți clar toate motivele pe care doriți să le pierdeți și să le scrieți. Acest lucru vă va ajuta să rămâneți angajați și motivați să vă atingeți obiectivele de scădere în greutate.

Încercați să le citiți zilnic și să le folosiți ca un memento când sunteți tentați să vă îndepărtați de planurile de pierdere în greutate.

Motivele dvs. ar putea include prevenirea diabetului, ținând cont de nepoți, căutarea celui mai bun pentru un eveniment, îmbunătățirea încrederii în sine sau încadrarea într-o anumită pereche de blugi.

Mulți oameni încep să piardă în greutate, deoarece medicul le-a sugerat, dar cercetările arată că oamenii au mai mult succes dacă motivația pierderii în greutate provine din interior (1).

REZUMAT:
Definiți cu claritate obiectivele privind pierderea în greutate și le scrieți. Asigurați-vă că motivația dvs. este condusă din interior pentru succesul pe termen lung.
2. Au așteptări realiste
Multe diete și produse dietetice pretind pierdere rapidă și ușoară în greutate. Cu toate acestea, majoritatea practicanților recomandă să piardă doar 1-2 kilograme (0, 5-1 kg) pe săptămână (2).

Stabilirea de obiective care nu pot fi atinse pot duce la sentimente de frustrare și vă vor face să renunțați. Dimpotrivă, stabilirea și atingerea obiectivelor realizabile conduce la sentimente de realizare.

De asemenea, persoanele care ajung la obiectivele de auto-determinare a pierderii în greutate sunt mai susceptibile de a-și menține pierderea în greutate pe termen lung (3, 4).

Un studiu care utilizează date din mai multe centre de scădere în greutate a constatat că femeile care se așteptau să piardă cea mai mare greutate au fost cel mai probabil să renunțe la program (5).

Vestea bună este că doar o mică pierdere în greutate de 5-10% din greutatea corporală poate avea un impact mare asupra sănătății dumneavoastră. Dacă sunteți de 180 de kilograme (82 kg), care este de doar 9-18 lire sterline (4-8 kg). Dacă sunteți de 250 de kilograme (113 kg), este de 13-25 de lire sterline (6-11 kg) (6).

De fapt, pierderea 5-10% din greutatea corporală poate (7):

Îmbunătățiți controlul glicemiei
Reduceți riscul bolilor de inimă
Niveluri scăzute de colesterol
Reduceți durerea articulară
Reduceți riscul anumitor forme de cancer
REZUMAT:
Stabiliți așteptări realiste de pierdere în greutate pentru a crește sentimentele de realizare și pentru a preveni arsurile. Doar o cantitate moderată de scădere în greutate de 5-10% poate avea un impact major asupra sănătății dumneavoastră.
3. Concentrați-vă pe obiectivele proceselor
Mulți oameni care încearcă să piardă în greutate trebuie doar să stabilească obiectivele rezultatelor, sau obiectivele pe care doresc să le îndeplinească la final.

În mod obișnuit, obiectivul final va fi greutatea țintă finală.

Cu toate acestea, concentrarea numai asupra obiectivelor rezultate poate duce la o deraiere a motivației dumneavoastră. Se pot simți de multe ori prea îndepărtați și vă lasă să vă simțiți copleșiți (1).

În schimb, ar trebui să setați obiectivele procesului sau ce acțiuni veți întreprinde pentru a ajunge la rezultatul dorit. Un exemplu de obiectiv al procesului se desfășoară de patru ori pe săptămână.

Un studiu efectuat la 126 de femei supraponderale care au participat la un program de scădere în greutate a descoperit că persoanele care au fost concentrate pe proces au fost mai predispuse să piardă în greutate și mai puțin probabil să se abată de la regimurile lor.

Luați în considerare setarea obiectivelor SMART pentru a stabili obiective puternice. SMART înseamnă (1):

Specific
măsurabil
realizabil
Realist
Time-based
Câteva exemple de obiective SMART includ:

Voi merge plin de viață timp de 30 de minute, cinci zile săptămâna viitoare.
Voi bea patru portii de legume in fiecare zi in aceasta saptamana.
Voi bea doar o sifon în această săptămână.
REZUMAT:
Stabilirea obiectivelor SMART pentru proces vă va ajuta să rămâneți motivați, în timp ce concentrarea doar asupra obiectivelor rezultate poate duce la dezamăgire și scăderea motivației.
4. Alege un plan care să se potrivească stilului tău de viață
Găsiți un plan de pierdere în greutate pe care să-l puteți menține și evitați planurile care ar fi aproape imposibil de urmat pe termen lung.

În timp ce există sute de diete diferite, majoritatea se bazează pe reducerea caloriilor (8).

Reducerea consumului de calorii va duce la scăderea în greutate, dar dieta, în special dieta eu-eu frecventă, s-a dovedit a fi un predictor al creșterii în greutate în viitor (9).

Prin urmare, evitați dietele stricte care elimină complet anumite alimente. Cercetările au descoperit că cei cu o mentalitate "tot sau nimic" sunt mai puțin susceptibili de a pierde în greutate (10).

