| anonim_4396 a întrebat:

Când se poate spune despre o persoana ca este bogata dpdv financiar?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu as zice atunci cand clar nu duce grija la nimic ce tine de partea financiara si isi permite sa-si faca oricand cate un moft pe care nu si l-ar permite oricine.

Bula
| Bula a răspuns:

Cand o persoana ajunge la stadiul cand este perfetc sanatos mintal, dar nu mai stie cata avere are si ce sa faca cu averea sa.

| Hammurabi a răspuns:

E o întrebare care poate avea multe răspunsuri.
Pot să-ți spun doar punctul meu de vedere.
Te poți considera bogat dpdv financiar atunci când ai o sursă de venituri sigură care să-ți permită orice cheltuieli dorești să faci (bineînțeles, nu exagerări cum spunea cineva mai sus, să cumperi insule).
O afacere, o sursă constantă de venituri. Nu sume mari de bani burdușite prin bănci. Alea le poți pierde peste noapte. O afacere care îți generează un venit de 15 - 20.000 euro lunar, te va face un om bogat.
Un om bogat care se va putea bucura de bogăția lui.
Cei care dispun de averi pe care deja nu le mai pot gestiona, nu sunt bogați, nu sunt fericiți, nici măcar nu se mai pot bucura de ceea ce au. Mulți sfârșesc sinucigându-se sau prin închisori, sau cu grămezi de probleme pe cap, pe care le generează o avere mult prea mare.
Ca orice lucru care există pe lumea asta, bogăția are un optim, un vârf de grafic, ca să îți poată face viața frumoasă. Dincolo de acest optim, probabil poți ajunge să lași miliarde urmașilor, dar sigur tu nu ai apucat să te bucuri de viață.

| FaraNume1245 a răspuns:

Oricând.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Când poate sa-si i-a o insula dar sta intr-un apartament/casa ca prostu.

| christine99 a răspuns:

Statistic, când îi apare numele în topul Forbes.

| Delilahhh a răspuns:

Când nu e bogată pentru că părinții sunt bogați, când se îmbogățește prin omenie, înainte de orice.

| Anonim1a1 a răspuns:

Cand are tot ce si doreste, cand se duce in magazin si cumpara orice fara sa se uite la pret, cand cumpara bilete de vacanata fara sa intrebe pretul, cand sed duce in mall si isi ia haine fara sa se uite la eticheta la pret. Bogat dpdv financiar inseamna sa ai tot ce iti doresti dpdv. patrimonial