| anonim_4396 a întrebat:

Când cineva va face rău, va răzbunați sau iertați?

15 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde.
Pe unii m-am răzbunat de 10x mai rău decât mi-au făcut ei, și încă m-aș mai răzbuna, dacă nu s-ar feri de mine laughing
Dar de multe ori rup legătura fără sete de răzbunare.
Ce e aia iertare? Am crescut la oraș.

| Drimmero a răspuns:

Depinde despre ce rau e vorba, daca e ceva banal gen mintit sau mizilicuri de genul atunci rup legatura cu persoana aia in cel mai rau caz. Daca prin rau te referi ca imi va pune integritatea fizica, chiar viata in pericol pai asa ceva nu se iarta si nu se trece cu vederea, eu unul nu as putea, sau daca cineva ii face rau vreunei persoane dragi, inclusiv daca imi ucide pe cineva drag pai eu n-o sa mai fiu om in situatiile alea, nici nu vreau sa ma gandesc la cum voi reactiona pentru ca nu va fi deloc ortodox, asa ceva nu ai cum sa ierti, sau daca poti ierta eu nu sunt persoana care va face asta, asa ca ma limitez la a raspunde cu "depinde in functie de situatie si gravitatea raului facut" ochi pentru ochi, dinte pentru dinte. Nu-s genul care sa doreasca raul cuiva atunci cand nu mi-a gresit cu nimic, dar cand depasesti linia fina si imi vei face rau sau unei persoane la care tin atunci diplomatia se incheie, va fi personal si va fi un conflict direct cu mine, nu voi uita si nu voi ierta. Orice om normal si-ar face dreptate singur cand situatia degenereaza. Din fericire nu a fost cazul de asa ceva vreodata si nici nu-mi doresc sa se ajunga acolo, chiar nu vreau, imi place viata linistita si vreau sa traiesc cu constiinta curata.

| dullcat a răspuns:

Iertam. Sa te razbuni iti cam otraveste sufletul si constiinta, chiar daca nu ne dam seama pe moment. Plus ca viata are modurile ei amuzante de a oferi lectii, deci nu e nevoie sa ne facem noi dreptate singuri.

| Drimmero a răspuns (pentru dullcat):

Ai putea ierta chiar si atunci cand un nenorocit iti ucide copilul sau pe oricine din familia ta? Ca eu unul n-as putea. Astea sunt lucruri grave si faptul ca ar intra la puscarie nu te-ar incalzi cu nimic. Depinde foarte mult ce ar insemna raul asta pentru ca depinde de situatie si de gravitate.

| dullcat a răspuns (pentru Drimmero):

Intr-adevar, astea sunt circumstante extreme si nu m-as putea pronunta...

| Drimmero a răspuns (pentru dullcat):

Or fi circumstante extreme dar sunt cat se poate de reale din pacate, numai in situatia asta sa nu fii mai ales intr-o tara unde justitia scapa criminalii, pedofilii, violatorii, plimba cazurile ani de zile si la final scapa cu cate o pedeapsa mica, tu esti singurul care isi poate face cu adevarat dreptate, eu unul ma pot pronunta.

| SilentRain a răspuns:

Mă răzbun, apoi iert

| VoidEternal a răspuns (pentru SilentRain):

Aia nu e iertare. E o egalizare a balantei. E ca si cum ai spune ca nu iti mai e sete dupa ce ai baut apa.

| Hammurabi a răspuns:

De obicei doar mă apăr.
Nu știu dacă asta se poate numi răzbunare. Dar nici iertare. laughing

| gemeni6226 a răspuns:

Depinde ce fel de rau imi face. Daca ma ennerveaza in mod constant cu observatii, rabd cit rabd pe urma imi ies din fire si spun cu vocea foarte marita ce nu imi convine si il-o pun la punct.Mereu stiu ce sa zic sa o pun foarte bine la punct.In schimb daca nu e cineva cu care sa trebuiasca sa ma confrunt zilnic gen nu e mebru de familie sau coleg-a de servici, il pun pe ignor nu-mi mai pierd vremea cu discutii in cotradictoriu. Daca in schimb sunt in magazin si cineva mai ales barbat se baga in fata mea il intreb de cand a ramas gravid de asta noapte? iar daca o duduie nu inainteaza in rind ca sta cu ochii in telefon ii fac observatie si daca nu ii place ii zic ca daca continua asa si la volan nu ii dau mult pana face accident.

| AdioTPU a răspuns:

Încerc mai degrabă să înțeleg de ce a făcut ce mi-a făcut dar incerc sa nu mă răzbun chiar dacă am imbold. Prefer o judecată divină dreapta decât o răzbunare.

| 199onur7 a răspuns:

Mereu am lasat pe mana lui el știe cel mai bine cu Adevărat ce are de făcut mie cine imi face rău sau ma minte ma vinde își face singur rau se minte singur se vinde singur eu deja știu din înainte cine ma va vinde cine ma minte cin ma urăște de asta nu pot prinde ură si răutate sunt conștient de tot și știu tot de la bun început da îi las să-și faca de cap poate își vor reveni si își vor sa seama ca nu-i bine ce fac si nu vor mai face da asta las pe mâna lui totul el știe cel mai bine cum să-i faca sa pună pe drumul cel bun căci cu ura si răutatea nimic nică ieri nu ajunge nimeni nu-i bine si sănătoasă sa ai ura si dușmănie asta îți consumă sufletul îți distruge inima iti umple sufletul cu răutate si ura îți distruge sănătate si inima ura si dușmănia sunt cele mai periculoase nu-i sănătoasă si nici normal sa ai pe nimeni ura si nici dușmănie lasăi pe toți pe mâna lui orice rău ți-ar face ei singuri își fac rău da nu-și dau seama cel mai bine lasăi pe mâna lui pe toți.

Noapte buna sa avețihappy

| 199onur7 a răspuns:

Trebuie sa recunosc ca pedofili nu nu-i iert eu le tai... sa ma ia dracu si cancerul daca nu eu le tai si tot proxeneți nu mai zic pe aia le dau foc de viu ăștia nu-i iert nici daca imi zice Dumnezeu nebunu meu onur nu o face o sa-i zic ba da o fac daca tu nu faci fac eu criminali pedofili proxeneți ăștia nu sunt de iertat cine îi iarta pe ăștia face cea mai mare greșeală din viața lor.

| shiningcrown a răspuns:

Daca îmi face un rau peste care eu trec greu și care îmi afectează mintea și starea lăuntrică atunci o sa mă răzbun cu vârf și îndesat, daca fapta lui nu e așa majoră e posibil sa trec peste dar nu uit niciodată, daca ii vei ierta cel mai probabil se vor comporta la fel și îți va face din nou rău fara retinere daca te vede indiferent și nepăsător.

| Muzaurbană a răspuns:

Uneori iert, alteori mă răzbun.