În schimb, vă recomandăm să vă creați propriul plan personalizat. Următoarele obiceiuri alimentare s-au dovedit a vă ajuta să pierdeți în greutate (11):

Scăderea consumului de calorii
Reducerea dimensiunilor porțiunilor
Frecventa de reducere a gustarilor
Reducerea mâncărurilor prăjite și a deserturilor
Inclusiv fructe și legume
REZUMAT:
Alegeți un plan de alimentație pe care îl puteți menține pe termen lung și puteți evita dietele extreme sau rapide.
5. Păstrați un jurnal de pierdere în greutate
Auto-monitorizarea este esențială pentru motivația și succesul pierderii în greutate.

Cercetările au descoperit că persoanele care urmăresc consumul de alimente sunt mai predispuse să piardă în greutate și să-și mențină pierderea în greutate (12).

Cu toate acestea, pentru a păstra corect un jurnal alimentar, trebuie să notați tot ceea ce mâncați. Acestea includ mesele, gustările și bomboanele pe care le-ați mâncat

în biroul colaboratorului tău.

De asemenea, vă puteți înregistra emoțiile în jurnalul dvs. alimentar. Acest lucru vă poate ajuta să identificați anumite declanșatoare pentru supraalimentare și să vă ajutați să găsiți modalități mai sănătoase de a face față.

Puteți păstra jurnalele de produse alimentare pe stilou și hârtie sau puteți folosi un site web sau o aplicație. Toate acestea s-au dovedit eficace (13).

REZUMAT:
Păstrarea unui jurnal alimentar vă poate ajuta să măsurați progresul, să identificați declanșatoarele și să vă păstrați răspunderea. Puteți utiliza un site web sau o aplicație ca instrument de urmărire.
6. Sărbătoriți-vă succesele
Pierderea in greutate este greu, sarbatoriti astfel toate succesele pentru a va mentine motivat.

Acordați-vă ceva credit când atingeți un obiectiv. Mass-media socială sau site-uri de pierdere în greutate cu pagini de comunitate sunt locuri excelente pentru a împărtăși succesele dvs. și pentru a primi sprijin. Când te simți mândră în tine, îți vei mări motivația (1).

Mai mult, amintiți-vă să sărbătoriți schimbările de comportament și nu doar să ajungeți la un anumit număr pe scară.

De exemplu, dacă ați îndeplinit obiectivul de a vă exercita patru zile pe săptămână, luați o baie cu bule sau planificați o noapte de distracție cu prietenii.

În plus, vă puteți îmbunătăți motivația prin recompensarea dvs. (1).

Cu toate acestea, este important să alegeți recompense adecvate. Evitați să vă răsplătiți cu mâncare. De asemenea, evitați recompensele care sunt atât de scumpe încât nu le-ați cumpăra niciodată, sau atât de nesemnificative încât să vă permiteți să le aveți oricum.

Iată câteva exemple bune de recompense:

Obținerea unei manichiuri
Mergând la un film
Cumpărarea unui nou top de alergare
Luând o clasă de gătit
REZUMAT:
Sărbătați-vă toate succesele pe parcursul călătoriei dvs. de scădere în greutate. Luați în considerare recompensarea pentru a vă stimula mai mult motivația.

7. Găsiți asistență socială
Oamenii au nevoie de sprijin regulat și feedback pozitiv pentru a rămâne motivați (1).

Spuneți-vă familiei și prietenilor apropiați de obiectivele dvs. de scădere în greutate, astfel încât acestea să vă poată ajuta în călătoria voastră.

Mulți oameni găsesc, de asemenea, util să găsiți un prieten am pierdut în greutate. Puteți să lucrați împreună, să vă țineți reciproc responsabili și să vă încurajați pe tot parcursul procesului.

În plus, poate fi util să implicați partenerul dvs., dar asigurați-vă că beneficiați și de sprijin de la alte persoane, cum ar fi prietenii dvs. (11).

În plus, vă recomandăm să vă alăturați unui grup de suport. Atât grupurile de sprijin în persoană, cât și cele on-line au fost dovedite a fi benefice (1).

REZUMAT:
Având o susținere socială puternică vă va ajuta să vă mențineți responsabilitatea și să vă mențineți motivați să piardă în greutate. Luați în considerare aderarea la un grup de asistență pentru a vă ajuta să vă intensificați motivația de-a lungul drumului.
8. Faceți un angajament
Cercetările arată că cei care se angajează în mod public au mai multe șanse să-și respecte obiectivele (14).

Spuneți-le celorlalți despre obiectivele dvs. de scădere în greutate vă vor ajuta să rămâneți responsabili. Spuneți-vă familiei și prietenilor apropiați și chiar să vă gândiți să le împărtășiți pe social media. Cu cât mai mulți oameni împărtășesc obiectivele dvs., cu atât responsabilitatea este mai mare.

Mai mult, luați în considerare investiția într-o sală de gimnastică, un pachet de cursuri de exerciții fizice sau o plată în avans de 5K. Este mai probabil să urmați dacă ați făcut deja o investiție.

REZUMAT:
Obținerea unui angajament public de a pierde în greutate vă va ajuta să rămâneți motivați și să vă țineți răspunzători.
9. Gândiți-vă și discutați pozitiv
Oamenii care au așteptări pozitive și se simt încrezători în capacitatea lor de a-și atinge obiectivele tind să piardă mai multă greutate (15).

De asemenea, utilizatorii care folosesc "talk talk" au mai multe șanse să urmeze planurile.

Schimbul de discuții face declarații despre angajamentul față de schimbările comportamentale, motivele care stau în spatele lor și pașii pe care îi veți lua sau luați pentru a vă atinge obiectivele (16).

