| anonim_4396 a întrebat:

Cand ai o suparare este bine sa spui cuiva sau mai bine nu spui nimanui?

Ma refer la cineva apropiat de tine

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Faci cum simti, daca iti face bine ca spui, spui, daca simti ca nu iti face bine sau nu te ajuta, nu spui, e foarte simplu, nu putem generaliza. Unora le face bine ca spun pur si simplu, altora le place sa spuna doar daca ii ajuta cu ceva adica daca e productiva discutia.

De exemplu eu cand am o suparare imi place sa spun doar daca ma poate ajuta celalalt, sau din discutia asta am sanse sa rezolv ceva, altfel nu are sens, dar asta pentru mine, altora le face bine pur si simplu sa zica in gol.
Dar depinde de situatie, sunt si chestii care mi-au facut enorm de bine sa le spun chiar daca se putea face ceva sau nu, dar nu pe axa necazuri.

| Freya1 a răspuns:

De obicei nu prea e indicat sa ai incredere in nimeni, dar trebuie si tu sa iti descarci sufletul din cand in cand ca sa nu inebunesti.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Ma intreb dar na, poate sunt eu limitat, daca am o problema si nu exista sansa ca sa se rezolva macar ceva din discutie, cu ce ajuta ca spun sau nu? Cu ce schimba asta situatia?
De exemplu: "Sunt f suparat ca nu ma place aia pe care o plac eu si nici nu are cum sa se intample asta, vai ce sufar", okey, si? Ca spun, ca nu spun e tot una, nu stiu la ce te referi sa descarci sufletul.
Sau vai de mine am diabet si ce rau e ca stau mereu ca bag insulina de 4 ori pe zi, vai nu mai pot, sa mananc numa pe cantar, si daca zic, tot nu trece.
Adica ma doare picioru de mor, ca o zic sau nu o zic, nu ma mai doare? Am dat ceva exemple. Adica ca zici sau nu, fapta si problema e aceiasi, afecteaza la fel.
Aaa, daca celalalt poate veni cu o idee sa rezolv, este cu totul altceva.

Bine, inteleg ca la multi e asa cum zici, dar nu simt eu notiunea, nu imi inchipui care e smecheria, nici in psihologie nu e clara treaba, se zice doar ca face bine, dar asta nu e un raspuns, de ce face bine e interesant.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Dacă comunici cu cineva si iti spui oful si problemele te descarci si automat te simti mai bine, chestia asta e demonstrată. Atunci cand cineva iti asculta parerea si punctul de vedere si poate chiar iti da un sfat sau o ideile te simti mai bine si mai liber.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Pai asta am spus si eu ca ce spui tu se stie, dar eu ma intrebam asa retoric de ce face bine, ca logica nu ar avea. Oricum asa cum am zis, fiecare sa faca cum simte.

Si am uitat sa mai zic ceva important, daca omu simte sa zica ceva si ii face mult bine, nu mai conteaza ca celalalt e de incredere sau nu, ca orice ar face ala dupa, sau nu ar face, nu e asa rau ca si cum nu ar fi zis omul problema.
Am facut si eu asa cu ceva dar nu suparare, am spus ceva ce simteam ca vreau sa spun si 95 % nu ar fi spus, mi-a facut f mult bine, nu ma interesa ca acela poate spune la 10000 oameni, nu a spus, dar nu ma mai interesa, ca altfel oricum imi era f rau psihic, daca spunea oricum nu conta, sau daca conta, conta mult mai putin in mod negativ, decat raul care era daca nu spuneam.

| Emma30555 a răspuns:

E bine sa spui, te mai descarci și poate primești și un sfat bun

| shu7e a răspuns:

Insasi faptul de a te auzi spunand cu voce tare o schimbare are loc in modul tau de a percepe lucrurile. In nenumarete cercetari a fost demonstrat ca "discutatul" cu cineva supararile tale ajuta.