| anonim_4396 a întrebat:

Cand mergeți în vacanță obisunuiti sa luati pentru colegii de la serviciu ceva suveniruri? Eu sunt angajat de 3 luni si nu stiu daca ar trebui sa le iau sau nu ceva. Ma inteleg ok cu ei dar nu prea simt ca ar trebui sa le iau ceva. Adică ma inteleg mai bine cu 2, 3 dar ar fi frumos sa iau pentru toți daca tot iau. Voi cum procedati?

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Mi se pare o mare prostie sa iei suveniruri gen magneti de frigider cand te duci in vacanta si sa le dai celorlalti. De ce? Sa le aminteasca de faptul ca tu ai fost in Grecia si ei nu? Pare mai mult o lauda si atat. Vorbesc la modul general.
Are Mircea Bravo o parodie pe tema asta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar nu le lua atunci. Eu sunt coleg de un an cu unii si uneori ma saluta alteori nu... da-i incolo. Ok, nu cred ca are legatura ce am zis anterior, dar ideea e ca daca nu vrei sa le iei, nu le iei. Oricum nu o sa le prea pese, oamenii uita repede. Dupa o problema la munca e ca si uitat totul (daca au bagat de seama candva, desigur).

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Crezi că te vor iubi/respecta mai mult? Păstrează-ți banii! happy
Daca sunt doar colegi, nu merită deranjul. Dacă printre ei ai prieteni apropiați, da.

| SilentRain a răspuns:

Nu, din punctul meu de vedere e o prostie sa le cumperi ceva unor persoane care nu îți sunt prieteni ci doar colegii

| Cyrano a răspuns:

Poti sa le iei ceva celor mai apropiati, nu tuturor. Fii discreta atunci cand le oferi suvenirurile. Nu are rost sa cheltui 300-400 lei pe care ii castigi in 2-3 zile de munca pentru fiecare.

| dbigiu84 a răspuns:

Nu.Se da doar la ocazii speciale
ex: ziua de nastere rotunda(20, 30,40 etc )
In general nu se aduc.