Prin urmare, începeți să vorbiți pozitiv despre pierderea în greutate. De asemenea, vorbiți despre pașii pe care îi veți lua și vă veți răsfrânge gândurile cu voce tare.

Pe de altă parte, cercetările arată că persoanele care petrec mult timp doar fantezând despre greutatea lor de vis sunt mai puțin susceptibile de a-și atinge scopul. Aceasta se numește mâncare mintală.

În schimb, ar trebui să contrastați mental. Pentru a vă contrazice mental, petreceți câteva minute imaginându-vă atingerea greutății dvs. de gol și apoi petreceți încă câteva minute imaginându-vă orice obstacole posibile care ar putea să vă împiedică.

Un studiu efectuat la 134 de studenți le-a îngăduit să se îngrijească mental sau să-și contrazică mental obiectivele de dietă. Cei care au contrastrat mental au fost mai predispuși să ia măsuri. Au mâncat mai puține calorii, au exercitat mai mult și au mâncat mai puține alimente cu conținut ridicat de calorii (15).

După cum se poate observa în acest studiu, contrastul mental este mai motivant și conduce la mai multe acțiuni decât mintal, ceea ce vă poate înșela creierul, crezând că ați reușit deja și că nu veți lua niciodată vreo acțiune pentru a vă atinge obiectivele.

REZUMAT:
Gândiți-vă și discutați pozitiv cu privire la obiectivele dvs. de scădere în greutate, dar asigurați-vă că sunteți realist și că vă concentrați pe pașii pe care trebuie să îi faceți pentru a le atinge.
10. Planul pentru provocări și pierderi
Stresorii de zi cu zi vor apărea mereu. Găsirea unor modalități de a planifica pentru ei și de a dezvolta abilități de coping adecvate vă va ajuta să rămâneți motivați indiferent de ceea ce vă aruncă viața.

Vor fi întotdeauna sărbătorile, zilele de naștere sau partidele care vor participa. Și vor exista întotdeauna stresori la locul de muncă

sau cu familia.

Este important să începeți rezolvarea problemelor și brainstorming-ul despre aceste posibile provocări și pierderi de pierdere în greutate. Acest lucru vă va împiedica să vă dezactivați și să pierdeți motivația (2).

Mulți oameni se întorc la mâncare pentru confort. Acest lucru poate duce rapid la abandonarea obiectivelor lor de scădere în greutate. Crearea de abilități de copiere adecvate va împiedica acest lucru să vi se întâmple.

De fapt, studiile au arătat că persoanele care sunt mai bune la tratarea stresului și care au strategii de coping mai bune vor pierde mai multă greutate și o vor păstra mai departe (11).

Luați în considerare utilizarea unor metode pentru a face față stresului:

Exercițiu
Practicați respirația pătrată
Face baie
Du-te afară și adu niște aer curat
Suna un prieten
Întreabă pentru ajutor
Amintiți-vă să planificați, de asemenea, pentru sărbătorile, evenimentele sociale și mâncarea. Puteți cerceta meniurile restaurantului în avans și puteți găsi o opțiune sănătoasă. La petreceri puteți aduce un fel de mâncare sănătoasă sau puteți mânca porții mai mici.

REZUMAT:
Este esențial să planificați obstacole și să aveți bune practici de coping. Dacă utilizați mâncarea ca un mecanism de coping, începeți să practicați alte modalități de a face față.
11. Nu țintă pentru perfecțiune și iartă-te
Nu trebuie să fii perfect pentru a pierde în greutate.

Dacă aveți o abordare "totală sau totală", este mai puțin probabil să vă atingeți obiectivele (10).

Când sunteți prea restrictiv, s-ar putea să vă aflați spunând: "Aveam un hamburger și cartofi prăjiți pentru prânz, așa că am și eu pizza la masă". În schimb, încercați să spuneți: "Aveam un pranz mare, așa că ar trebui să țintesc o cină mai sănătoasă" (2).

Și evitați să te bați când faci o greșeală. Gândurile autodistructive vă vor împiedica motivarea.

În schimb, iartă-te. Amintiți-vă că o greșeală nu vă va distruge progresul.

REZUMAT:
Când vă îndreptați spre perfecțiune, veți pierde rapid motivația. Permițându-vă flexibilitate și iertare, puteți rămâne motivat pe parcursul călătoriei dvs. de scădere în greutate.
12. Învață să-ți iubești și să-ți apreciezi trupul
Cercetările au descoperit în repetate rânduri că persoanele care își displace corpurile sunt mai puțin susceptibile de a pierde în greutate (11, 17).

Efectuarea de pași pentru îmbunătățirea imaginii corpului vă poate ajuta să pierdeți mai multă greutate și să vă mențineți pierderea în greutate.

Mai mult, persoanele care au o imagine mai bună a corpului au mai multe șanse să aleagă o dietă pe care o pot susține și să încerce noi activități care le vor ajuta să își atingă obiectivele (18).

