| Kevinn2000 a întrebat:

Când mă duc la medicul de familie, îi pot spune despre 2 sau mai multe probleme deo-dată?
Mă gândesc că nu ar fi normal... Voi ce ziceți?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu recomand sa ceri trimitere la un sprcialist sau sa faci analizele de sange, urina

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

Păi știi cumva ce probleme de sănătate am, de îmi recomanzi să cer trimitere la un specialist etc?

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Sa ceri doctorului ca in lipsa analizelor el de unde stie? stiinta are ca baza dovezile

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

Eu mă refeream că la unele probleme de sănătate nu ai nevoie neapărat de analize.
Gen dacă ești răcit, nu te trimite la niciun specialist, doar îți dă rețetă.

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Daca esti racit si iti da antibiotice iti dai seama de cat de tampit doctor ai parte, nu ma mir la ce doctori sunt in ro, acum cateva zile vorbeam cu o studenta la medicina nu stia ce inseamna metabolismul uman, fata aia o sa devine asistenta poate doctor, tu iti dai seama ce clovni sunt in tara asta

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

La orice problema de sanatate ai nevoie de analiza, raceala aia poate fi gripa

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Asa credeam si eu ca am raceala si cand am venit acasa eram aproape de moarte,aveam menginita si cred ca orice doctor ar fi spus ai o simpla raceala,na seamana ca o raceala, zilele astea a mai murit o eleva, asta e ceva brusc, febra, coma, moarte

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

Știu, era clasa a 12-a și mi se pare că era din Ploiești, am văzut la știri când trecusem prin camera în care este televizorul...
De fiecare dată sau aproape de fiecare dată când sunt răcit, îmi dă antibiotic + alte medicamente ( celelalte medicamente obligatoriu )
Eu am și astm bronșic și îmi dă ceva și pentru asta de care am nevoie în timpul răcelii.
Acum 2-3 luni luasem și eu gripa.
Mi-a trecut în 5-6 zile parcă.
Acum am o problemă în dreapta jos a burții, credeam că e apendicită, dar este un pic mai sus, simțisem ceva ciudat, o apăsare ușoară și parcă se umflase un pic, nu era vizibilă, doar simțeam cu mâna un pic umflatura.
Am fost la urgențe a doua zi dimineață și mi-a făcut analize, urină, ecografie și apoi m-aa consulat un chirurg și a spus că e posibil să fac hernie ( nu hernie de disc ) care trebuie operată.
A spus să nu ridic greutăți mari în perioada asta ( o lună sau 2 ).
Iar jos când m-am dus, medicul care mi-a prescris rețeta, nu a spus nimic de hernie, a spus altă denumire, iar acum vreau să vorbesc și cu medicul de familie despre asta înainte să iau aceste medicamente.
Asta e prima problemă.
A doua, este pe partea dreaptă a pieptului, sau pe pieptul drept dacă e corect...
Când mă încordez tare, cam de o lună în coace, îmi apar niste linii care ies din piele ( nu-s vene ) și dacă pun mâna pe ele și le mângâi un pic, se retrag.
Asta a fost a doua problemă, și mai am una cu un " coș " ( am pus în ghilimele, deoarece nu cred că e coș ) care nu mi-a trecut de cam 3 luni, a evoluat ciudat, din mic s-a făcut mare, iar acum s-a micșorat rău, dar nu s-a spart niciodată ( nu cred că o să-i zic despre asta, mă duc direct la acel doctor, nu mai știu cum se numea, știe mama )
Și mai trebuie să merg și la dentist, am o măsea la care mi-a căzut plomba acum 2 ani aproximativ și recent a reapărut nervul sau nervii, și încă o măsea care a început să se carieze acum 2 luni aproximativ.
Și mai am câteva probleme mai minore, sunt plin de probleme momentan.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar fi normal.
De aceea plătim CAS, din care el trăiește, ca să ne asculte problemele medicaleș și să contribuie la rezolvarea lor.

| Andreeush a răspuns:

Normal ar fi să îi spui toate problemele pe care le ai, nu aștepta.

| SilentRain a răspuns:

Eu zic sa te duci ii spui o problema și după aia ieș afara aștepți 5 minute și mai intri încă o data și ii spui și-a doua problema

| Kevinn2000 explică (pentru SilentRain):

Nu am voie să intru de 2 ori, așteaptă și alți oameni la rând.
Și o problemă i-o pot zice în 10-15 secunde, depinde de el cât timp îi ia să-și dea seama despre problemă și unde ar trebui să mă duc.

| SilentRain a răspuns (pentru Kevinn2000):

Mai așteaptă încă o data după ce pleacă toți rolling on the floor)

| Kevinn2000 explică (pentru SilentRain):

Haha. happy

| Endoryus a răspuns:

Eu as face lista. Cand ma asez pe scaun, o scot si o citesc ca pe ultimul testament. El e doctor, e treaba lui sa te ajute cu toate problemele.

| Kevinn2000 explică (pentru Endoryus):

Cum adică să citesc de pe foaie? N-am 8-9 ani, îmi știu problemele.

| Endoryus a răspuns (pentru Kevinn2000):

Mai iesi din casa. Vad ca nu prea le ai cu glumele.

| Kevinn2000 explică (pentru Endoryus):

Ar fi trebuit să râd la acea glumă?
Cum să-mi dau seama dacă glumești sau nu?
Am umor, știu ce-i aia ironie și sarcasm, folosesc și eu, nu-s serios mereu, ies din casă.
Și apropo, un om care nu prea iese din casă, nu înseamnă neapărat că nu știe de glumă.