| T0T a întrebat:

Când ați făcut ultima oară un gest frumos? Care a fost acela?

Răspuns Câştigător
| LeZizu a răspuns:

A fost luna trecuta cand i-am dat unei colege o cartela de metro ca venisem de la Bucuresti si stiam ca o sa se duca ea inapoi.
In rest nu imi aduc aminte. Adica sti tu, pe fata apreciaza, ce ok e, dar pe la spate laughing. Sau dupa cateva zile uita imediat.

37 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Pai am facut mai multe si, daca tot ma intrebi, hai sa ma laud: am ajutat o batrana sa treaca strada...dar ea nu vroia. laughing Mi-am facut pisica fericita - i-am luat o conserva, i-am dat de mancare unei vecine batrane ce ma terorizeaza cu mirosul zi de zi, si am imprumutat o fata cu bani. Acum, care o fii ultimul facut din astea nu mai stiu laughing

| LoveSleep a răspuns:

A long, long time ago.

| AirănMeidăn a răspuns:

am dat cuiva jeleuri
joi
sunt tare

| anonim_4396 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Daca pentru tine sa dai cuiva sa manance ceva care poate sa duca la ingrasare, diabet, carii si alte chestii de felul asta inseamna un gest frumos, sunt curios care a fost ultimul tau gest urat.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Dar tu cu ce te mândrești?

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Ce i-am zis era o gluma. Daca e sa vorbim serios, nu imi place sa ma mandresc cu vreun gest frumos sau pe care eu l-as considera frumos.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Știu că era o glumă, dar m-a pătruns curiozitatea. E ok dacă eviți răspunsul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Uite cum vad eu lucrurile. Sunt convins ca stii de filmuletul de pe YouTube in care cineva ajuta pe cineva, iar acela la randul lui ajuta pe altcineva si asa mai departe. Are foarte multe vizualizari si like-uri si sunt o gramada de comentarii sub el si aproape toata lumea spune cat de minunat ar fi daca ar fi asa de frumos si in realitate.
Mie mi se pare destul de trist, pentru ca toti oamenii din filmare ( bine, stiu ca sunt actori) sunt surprinsi atunci cand sunt ajutati si din pacate asta chiar se intampla si in realitate, pentru ca sa ajuti pe cineva fara sa ceri ceva in schimb pare ceva deosebit si nu ceva normal, asa cum ar fi trebuit sa fie.
Bunicul zicea ca daca trece o zi fara sa faci macar o fapta buna e ca si cum ai fi murit pentru o zi.
Poate iar o sa ti se para ca am evitat raspunsul, dar asta mi-a venit acum sa iti zic.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Nu mi se pare, sunt convins.
Ceva care nu se întâmplă prea des și nu este un lucru obișnuit este ceva deosebit, nu ceva normal. Este bine să ajuți, din punctul meu de vedere, dar nu pe oricine. Nu prea m-aș avânta să ajut un necunoscut de pe stradă, de exemplu. Un ajutor trebuie dat în momentul în care ești cât de cât informat de situație, deci cel mai bine e să ajuți un cunoscut. Așa vin tot felul de persoane la ușă care zic că au nevoie nu știu cine de operații prin Texas sau vezi pe stradă țigani care cer bani și cu acei bani cumpără numai băutură și țigări, dacă le dai mâncare și nu le place o aruncă pe jos. Nu mă ține inima să ajut un om fără caracter. Probabil din această cauză nu pot să mă consider o persoană foarte bună.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru anonim_4396):

bine, bine
am dat like la o poza dintr-aia cu "un like, o rugaciune", se pune?

| T0T explică (pentru AirănMeidăn):

