| Joker3134 a întrebat:

Ca it-ist trebuie sa stii engleza perfect sau doar bine?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Trebuie sa stii engleza binisor, ca sunt tot felul de instructiuni in engleaza, plus ca nu se stie cu cine lucrezi, ce clienti are firma, cu care trebuie sa discuti, si asa mai departe, insa asta se discuta la angajare ce se cere si ce nivel, nu e o problema.

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot ce inseamna documentatie in programare e in engleza. Trage tu concluzia cat de bine e nevoie sa stii

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Ar fi daca la noi se va dezvolta industria, insa si in afara se pot cauta ingineri!

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Asta nu stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker3134):

Viitorul e calare man.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker3134):

Tie de cate ori trebuie sa ti se raspunda ma la aceeasi intrebare? Esti batut in cap?

| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Pui mana, inveti, te duci, pui CV scrii acolo ce scoli ai, daca te accepta la interviu vezi ce faci acolo, ce te pune sa faci ca test si asa mai departe. E un avantaj avand curs terminat, ca ai acolo la CV.

Normal ca avand fac de info ar fi fost un avantaj ca CV_ul tau avea prioritate, insa oricum va avea la o adica, ca se cauta programatori mai ales daca ai si curs, se considera ca putina experienta ai avea.

Se angajeaza si programatori juniori si pornesti din start cu 600 Euro bani in mana, poate primele trei luni te baga in proba cu sal minim, dar nu e problema.
Cam asta e tot.

Răspuns utilizator avertizat
| Andreeush a răspuns:

Trebhie să știi să te descurci cu limba engleză.

| Frank51 a răspuns:

Un doctor este familiarizat cu organele in mod automat. La fel este si un it-st, el stie engleza inainte de toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mananci o limba de englez in fata angajatorului dupa ce ai rupt-o cu mainile goale din gura unui nevionvat in stil dothrakian. Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

La noi nu prea e industrie, tine-o pe programare ca asta e bine platita si va fi mereu cautata, e mare deficit de coderi peste tot in lume, pune mana si invata si vei ajunge sus ca situatie.
Te ajuta programarea direct prin faza ca ai job f bine platit.
Nu mai stiu cum e acum, pana acum ca sa ai scutire de impozit trebuia sa ai fac de info facuta, dar acum nu stiu cum mai e.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca e un atu mare in plus sa stie engleza bine mai ales ca nu se stie cu ce clienti lucra firma si cu care el va trebui sa stea de vorba, sa citeasca instructiuni, cerinte si asa mai departe.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu conteaza ce fac aveai, conteaza sa stii programare, cel mult poate nu beneficiezi de scutirea de impozit, dar nu e problema ca e mult si oricum cat iei. Nu poate da nimeni lege ca obligatoriu cu facultate de IT-ist, fiecare firma angajeaza cum considera ca e privata.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa stii engleza binisor, ca sunt tot felul de instructiuni in engleaza, plus ca nu se stie cu cine lucrezi, ce clienti are firma, cu care trebuie sa discuti, si asa mai departe, insa asta se discuta la angajare ce se cere si ce nivel, nu e o problema.