Următoarele activități vă pot ajuta să vă îmbunătățiți imaginea corporală:

Exercițiu
Apreciați ce poate face corpul vostru
Fa-ți ceva pentru tine, cum ar fi un masaj sau o manichiură
Înconjoară-te de oameni pozitivi
Nu te compara cu alții, în special cu modelele
Purtați hainele care vă plac și care vă potrivesc bine
Uită-te în oglindă și spune lucrurile pe care ți le place despre tine în voce tare
REZUMAT:
Îmbunătățirea imaginii corpului vă poate ajuta să rămâneți motivați să piardă în greutate. Încercați activitățile menționate mai sus pentru a vă îmbunătăți imaginea corporală.
13. Găsiți un exercițiu pe care îl bucurați
Activitatea fizică este o parte importantă a pierderii în greutate. Nu numai că vă ajută să ardeți calorii, dar și vă îmbunătățește bunăstarea (11).

Cel mai bun tip este exercițiul pe care vă bucurați și îl puteți menține.

Există mai multe tipuri și modalități diferite de a vă exercita și este important să explorați diferite opțiuni pentru a găsi una care vă place.

Luați în considerare locul unde doriți să faceți exerciții fizice. Preferi să fii înăuntru sau în afară? Ați prefera să lucrați la o sală de gimnastică sau în confortul casei dvs?

De asemenea, dați seama dacă preferați să exersați singur sau cu un grup. Cursurile de grup sunt foarte populare și ajută mulți oameni să rămână motivați. Cu toate acestea, dacă nu vă bucurați de clase de grup, lucrul pe cont propriu este la fel de bun.

În cele din urmă, ascultați muzică în timp ce lucrați, deoarece acest lucru poate crește motivația. De asemenea, oamenii tind să exercite mai mult atunci când ascultă muzică (19).

REZUMAT:
Exercitiul nu numai ca te ajuta sa arzi calorii, dar te face sa te simti mai bine. Găsiți un exercițiu pe care îl bucurați, astfel încât acesta să devină ușor parte din rutina dumneavoastră.
14. Găsiți un model de roluri
Având un model de rol vă poate ajuta să rămâneți motivați să piardă în greutate. Cu toate acestea, trebuie să alegeți modelul de model potrivit pentru a vă menține motivat.

Suspendarea unei imagini a unui supermodel pe frigider nu vă va motiva în timp. În schimb, găsiți un model de model cu care vă puteți îndrepta cu ușurință.

Având un model de rol relativ și pozitiv vă poate ajuta să vă mențineți motivat (20).

Poate stii un prieten care a pierdut mult greutate si poate fi inspiratia ta. De asemenea, puteți căuta bloguri inspirate sau povestiri despre persoanele care au pierdut cu succes greutatea.

REZUMAT:
Găsirea unui model de model vă va ajuta să vă mențineți motivat. Este important să găsiți un model de model cu care să vă puteți referi.
15. Ia un câine
Cainii pot fi insotitorii perfecti pentru pierderea in greutate. De fapt, studiile arată că deținerea unui câine vă poate ajuta să pierdeți în greutate (21).

În primul rând, câinii vă pot mări activitatea fizică.

Un studiu canadian la proprietarii câinilor a constatat că persoanele care au avut câini au umblat în medie în jur de 300 de minute pe săptămână, în timp ce persoanele care nu au câini au mers doar în medie 168 de minute pe săptămână (22).

În al doilea rând, câinii sunt mari sprijin social. Spre deosebire de munca ta umană, prietenii sunt câini

aproape intotdeauna incantati sa faca o activitate fizica.

Ca un bonus suplimentar, dreptul de proprietate asupra animalelor de companie este dovedit a îmbunătăți sănătatea generală și bunăstarea. Ea a fost legată de scăderea colesterolului, scăderea tensiunii arteriale și reducerea sentimentelor de singurătate și depresie (23).

REZUMAT:
Proprietatea câinilor vă poate ajuta să scăpați în greutate prin creșterea activității fizice și oferind un sprijin social de-a lungul drumului.
16. Obțineți ajutor profesional atunci când este necesar
Nu ezitați să consultați ajutorul profesional pentru a vă ajuta eforturile de scădere în greutate atunci când este necesar. Oamenii care se simt mai încrezători în cunoștințele și abilitățile lor vor pierde mai multă greutate.

Aceasta poate însemna găsirea unui dietetician înregistrat care vă poate învăța despre anumite alimente sau despre un fiziolog de exerciții fizice care să vă învețe cum să vă exercitați în mod corespunzător (11).

Mulți oameni se bucură, de asemenea, de răspunderea că văd un profesionist le oferă.

Dacă sunteți încă în dificultate pentru a vă motiva, luați în considerare găsirea unui psiholog sau dietetician care este instruit în interviuri motivaționale, ceea ce s-a dovedit a ajuta oamenii să-și atingă obiectivele (16).

REZUMAT:
Profesioniști, cum ar fi dieteticieni, fiziologi și psihologi, vă pot ajuta să vă stimulați motivația și cunoștințele pentru a vă ajuta să vă atingeți obiectivele de scădere în greutate.
Linia de fund
Fiind motivați să piardă în greutate este important pentru succesul pe termen lung de pierdere în greutate.

Oamenii găsesc factori care motivează diferit, deci este important să aflați ce vă motivează în mod special.

Nu uitați să vă oferiți flexibilitate și să sărbătoriți cele mai mici succese de-a lungul călătoriei dvs. de scădere în greutate. Și nu vă fie frică să cereți ajutor atunci când este necesar.

Cu instrumentele și suportul adecvat, puteți găsi și rămâne motivați pentru a vă atinge obiectivele de scădere în greutate.

