| AC4S4 a întrebat:

Cand erati mici, mergeati singuri la scoala?
Eu imi amintesc ca in generatia mea cam toti mergeam singuri spre scoala si de la scoala.

De ce astazi parintii nu isi mai lasa copiii sa mearga singuri la scoala? Aglomeratia din marile orase din Romania este din cauza parintilor care isi duc copiii pana in fata scolii cu masina. Nici macar cu autobuzul nu ii lasa, pentru ca acesta nu merge pana in fata scolii.

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Esti amuzant man, de parca ar merge la puscarie sau in razboi,hai copilul mami sa mergem la scoala,dar,mami nu vreau ca mi frica ca ma manca de viu profa de franceza =asta cu fanceza am patit-o, mi-a mancat ceva nervi, in tm s-au bagat autobuze special pentru copii, deci nu vad ce frica sa aiba, desigur ca cu copii de 7, 8, 9 ani e normal, dar, nu peste 10 ani

| Drimmero a răspuns:

In clasa a 1-a eram dus si adus, apoi prin clasa a 2-a am invatat singur drumul si veneam singur.

La liceu imi doream sa fiu adus de cineva, faceam aproape 2 ore )))) pe drum, mergeam de ma plictiseam, dar nici ca m-am mutat in altul aproape de casa, imi placea adrenalina drumului lung.

Nu e vorba de parintii care isi duc copiii la scoala, mai toata lumea are masina in ziua de azi, cum da putin ploaia e full in oras la mine de exemplu pe sosele, oamenii sunt comozi, vor sa se deplaseze mai repede, problema mare de fapt e ca nu exista locuri de parcare, fiecare o lasa unde apuca si se creeaza limitarea de spatii. Problema e mai complexa, nu au parintii nicio vina!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

La liceu imi doream sa fiu adus de cineva, faceam aproape 2 ore )))) pe drum, mergeam de ma plictiseam, dar nici ca m-am mutat in altul aproape de casa, imi placea adrenalina drumului lung.

si eu imi doream, dar, dupa betia de dupa ore

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Te referi la elevii din ciclul primar?
Cred că de teama șoferilor. Pentru că permisul de conducere se obține destul de ușor (dacă ai bani), și multi dintre soferi iubesc viteza și se visează pe mașini de curse. Mă îndoiesc că din cauza violatorilor, a răpirilor etc
La mine in oraș nu mai există nici măcar câini maidanezi, au dispărut până și oamenii străzii. In schimb, orașul e plin de vitezomani, mulți se urcă la volan fara permis, unii conduc sub influenţa băuturilor alcoolice, sunt multi care nu acorda prioritate, care confundă pedala de frână cu cea de accelerație sau șoferi tineri care nu sunt capabili să stăpânească o mașină (nici macar sa o parcheze nu au habar, dar se laudă că au permis de conducere). Foarte multi sunt neatenti in trafic, fiindca, in timp ce conduc, au și alte preocupari. Accidentele rutiere sunt la ordinea zilei.
Iar părinții isi asteapta copiii, fix ca la un concert in aer liber, la iesirea din scoli (la liceu, nu e cazul). Pentru siguranța lor. Nu vor să piardă, ce iubesc. Și nu poti să-i invinuiesti, daca au motivele lor.
Pe de altă parte, unii părinti/bunici așa și-au obisnuit copiii, iar unii dintre copii sunt bucurosi ca au cine să ii ajute la... bagaje.

.

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca pe atunci nu erau atatea nenorociri, violuri, rapiri ca si acum.Si oricum nu cred ca in clasa I ai tai te lasau sa mergi singur la scoala nu stiu cat strazi sau pana in centrul orasului.
La mine scoala imi era la coltul blocului si pana intr-a ll-a ma ducea tata ba chiar statea cu mine in pauze pentru ca sufeream de anxietate.
Sincera sa fiu prefer sa blocheze strazile parintii cu copii decat toti drogatii ce fac liniute.

| AC4S4 explică (pentru Freya1):

Mie-mi pare ca a crescut gradul de siguranta din orase.
Vorbim totusi de mers pe lumina. La ora 7 dimineata este luminat afara deja.

| Freya1 a răspuns (pentru AC4S4):

