| anonim_4396 a întrebat:

Când aveam 4 ani mi-am pierdut buricul degetului. Nu îmi mai aduc aminte prea multe de la intervenții sau chestii de genu dar as putea sa va povestesc ce s-a intamplat(ca să înțelegeți și voi). Stateam în fața pragului de la ușa în fund și pur și simplu ma uitam prin jur, ma gândeam, admiram habar n-am ce făceam dar doar stăteam acolo și nu făceam nimic in timp ce țineam mana la partea ușii adică aceea cu balamalele și fratele meu fără sa știe ca eu țin mana acolo a vrut sa închidă ușa de tot, dacă nu era mana mea acolo o închidea de tot, oricum mai era foarte puțin pana sa o închidă de tot. Efectiv sărise sânge peste tot dar la cât de amorțit aveam degetul (din fericire mi-a prins decât degetul, nu toată mana) nu simțeam mai nimic, nu mai știu cum am reacționat gen dacă am țipat sau ceva de genu(știu sigur ca nu am plâns) dar mda. M-am dus la mama și am întrebat-o "mami, mai am deget?" arătându-i degetul și când a văzut s-a speriat, a țipat și l-a strigat pe tata, abia atunci am început sa plâng dar nu de durere, eram panicata. Au luat multe prosoape și m-au dus la urgente. Acolo știu ca a urmat o perioada destul de nasoala, trebuia sa merg des la spital, plângeam foarte des și știu ca procedura a fost sa îmi coasă degetul dar nu mai știu cum arăta înainte sa îmi "trateze" degetul, mai ales ca aveam degetul plin de sânge dar acum m-a pus puțin pe gânduri. Am degetul super ok pana la buricul degetului și un sfert din unghie(partea de sus) adică dacă stau sa compar degetul asta cu degetul de la cealaltă mana la partea de sus nu prea e "bombat" și e asa... Plat și puțin tare când apăs(asta cel mai probabil de la cusatura) și sub ungie am carne, oricum ăsta e degetul pe care îl urăsc cel mai tare și mi-e rușine cu el, mereu încerc sa îl ascund ca să nu îl vadă ceilalți pentru ca arata super ciudat și unora le e scârbă de faptul ca sub unghie se afla carne. Întrebarea mea este dacă exista vreo operație ceva ca să îmi facă degetul mai frumos sau chiar cum era înainte sa se întâmple ce s-a întâmplat dar având în vedere ca atunci au făcut sa arate asa nu știu dacă exista ceva mai eficient...idk dar nu îmi place deloc degetul asta(mijlociul de la mana stânga) sad

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poate să pună nimeni la loc acolo bucata de carne din deget care îți lipsește.

| Catrice a răspuns:

Stiu pe cineva care a pățit exact la fel, doar că la degetul mijlociu de la mana dreaptă și nu are deloc complexe legate de astahee hee poate o fi și vârsta de vina...
Hmm poate un transplant de unghie...deși n-am auzit de asta.