1 Consuma un mic dejun bogat in proteine
Chiar dacă nu vă este foame când vă treziți, puneți un mic dejun focalizat pe proteine ​​slabe - două sau trei ouă, bucată de pâine prăjită și jumătate de avocado - și nu una concentrată asupra boabelor procesate, zaharoase înecate în lapte.

Combustibilul de dimineață a fost demonstrat că tamponează binge mai târziu în timpul zilei și stimulează metabolismul. Și pentru mai multe sfaturi despre aruncarea de lire sterline, aruncați o privire la cele 20 de tehnici de pierdere în greutate.

pierdere în greutate motivație

2 Nu mâncați în fața televizorului
Fapt: Mananca o masa buna in sala de mese, cu un loc potrivit - si o companie potrivita - va imbunatati sentimentele de responsabilitate si va aduce mai mult sens la mancare.

Schlepping un castron de goop pe canapea și plopping în jos în fața televizorului? Acest lucru vă va face psihologic mâncarea să pară inconsecventă și lipsită de sens, sporind șansa de a vă abuza de ea. Și pentru mai multe despre relaxarea și evitarea ispitei, a verifica afară aceste 10 Best Non-Exercise Stress Busters.

pierdere în greutate motivație

3Fierteți dinții mai des
Pentru a limita orice poftă sau desert binge după ce ați mancat cina, încercați să încărcați periuța de dinți și dându-vă albe de perle un scrub. Gustul minții și dinții curățiți vă vor opri apetitul și vă vor împiedica să vă mai răsfățați.

femeie la magazin alimentar, vârful pierderea în greutate

4Cunoașteți aspectul magazinului alimentar
Știți deja că tăierea alimentelor procesate este un prim pas important pentru a mânca mai sănătoși, dar un simplu truc pentru a evita să fie tras în urma chemării lor cu carbohidrați este să rămâi la cumpărăturile perimetrului magazinului tău alimentar.

Acolo, mâncarea bună, întreagă se desfășoară, nu în mijlocul unde se ascund alimentele înghețate și biletele procesate. Iar odată ce ai luat ingredientele tale, poți biciui aceste 40 de feluri de mâncare tuturor celor peste 40 de ani.

pierdere în greutate motivație

Apa continua tot timpul, mai ales dimineata
Obținerea multă cantitate de H2O este esențială pentru o funcționare eficientă a organelor, pentru energia musculară, pentru pielea suplă și poate ajuta chiar și în eforturile de scădere a greutății. Mai multă apă înseamnă că obțineți mai puține calorii din alte băuturi, cum ar fi băuturi cu sifon și băuturi sport. Plus: Coborarea unui pahar inainte de masa poate ajuta la temperarea poftei de mancare si te face sa mananci mai putin.

pierdere în greutate motivație

6Culeți un multicooker
Dacă sunteți speriat de bucătărie, dar doriți să începeți să vă creați mese sănătoase, investiți într-un aragaz lent sau unul dintre hibrizii noi, care combină un aragaz lent, o aragaz sub presiune, un vapor și chiar o funcție de saut, pentru a face biciuiți ceva delicios ușor și rapid. Simplitatea unei mâncăruri excelente la domiciliu vă va ajuta să vă mențineți departe de opțiunile încărcate cu grăsimi de la îmbinări rapide sau restaurante regulate. Amintiți-vă să evitați cele 40 de produse nesănătoase dacă aveți peste 40 de ani.

pierdere în greutate motivație

7 Ridica-te constant
Dacă există un singur succes pe care reușesc să o facă, se cântăresc singuri. Împreună cu urmărirea obiectivelor dvs. de fitness și numărarea caloriilor, păstrarea de filme aproape de greutatea dvs. a fost dovedit a ajuta la pierderea și, mai ales după ce a plecat, păstrarea off lire sterline.

Răsuciți-vă pe una dintre noile scale inteligente conectate, care vă vor raporta progresul către telefonul dvs. smartphone complet cu măsurători ale frecvenței cardiace, densității osoase și masei musculare. Sau doar obțineți un ieftine de la magazinul universitar. Mergeți în fiecare zi pentru a vă menține onestitatea. Și pentru mai mult ajutor, știți exact când trebuie să vă cântăriți în fiecare zi.

pierdere în greutate motivație

8Dropiți sucul de fructe
Sucul de fructe a fost mult timp gândit ca o băutură sănătoasă, dar este umplut cu mult zahăr (aproximativ 25-35 de grame pe porție) și nu include niciun fel de pierdere în greutate a fibrelor pe care le obțineți consumând fructe întregi. Stick să mănânce fructe reale, și dacă trebuie să aveți niște suc, tăiați-l jos cu seltzer. Amintiți-vă: ciocnirea sucului de fructe este una dintre cele 25 de "secrete" care nu funcționează.

pierdere în greutate motivație

9Curăți-vă cămară
Înainte de a vă deplasa într-o călătorie cu pierdere în greutate, trebuie să faceți o analiză a stării actuale a cămășii. Aruncați oricare dintre alimentele pe care le găsiți în mod constant gustând și întorcându-vă în momente de stres, care de obicei sunt cele cu carbohidrați procesați și zaharuri rafinate - dulciuri, chipsuri, prăjituri, prăjituri.

