| BuGsstormbunny a întrebat:

Cand ma uit la temperaturi, ar trebui sa ma intereseze cea resimtita? (gen 22 grade resimtita 26) E la soare sau cum? Explicati-mi va rog.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Aia resimțită e subiectivă (fiecare are o doză de ne~) relevanta e aia indicată de termometru

| mihai69 a răspuns:

E o mărime subiectivă, influențată de viteza vântului și de umiditate.
Adică ar fi cam așa: dacă nu ar bate deloc vântul și umiditatea aerului ar fi cea optimă, temperatura ar trebui să fie cea scrisă acolo la „resimțită ca..." pentru a crea aceeași senzație de căldură (sau răcoare).

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Temperatura resimțită se datorează vântului. La soare e cu mult mai mare.