| hypothesis a întrebat:

Cand ati inceput sa invatati special pentru examenul de bacalaureat si cum ati procedat?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
In vacanta dinaintea clasei a 12a am citit cartile la romana.
Cand am inceput anul, am luat-o usor. Am planificat bine zic eu.
La romana faceam vreo 3 subiecte tip 1, 2 texte argumentative tip 2 si un eseu tip 3 pe saptamana. La mate am facut 1 varianta pe saptamana de m1. Mereu mi-a placut si nu am avut probleme. La informatica prindeam din clasa, aveam multe ore fiind la intensiv. Faceam tot in jur de o varianta pe saptamana.
Pe 29 mai am luat vacanta. La acel moment, aveam facute vreo 90 de subiecte tip 1 la romana, 60 de texte argumentative si toate eseurile tip 3 pe care le consideram necesare- in numar de 30 cred. La mate lucrasem vreo 30 de variante, la fel la info.
Dupa 29 mai, pana la probele scrise, am repetat eseurile la romana si m-am mai uitat pe ce am lucrat la mate si info. Ultima luna nu trebuie sa fie de nopti nedormite si excese de cafea. Iti termini sanatatea. In ultimele 2 zile m-am odihnit. In seara dinaintea probelor ma uitam 30 de minute repede pe materie.
Am fost multumita. La romana as fi preferat alt subiect la 3(as fi vrut poezie, imi place mai mult), dar a fost in regula. La mate am luat 10. La info a fost exact nota asteptata. Media a fost peste 9 si sunt mandra de mine. Am fost organizata, am mers si la majorate, petreceri, excursii, m-am distrat dar am si invatat. Ce-i drept, nu am dat importanta notelor din a 12a la diverse materii. Ma mentineam la un nivel decent si vedeam de bac.

| hypothesis explică (pentru AnonimaOk):

Gandim asemanator.

13 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Prin aprilie am inceput sa deschid cartile. Asa lejer. Precizez ca nu stiam si nu intelegeam absolut nimic din matematica (M2) pana atunci. La simulari luam 1 si 2. Daca imi dadeai o varianta si stiam sa-ti fac 2 exercitii, era minune. M-am apucat prin aprilie, am luat-o incet pana in iunie. Din iunie, dupa ce am luat vacanta, m-am pus intens. Mi-am cumparat culegeri de matematica si am rezolvat variante. Am avut noroc de 2 colegi care imi mai explicau pe facebook exercitiile. De asemenea, m-au ajutat filmarile de pe Youtube cu profesori care rezolvau exercitii. Am rezolvat toate variantele din culegere (vreo 50), am invatat cateva formule si gata. La BAC parca toate cunostintele mi s-au concentrat si am reusit chiar sa rezolv si o integrala. Nu mai facusem acasa decat foarte putine. Subiectul 2 l-am facut de vreo 25 de puncte, iar la Subiectul 1 de inca vreo 20. Am luat, nesperat, nota de 6.15. Eu ma asteptam la 5 si putin. La romana am inceput sa repet operele (stiam cat de cat ce se intampla in ele) cu vreo 2 saptamani inainte de proba. La BAC am stiut sa rezolv toate 3 cerintele foarte bine (un personaj dintr-un text de Marin Preda, Ion Creanga sau George Calinescu). Am luat 8.45, cam putin dupa parerea mea. La biologie (anatomie si fiziologie umana) am citit cartea propusa de profesoara noastra o data (teoria) si am rezolvat variantele de vreo 2 ori. Cu o seara inainte de proba am repetat din nou tot. La examen m-am descurcat excelent, am luat 9.40. Media a fost de 8.00, una cu mult peste ce ma asteptam eu. Am ajuns la concluzia ca la BAC nu este asa de greu daca cunosti esentialul. Daca cineva ca mine a reusit sa promoveze la matematica, cred ca oricine poate.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

La romana cu o saptamana inainte si la matematica si chimie cu o zi inainte am recapitulat tot, mi-am scris toate lectiile de care aveam nevoie foarte schitat, formule, reactii...

Dar cel mai mult am invatat la scoala, la romana de exemplu ne-a dat multe lucrari pe subiectul 3, la matematica inca de la inceput am facut exercitii si aveam doua ore pe saptamana speciale pentru recapitulare si nelamuriri si la chimie mai faceam cate o problema din cand in cand sau mai scriam niste reactii la tabla

| AnonimaOk a răspuns:

happy Succes daca dai bacalaureatul anul acesta!

| neutrino a răspuns:

Am avut grija sa invat mereu la materiile care mi-au trebuit la bac si facultate, astfel incat in ultimul an mi-a fost suficient sa pregatesc bacul dar, dupa o pregatire de circa 3-4 ore pe zi.

| T0T a răspuns:

În ultimele 2 zile înainte de BAC și printre examene.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Cu doua saptamani inainte de examenul propriu-zislaughing.4-5 energizante pe zi.meniuri de la kfc, mc donald, pizza, nopti nedormite.La romana si biologie a fost naspa ca a fost mult de invatat.Si acum tin minte tot.
In schimb la matematicalaughing, m-am uitat la videoclipurile lui radu poenaru cu exemple si a fost usor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

presupun că acum ești obez.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

1,86 75 kg am acumlaughing.is sexy!

| Mayar a răspuns:

M.am apucat...nici nu stiu..cate putin in fiecare zi, ca sa zic asa. Nu m-am pus efectiv cu burta pe carte sa ma stresez si alte cele.

| Sociopat a răspuns:

Am facut vreo 4 eseuri la istorie pe care le-am memorat si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi era de ajuns ce recapitulam la scoala. Informatiile imi erau asimilate si fara sa vreau. Cu o zi inainte mi-am memorat bine formulele la mate, de bio m-am saturat in liceu fiind la profil de stiinte, iar romana nu mi-a creat probleme(profa da). M-am simtit in regula si inainte de examen si dupa.
Nu da tot din tine, chiar nu merita. Ramai epuizat si greu iti mai revii. Gandeste-te ca orice ar urma sa faci dupa liceu, ai nevoie sa fii cu mintile in cap.

| Gigs a răspuns:

La mate lucram zilnic temele, ce stiam, si cu o saptamana doua inainte am facut subiecte ceva mai usoare, am luat 6. la romana nu prea am avut nevoie dar am recitit caietul cu recapitularea de a 12 a cu o zi inainte si am luat 7.8 si la bio am mai citit eu pe acolo dar memoratorul pe cat era de mic pe atat era de greu de citit dar tot cam asa, o zi doua inainte si am luat 6, 4... media e 6.73, profilul stiinte ale naturii bilingv engleza, si pentru cat nu m am stresat am luat note ok... daca eram la uman luam mult mai mult, meh, astea sunt alte povesti