Fun fapte: Știați că chips-urile de cartofi reprezintă cea mai mare amenințare pentru talie? E adevarat. Este una dintre cele 20 de fapte nebune care vă vor arunca în minte.

pierdere în greutate motivație

10Limit mananca afara
Dacă ați decis să dedicați mai mult timp gătitului de mâncare la domiciliu, veți rezista în mod natural ieșirii la masă. Acesta vă va economisi bani pe termen lung - salvați-l pentru câteva călătorii pe plajă cu noul dvs. corp - și alimentele de obicei găsite în restaurante sunt mai mari în calorii și grăsimi. Și pentru mai multe despre dreptul de a mânca, iată de ce experții de sănătate doresc să vă evitați salata în 2018.

pierdere în greutate motivație

11 Folosiți plăci mai mici
Controlul slab al porțiunii este o cauză principală a obezității, dar o modalitate ușoară de a combate percepțiile confuze este utilizarea unor vase mici. Alegeți micul platou și castronul mic în loc să ajungeți la lucrurile mari și veți începe să mâncați mai puțin

fiecare ședință. Și pentru mai mult ajutor pentru navigarea în călătoria dvs. de scădere în greutate, iată cele 40 de modalități cele mai bune de a păstra noile obiceiuri.

pierdere în greutate motivație

Cumpărați mai bine recipientele rămase
Efectuarea de mese la domiciliu înseamnă că veți avea o mulțime de resturi gustoase care funcționează excelent pentru prânzuri la serviciu și mese rapide atunci când sunteți ocupați. Dar investiți în câteva opțiuni bune de depozitare, cum ar fi recipientele din sticlă cu capace de tip clic-top sau chiar un dispozitiv de etanșare în vid - și veți obține chiar mai mult kilometraj din mesele sănătoase. Și dacă aveți nevoie de ceva mai multă inspirație pentru mâncarea sănătoasă, verificați aceste 10 moduri dureroase pentru a vă îmbunătăți dieta.

pierdere în greutate motivație

13Vizualizați-vă porțiunile în mod corespunzător
Folosind feluri de mâncare care sunt mai mici vă pot ajuta cu porțiuni, dar trebuie să le împărțiți și ele în funcție de conținutul lor nutrițional, pentru a vă asigura că vă îngrijiți corpul de ceea ce are nevoie, în cantitatea potrivită de a pierde în greutate. Porțiunea de proteine ​​slabă ar trebui să aibă dimensiunea ambelor palme deschise, două pumnii pentru legume și / sau carbohidrați, unul până la doi degete pentru grăsimi și un vârf deget sau două pentru uleiuri. Pentru mai multe trucuri utile, cunoașteți aceste 15 cele mai bune hack-uri de sănătate de 60 de secunde.

pierdere în greutate motivație

14 Utilizați înlocuiri mai inteligente
Căutarea unor modalități de înlocuire a indulgențelor preferate cu alimente mai sănătoase este esențială pentru menținerea consecventă a efortului dvs. de scădere în greutate. De exemplu, puteți face o crusta de pizza din broccoli si piure de cartofi de la conopidă, și de a folosi, de asemenea, ciuperci Portobello sau împachetări salata verde pentru chifle. De asemenea, știți aceste 25 de Superfoods care previne creșterea în greutate în timpul iernii.

pierdere în greutate motivație

15 Țineți un program strict de somn
Oamenii de stiinta acum stiu ca obtinerea de somn consecvent si de restaurare in fiecare noapte este unul dintre cheile unei vieti mai sanatoase si a unei greutati corporale mai mici. Sfaturile pentru a vă asigura că maximizați timpul de amânare includ crearea unui dormitor întunecat și răcoros; tăierea timpului ecranului cu o oră înainte de culcare, fără cafeină sau alcool cu ​​câteva ore înainte de a dormi și lipirea unui program solid de somn. Dacă aveți nevoie de ajutor pentru a obține mai multe Z, știți că Eating This One Thing vă va ajuta să dormi mai bine.

pierdere în greutate motivație

Când nu reușiți, pur și simplu mergeți mai departe
Toți ne cădem din când în când. Chestia nu trebuie să lase să deranjeze întregul plan. În cazul în care planul înseamnă lovind sala de sport de 4 zile pe săptămână și evitarea carbohidrații și nu pot ajuta, dar a lovit petrecerea de pizza prietenului tau miercuri noaptea Nu îi lăsați sentimentele de vinovăție vă păstrați de la ridicarea în cazul în care ați rămas joi. Și dacă sunteți în jos pe tine, ridica-te cu aceste 70 Genius trucuri pentru a obține instantaneu fericit.

pierdere în greutate motivație

17Încearcă-ți activitatea
Traim in epoca de aur a tracker-ului de fitness - si tehnologie care vizeaza sanatatea si bunastarea dumneavoastra - da-ti un avantaj ridicand ceva ce iti va da date fiabile despre progresul tau. Veți putea să stabiliți repere bazate pe date (câteva kilograme pierdute, de exemplu) și vă puteți răsplăti pentru efortul dvs., pe măsură ce vă veți îmbunătăți progresul.

pierdere în greutate motivație

18pentru camera de greutate
Nu trebuie să vă transformați în Ah-nold pentru a profita de avantajele greutăților sau mașinilor libere. Adevărul este că trebuie să efectuați un anumit tip de exercițiu de rezistență pentru a construi muschi. Cu cât aveți mai multă mușchi, cu atât mai multe calorii veți arde în repaus și cu atât mai bine veți plăti pentru corpul transformator. Și dacă aveți nevoie de o inspirație excelentă de antrenament, verificați modul de antrenament de 15 minute al lui Bella Hadid.

