| Catrice a întrebat:

Cam în 90% din cazurile în care ajung pe rețele sociale, forumuri, bloguri, găsesc replici acide, injurii, cuvinte urate...
Acum ceva ani citisem pe un site/blog o chestie și va întreb pe voi, cei mai cu 'experienta' virtuala, care poate cunoașteți persoane în realitate care fac asa ceva în mediul virtual.

E adevărat ca atunci când începi sa înjuri în mediul online, în viata reala ai niște lipsuri/frustrări?
Sau pur și simplu acei oameni asa sunt și în viata reala?

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Sa mai faci un pic de misto de unul sau de altul care chiar merita nu e nimic rau, sa ironizezi unele persoane, dar daca ai ajuns sa jignesti, deja e o alta mancare de peste ce depaseste bunul simt.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Parerea mea este ca nu exista viata reala si viata virtuala. Nu avem la baza microprocesoare. Daca el se crede cineva cand vorbeste online, inseamna ca dupa ce merge la culcare el se crede cineva. Daca injura online, inseamna ca el injura si atat. Acum ca nu o face de fata cu familie, prietenii (daca are) si alte cele... nu o face din diferite cauze care "separa" cele doua asa zise vieti. Dar ele exista pentru el oricum, indiferent ce face.

Da, sunt replici acide si urate, insa este normal ca acestea sa se gaseasca online. Doar daca cineva intreaba ceva, ii lasi un mesaj ironic acolo si aia e. Dar daca esti fata in fata cu cineva, nu poti sa spui asa de odata orice iti vine la gura. Dar asta nu inseamna ca nu o faci pentru ca "tu doar online esti altfel, in realitate nu". Acea persoana este asa cum este indiferent de situatie.

Deci, posibil sa aiba frustrari sau sa nu. Sau posibil sa aiba alte lucruri lipsa.

De exemplu, ai pus intrebare despre asta aici, ce pot intelege? Ca in viata reala, nu vorbesti in mare despre astea? Ca iti doresti sa intelegi de ce lumea reactioneaza asa in diferite situatii, dar nu le spui asta in fata? Ca esti un fel de liber arbitru si nimeni nu te cunoaste si daca cineva incearca sa spuna ceva despre asta (ca acum), o sa reactionezi ca si cand nu e asa?

Bine... nu o lua personal, asta e ca un exemplu la ce concluzii poate sa traga cineva despre altcineva, la fel ca persoanele alea, asa zis frustrate.

| Catrice explică (pentru DoarBogdan):

În viata reala dacă ma jignești, te iau cu 'pa, ne mai vedem niciodată' laughing
Tocmai ca din cauza ca nu ii cunosc pe respectivii vreau sa știu ce e cu ei, sa încerc sa ii înțeleg. Dacă am ce înțelege la ei bineînțeles laughing

| Celcestietot a răspuns:

Depinde de om. Daca te enervezi și în mediul online, asta nu înseamnă că nu o poți face și în viața reală. Unii fac asta și în realitate, alții nu.

| Dalmore a răspuns:

Eu cred ca frustrarile sunt la oamenii care se ataca la niste prostii online. Sunt prea fragili, n-au ce cauta pe internet. Cum naiba sa te afecteze asa niste VORBE pe un SITE din partea unor oameni care NU TE CUNOSC?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt frustrați, da. Ei înjură ca să îi injoseasca pe alții, fiind un mecanism de auto-apărare, ca așa "suntem mai smecheri", astfel ei îi judeca pe alții, eliminând acumularea unor frustrări pe baza defectelor lor. Un om mulțumit cu el însuși, nu va judeca lumea din jurul lui.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Toata lumea judeca. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu acum nu i-ai judecat pe ei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai judec și eu uneori, da. Acum nu mi se pare că am judecat, am privit obiectiv mai degrabă, m-am referit la general, a judeca înseamnă a privi o persoana și a-i găsi imperfecțiuni criticând-o. Eu nu cred că am criticat happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Evident

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Poate nu chiar toată lumea, dar majoritatea.Cred că sunt foarte puţini oameni pe planeta asta care să fie mulţumiţi cu tot ce li s-a întâmplat/li se întâmplă în viaţă,cu tot ce au(şi dacă nu au,să accepte asta),că de aici vin toate gândurile negative,frustrările.
Un om care este împăcat cu viaţa lui,nu mai simte nevoia să jignească,să poarte duşmănie cuiva, să fie invidios pentru că nu are de ce, el neavând frustrări nu are cu ce să se descarce.
Acum că unii au mai multe frustrări şi se observă de la o poştă, în timp ce alţii au mai puţine şi se cam trec cu vederea, asta-i altceva.