| Adriana6799nh a întrebat:

Cancerul are cauze spirituale? O depresie poate cauza cancer sau chiar frica de această boală?

6 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Nu.

| SG1995 a răspuns:

"Cauze spirituale", nu cauze psihologice, nici asta.
Acu da, stresul, sau depresia poate fi corelat cu riscul de cancer, dar, pentru că e un "dar", corelația nu implică cauzalitate. Actualmente încă se studiază legătură dintre starea psihică și cancerele, pentru că da sunt vreo 40 de tipuri de cancer.

| oglindasultanului a răspuns:

Deoarece spiritualitatea este "lumea la microscop" deci da. Depresia aia, afecteaza cum gandesti si nu mai esti atenta la ce faci, asa incep problemele de sanatate.

| FreddieM a răspuns:

Da ai intuit bine. Dumnezeu iti da cancerul, iar medicii se impotrivesc vointei divine si incearca se sa te salveze.
Cheers

Răspuns utilizator avertizat
| InYourPants a răspuns:

Nu