pierdere în greutate motivație

19Caut cafea
Nu se mai credea ca un viciu, cafeaua a fost demonstrata recent pentru a te ajuta sa traiesti mai mult, sa-ti protejezi ficatul si chiar sa eviti diabetul. Cofeina este, de asemenea, o modalitate excelentă de a vă face antrenamentele mai vii și mai plăcute, oferindu-vă o joltă suplimentară de energie. Doar limita orice adăugări de lactate sau zahăr pentru beneficii maxime. Și dacă nu sunteți încă vânduți când beți o ceașcă de joe, verificați aceste 75 de beneficii uimitoare de cafea.

pierdere în greutate motivație

20 Intrați în HIIT
Intervalul de antrenament de înaltă intensitate (HIIT) este o rutină de antrenament trebuie să adauge când încerci să scapi de kilograme. Perechile de protocoale au izbucnit de efort intens, cu totul în afară, cu efort mai moderat pentru a accelera arderea caloriilor și a grăsimii torței. Modalitatea a fost, de asemenea, legată de extinderea vieții prin reconstruirea celulelor și menținerea diabetului prin îmbunătățirea sensibilității la insulină. Și dacă nu sunteți încă convins, verificați Singurul cel mai bun antrenament pentru întoarcerea ceasului.

pierdere în greutate motivație

21Mai mai înalt
Hunching peste birou toată ziua, blocat în scaun, a fost găsit să fie în detrimentul sănătății dumneavoastră și de a crește în greutate. Se ridică în mod regulat pe tot parcursul zilei, chiar dacă nu vă implicați într-un exercițiu transpirat, declanșează scala internă a creierului și scade apetitul. În mod constant ședințele șuruburi până modul în care creierul interpretează greutatea dvs., ceea ce poate duce la supraalimentare. Bonus: O postură mai bună este una dintre cele 30 de modalități de reducere a stresului în 30 de secunde.

pierdere în greutate motivație

22Cunoașteți fibra
Fibrele sunt carburi greu de digerat, găsite în fructe și legume și cereale integrale. Studiile au arătat că mai multe fibre veți obține în y

le acolo, care există pe o dietă de produse numai. În principal pentru că toate fibrele vă fac să vă simțiți mai repede, limitând cât de mult vă puteți împinge fizic în gură și deoarece sunt gemate cu vitamine și minerale care vă dau energie și vitalitate.

pierdere în greutate motivație

Consultați consilierea
Uneori, nevoia de a mânca este o formă de auto-medicație și devine un exercițiu compulsiv. Dacă bănuiți că este cazul pentru dvs., este probabil o idee bună să discutați cu un specialist în domeniul sănătății mintale și să abordați problema direct.

pierdere în greutate motivație

Nu mai avea sifon
Treceți în schimb la Seltzer.

pierdere în greutate motivație

Schimbați-vă perspectiva
Nu te uita la obiectivul tău de a pierde în greutate ca pe o slogă neefectuată sau o călătorie groaznică și nu te abonezi la nici o "dietă". În urma acestor sfaturi te va ajuta să faci o schimbare a stilului de viață care se rotește în jurul modului în care vezi alimentele și cum utilizați mâncare - este acolo pentru a vă hrăni și pentru a vă face viața mai bună, nu pentru a deveni o greutate gravă care vă strică viața.

Culoarul de legume

39 Când sunteți îndoieli, cumpărați alimente întregi
Adu-ți aminte ce spunea marele Pollan despre secreția de a mânca sănătoasă: "Mănâncă mâncare. Nu prea mult. Cele mai multe plante. "Dacă vine într-o cutie cu un caracter de desene animate încrustat pe ea, conduce clar. Dacă eu hrana întregă așezată în aer liber? Cumpara departe!

pierdere în greutate motivație

40 Înapoi în stres
Exercițiul și meditația constante vor face minuni nu numai pentru creierul și starea ta de spirit, ci și pentru talia ta. La urma urmei, studiul după studiu a arătat că stresul duce la cacofonie hormonală în corpul tău și inexorabil la obiceiurile alimentare proaste.

pierdere în greutate motivație

41Văi afirmații zilnice
Cheia pentru a scăpa de greutate și pentru a ține-o departe este găsirea ceea ce te motivează și afișează afirmațiile zilnice - indiferent de cât de tare vă simțiți la început - se dovedesc a funcționa. Deci, amintiți-vă: Sunteți un câștigător și nimic nu este imposibil!

pierdere în greutate motivație

42Utilizați o aplicație
Există o mulțime de aplicații care vă pot ajuta să urmăriți caloriile, să găsiți rețete sănătoase, să faceți exerciții eficiente și să vă oferiți sfaturi bune despre cum să vă mențineți cu obiectivele de pierdere în greutate. Verificați recenzii, încercați câteva și apoi utilizați cele care lucrează pentru dvs. deoarece vă pot oferi informații, responsabilitate și suport care sunt greu de găsit pe cont propriu.

