| AvalohAlyn a întrebat:

Cand s-a inventat transportul in comun si cum/unde? Cand si unde au aparut primele autobuze?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Transportul in comun s-a inventat de cand s-au facut carele pe 4 roti. Sclavii erau carati in care pe patru roti legati cu lanturi. Primele mijloace dovedite prin acte au fost tramvaiele trase de cai in 1775, in Franta.
Primul autobuz, o diligenţa cu abur, prevazuta cu 18 locuri şi 6 roţi, a fost inventat în anul 1830 de Sir Goldsworthy Gurney din Anglia.

| romeo78 a răspuns:

Transportul public, în comun, se poate spune că a apărut o dată cu revoluția industrială, adică cu mai bine de 250 de ani în urmă! Atunci, au început orașele să se dezvolte, să crească numărul populației. Primele mijloace de transport în comun erau cu tracțiune hipică. Ulterior, cu apariția curentului electric, motorului termic, la sfârșitul secolului XIX, au evoluat mijloacele de transport, inclusiv capacitatea, numărul de pasageri transportați.
Au fost și cu abur, dar nu au avut viitor, datorită faptului că nu erau fiabile, sigure și cu randament scăzut.

| FlyProject554 a răspuns:

De pe timpul lui pzvante
Sa inventat transportul.
In bicurestiul vechi (Iasi)
Au aparut peimele autobuze

| Antracit a răspuns:

Transportul in comun este un serviciu public de transport, în număr mare, disponibil pentru întreaga populație, distinctă de sistemul de taximetru, închiriere de autobuze și autocare de către persoane care nu se cunosc și nu au încheiat un contract de prestare servicii cu o companie de transport.

Transportul public de persoane include transportul cu ajutorul mijloacelor de transport de mare capacitate ca: autobuz, troleibuz, tramvai, tren, metrou, avion, feribot-uri, etc. Transportul în cadrul localităților se face în principal cu ajutorul autobuzelor și tramvaielor în timp ce transportul între localități se realizează cu ajutorul autocarelor, avioanelor și trenurilor.