Ăsta este un gest extraordinar. În ziua de azi un like pe facebook înseamnă foarte mult. Aceasta este noua unitate morală.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Nu se pune, pentru ca incurajezi cersetoria si nici nu stii ce fac aia cu acele like-uri. Poate le schimba pe bautura si tigari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Uite alta chestie pe care nu o inteleg. Cei mai multi oameni, atunci cand vine vorba de a ajuta pe cineva aduc in discutie si banii, de parca numai asa se poate face o fapta buna. Plus ca scuza asta, ca nu ajuti pe cineva strain din cauza ca poate nu merita, mi se pare doar un mod de a incerca sa justifici de ce nu te complici sa ajuti pe nimeni.
Uite si filmuletul de care ziceam, pentru ca se pare ca m-am inselat si nu il stii:
https://www.youtube.com/watch?v=u8tzswROt70

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Aici nu sunt de aceeași opinie cu tine. Nu este o scuză, cel puțin în cazul meu.
Am văzut filmulețul și în cazurile acelea se merită să ajuți o persoană, dar în exemplele pe care le-am dat eu sunt de părere că nu este bine. Fiecare acum cu opinia sa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Pai cam la tot ce am zis n-ai fost de acord cu mine big grin
Ai dreptate, fiecare cu parerea lui. Oricum, eu nu am zis ca nu ai deloc dreptate in exemplele pe care le-ai dat, am spus doar ca poti sa ajuti si altfel pe cineva necunoscut, nu numai cu bani.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Aici sunt de acord, la faza cu banii. E mult mai bine să dai lucruri, dar în situații mai clare. În niște situații în care știi că respectivul care primește ar și aprecia.

| T0T explică (pentru T0T):

Cât despre gesturi și acelea pot conta extrem de mult și merg cam în orice situații.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Ieri, am consolat o colega

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ieri i-am dat o îmbrățișare călduroasă colegei mele. E o scumpă, n-ai cum să nu o îmbrățișezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Joi. Am cedat locul meu din autobuz unui batran.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Frumos. Eu nici nu ocup locurile din autobuz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasterea mea a fost un gest frumos acordat pamintului fiindca sunt divin.

| Foxyyyy a răspuns:

Nu stiu cat de frumos e gestul, dar ieri mi-am luat o inghetata iar langa mine era o fetita, singura fara parinti ce si-a luat si ea inghetata, dar a scapat-o si a inceput sa planga laughing. I-am oferit inghetata mea :3

| T0T explică (pentru Foxyyyy):

Ce dlăăguuț!

| unprietenaproape a răspuns:

Nu mi amintesc. am luat o pisicuta de pe strada fiindca mi a fost mila de ea dar am tinut o afara intr un frig de crapau pietrele si a murit inghetata. plus ca ii mai dadeam si lapte de la frigider

| Scintilla a răspuns:

Mi-am facut curat la haine, am sortat hainele si am daruit un sac cu haine unor copii.

| Scintilla a răspuns:

Mi-am facut curat la haine, am sortat hainele si am daruit sacul unei familii.

| LeZizu a răspuns:

Eu mai totimul fac gesturi frumoase. Intrebare pentru mine e "Cand ti-a fos apreciat ultima data un gest frumos?"

| T0T explică (pentru LeZizu):

Când?

| T0T explică (pentru LeZizu):

În cazul meu nu cred că fac prea multe gesturi frumoase, dar măcar au fost apreciate când le-am făcut asta din ce îmi amintesc acum.
Știu. Se uită repede, dar depinde și de persoana față de care faci gestul respectiv.

| LeZizu a răspuns (pentru T0T):

Oricum nu e bine sa faci gesuri pentru a fi apreciat. Le faci ca asa esti tu si sti ca e bine sa il faci. Nu sa il faci ca sa fii apreciat si sa atragi atentia. Ti-am lasat un misaj pe privat

| T0T explică (pentru LeZizu):

Ai dreptate. Eu nu le fac pentru a fi apreciat.winking

| LeZizu a răspuns (pentru T0T):

A fost luna trecuta cand i-am dat unei colege o cartela de metro ca venisem de la Bucuresti si stiam ca o sa se duca ea inapoi.
In rest nu imi aduc aminte. Adica sti tu, pe fata apreciaza, ce ok e, dar pe la spate laughing. Sau dupa cateva zile uita imediat.

| Alex5620 a răspuns:

A ajutat-o pe bunica. big grin