pierdere în greutate motivație

43 Exercițiu promiscuos
Când vă veți plictisi, veți cădea din rutina voastră. Așa că porniți-o! Nu vă fie frică să vă răsturnați și să explorați antrenamentele sau mișcările pe care le bucurați mai mult decât slogul standard de gimnastică. Poate preferați ciclismul spre eliptic sau vânați la banda de alergare. Sau poate că faceți drumeții locale sau dacă jucați baschet la Y este mai mult viteza dvs. - nu contează, ci doar în mod constant și frecvent.

motivații pierdere în greutate

44Stabiliți obiective realiste
O capcană care încearcă să piardă în greutate de multe ori intră în scopuri care nu pot fi îndeplinite fizic sau realist. Pierderea a 20 de lire sterline într-o lună nu este numai nesănătoasă, dar este și imposibilă dacă nu vă înfometați. Obiectivele greu de îndeplinit te vor frustra și te vor împinge de la obiectivul final al unui corp mai leneș și heathier.

pierdere în greutate motivație

45Bariere punctuale
Înainte de a intra într-un program de pierdere în greutate, încercați să identificați toate zonele în care probabil că veți aluneca - acest lucru vă poate ajuta să vă pregătiți pentru greșeală și să micșorați simțul eșecului. Doar nu vă scuzați și nu vă învinuiți slăbiciunile ca fiind motivul pentru care tot nu reușiți să vă atingeți obiectivele.

pierdere în greutate motivație

Fii atent
Ia-ți un moment în fiecare zi sau săptămână să stai în tăcere și să meditezi asupra progresului tău. Cum te simți? Ce lucruri au declanșat binge sau alegeri alimentare proaste? Nu trebuie să faci asta ore întregi ca un călugăr tibetan. Doar fii singur cu gândurile tale și concentrează-te pe progresul tău sau lipsa și încearcă să identifici trucurile pentru a face mai ușor.

pierdere în greutate motivație

47Adăugați, nu scădeați
Nu te gandi la intregul punct de a pierde in greutate ca sa iei chestii din viata ta (chiar daca scaderea grasimii este scopul final). O abordare mai sănătoasă este să vă reamintiți că adăugați în lucruri noi și sănătoase, care, sperăm, vor deveni obiceiuri sănătoase, astfel încât abordarea câștigului de greutate nu va fi o afacere mare.

pierdere în greutate motivație

Nu mânca târziu
Cufundați-vă pe gustări - sau chiar pe toată cina - după ora 7:00. s-a dovedit a conduce la creșterea greutății corporale, la niveluri ridicate de insulină și colesterol, la un metabolism lent și chiar la creșterea biomarkerilor pentru boli de inimă și diabet. Încercați să mâncați o cină ușoară și sănătoasă cât mai curând posibil și să limitați gustările după 7 ani.

pierdere în greutate motivație

49 Discomfort pentru umbre
Efectuarea unei schimbări drastice în viața de zi cu zi nu este niciodată un lucru ușor de făcut, dar dacă sunteți angajat să scăpați în greutate atunci trebuie să fiți pregătiți pentru unele alegeri dificile și decizii incomode. Cel mai bine este să încercați doar să îmbrățișați disconfortul și să-l sugeți, deoarece recompensele de la sfârșitul călătoriei dvs. de pierdere în greutate vor merita durerea.

pierdere în greutate motivație

50 gateste mai mult
Nu mai este nevoie să facem scuze pentru că nu tehnologia de gătit la bucătărie a făcut mai ușoară ca niciodată să creeze mâncăruri ieftine și sănătoase. Nici măcar nu trebuie să înveți abilități cuțite (deși ar trebui). Obțineți un procesor de alimente, căutați câteva rețete de bucătărie lentă și aruncați ingredientele. Veți economisi bani, veți mânca mai bine și veți putea chiar să impresionați pe cineva.

https://curiozitati-despre-orice.blogspot.com/......s%20%20%3F

| Andreeush a răspuns:

Gândește-te că în curând va veni vara și o să fii nevoită să te apuci să faci sport dacă vrei să dai niște kg jos. Așa vei avea motivație.

| aumih16 a răspuns:

Solutii ar fi! gasesti exercitii pe Youtube! chiar si pentru dinastia mai puturosi puturoase ca tine! daca nu iti place! atunci du-te in parc! te duci sa te interesezi la o sala! sau poti incerca pe stadion! bineinteles ca si alimentatia! e importanta! si tocmai din acest motiv! incearca sa numai mananci asa mult! mai putin! mai moderat! mai redus! etc! si vei slabi! cu siguranta!

| Sindbad a răspuns:

Pai primul lucru intreaba-te ce motive ai si ce scop urmaresti pentru a pierde kilogramele alea (nenorocite). Daca nu ai o motivatie suficient de puternica, nici n-are sens sa te stresezi.
Al doilea, nu manca dulciuri (fructe sau miere da) dar deloc. Cand vrei sa bagi dulce gandes-te doar la scopul propus. Mananca ce vrei, insa sa fie de calitate si cat mai putine glucide (adica cartofi prajiti, pizza si altele asemenea). Si dubleaza miscarea fizica pe care o faci. Mergi pe jos, stai la soare, du-te la piscina, tenis, mare, cat mai mult in aer liber.
Al treilea lucru nu face greseala sa tii socoteala la calorii. Este o prostie, nimeni n-a slabit vreodata facand calcule contabile

| Jeonghyeo a răspuns:

Cum sa castigi lupta cu kilogramele?
foloseste si tu o arma mai competenta, un Zweihänder ceva.