Ce vorbesti.La mine in oras intr-o singura saptamna au fost 3 crime.In ultimele luni nu stiu cati copii disparuti, violati sau ucisi.
Cand eram eu mica trecem printre boschetari, tigani, puscariasi si nu imi zicea nimeni nici fa-te mai in colo pana si maidanezi erau educati te ocoleau sau te jucai cu ei in fata blocului.Acuma nu poate sa mearga copilul la scoala ca il bate unu sau baga cutitu in el, nu poate iesi in fata blocului ca se leaga toti alcoolisti sau drogatii de el, nu poate merge pana in parc, ca stau labari dupa colturi si si-o freaca.
Tu stai la tara sau nu ai iesit in ultimi ani din casa si nici nu ai pornit un tv?

| AC4S4 explică (pentru Freya1):

Stau intr-un oras sigur. Probleme de copii disparuti, violati, ucisi se intampla foarte rar.
La televizor nu ma uit.

| Freya1 a răspuns (pentru AC4S4):

Sunt multi.Cauta pe net de curios cate rapiri, violuri si crime au fost in ultima vreme (cati copii) si pe urma cauta de acum cativa ani si vezi diferenta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Esti prea paranoica.
Sunt 0, 01% sanse sa li se intample ceva la copii lor, daca iti inveti copilu ca e plin de violatori, drogati, criminali, tagani o sa fie speriat de bombe in societate.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este vorba de paranoia, cred ca exagerezi tu cand spui ca majoritatea parintilor ce isi duc copii la scoala au fost violati si abuzati.Pot pur si simplu sa fie calcati de o masina, muscati de un caine acei copii.
Tu ai vazut la cati ani merg copii acum la scoala? 6 ani deocamdata si vor sa coboare sa ii duca de la 5. Explica-mi tu cum merge un copil de 5, 6 ani cu un mijloc de transport sau pe jos poate cel putin pana in alt cartier la scoala...
Copii trebuie educati, de copii trebuie sa se aibe grija, cu copii trebuie sa vorbesti.Eu am fost lasata cand eram mica singura acasa de dimineata pana seara sau si pana cealalta dimineata uneori, data la program prelungit si stateam cate 10 ore pe zi la scoala si chiar imi doream parintii aproape, sa ma duca sa ma aduca sa am si eu atentia cuiva si cine sa ma invete.E foarte bine sa iti feresti copilul de pericole si sa il lasi sa experimenteze dar treptat si la varste normale nu cand abia a invatat sa mearga pe picioare sa il lasi singur apoi sa vi sa plangi ca face copii la 12, 13 ani sau ca il gasesti inecat in rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Pâna la 6 ani hai ca mai inteleg. Dar la un moment dat e exagerat.

Nu zic nimic, doar ca multi parinti nici ei la rândul lor nu au avut o copilarie prea fericita trebuie sa invete meseria de parinte. Fie carti fie cursuri, daca parintele are probleme o sa ii le transmita si copilului.

| Catrice a răspuns:

Nu știu când te-ai născut dumneata, dar și acum 20 ani erau părinți care își duceau copii la școală cu mașina, in clase primare sau gimnaziale, cu atât mai mult erau însoțiti cei de gradina. La fel cum sunt și acum copii de clase mici care merg singuri la școală.
Poate ca în loc sa dea banii pe naveta li se mare mai convenabil sa-i ducă cu mașina proprie cat timp unul dintre părinți are locul de munca în oraș sau apropierea școlii.

| AC4S4 explică (pentru Catrice):

Sunt tanar.
Ma refer la cei care locuiesc in oras si au scoala tot in oras. In multe orase abonamentele sunt gratuite pentru elevi. Cand nu erau gratuite, costau in jur de 30 de lei pe luna.
Mi se pare ca parintii sunt prea protectivi astazi.

| Frank51 a răspuns:

Nici inainte nu isi lasau copii sa mearga singuri, decat daca erau in siguranta, oricine ar proceda la fel. De la o anumita varsta incepi sa scapi de grija dar la inceput este complet normal.

| SilentRain a răspuns:

Da
La că-ți nenorociți sunt astăzi pe străzi, nici eu nu mi-aș lasă copilul sa mearga singur la școală

| Theo94 a răspuns:

Mergeam singur, in ziua de azi mult mai multi au masina, parintii sunt mai protectivi, nu stiu daca criminalitatea e mai mare acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sunt parinti ce au fost batjocoriti, abuzati, violati când au fost ei mici si vor sã nu pateasa si copii lor la fel.
sau e pur si simplu paranoia ce vad pe la TV.
Incât isi tin prea de tot copii.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Parintii sunt protectori cu copiii, consideri asta o problema? Uneori e, dar nu atunci cand copilul are mai putin de 7 ani.

Răspuns utilizator avertizat