| anonim_4396 a întrebat:

Când și cum credeți că va fi al III-lea război mondial?

33 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Cand : cat de curand (dpmdv si al altora)
Cum : cele mai groaznice chinuri posibile (mai ales pentru ca suntem si dependenti de tehnologie)

| LupusDei1993 a răspuns:

Sper că niciodată, că la al patrulea ne vom lupta cu bețe și pietre.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Și iadul ce mai e?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LupusDei1993):

De unde știi?

| ArmyCaptain28 a răspuns:

Daca ar izbucni un nou Razboi Mondial, soarta Pamantului ar fi pecetluita, avand in vedere tehnologia de care dispunem. Ganditi-va doar ca Hiroshima si Nagasaki si-au revenit foarte greu, nici in ziua de astazi complet, dupa bombele atomice din anul 1945. Astazi s-ar folosi bombele nucleare care sunt mult mai puternice si este posibil ca un intreg continent sa fie distrus din cauza unei astfel de bombe. Problema este ca daca o tara ataca o alta tara, aceasta va ataca inapoi. Un scenariu ar fi, continentul american distrus de catre o bomba nucleara rusa in timp ce continentul european si o parte din continentul asiatic distrus de catre o bomba americana. Conducatorii acestor state au luat oricum in calcul astfel de lucruri si sa speram ca nu se va ajunge la asa ceva niciodata.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

L-a citat pe Einstein, de acolo stie happy!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Moartea a doua practic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ArmyCaptain28):

Doamne ajută! Dacă izbucnește, îmi fac adăpost în pământ, bag wi-fi acolo, puicuțe, mâncare de nu mai auzi nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Știu,dar la ce se referea?

| ArmyCaptain28 a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte probabil ca in timpul unui Razboi Mondial, oamenii sa-si construiasca buncare subterane de protectie. Din punctul meu de vedere, aceste buncare par a fi cea mai buna solutie daca vrei sa scapi in carne si oase dintr-un Razboi Mondial in cazul in care nu se folosesc bombe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ArmyCaptain28):

Și dacă zbor cu avionu?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca datorita armelor de distrugere in masa nu vom mai avea acces la tehnologie, la fel cum s-a intamplat acum mult timp. Ce va mai ramane pe toata planeta dupa un asemenea conflict? Nimic nu va mai ramane sau vom trai ca in Mad Max.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

La un momentdat tot vei cadea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Și ce rost au conflictele astea

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Cu piștoale cu șăpreiuri cu cazmale

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

De a captura teritoriu, de a distruge oameni, de a face oamenii sclavi, de a il aduce pe Antihrist la conducere (restul sti din Biblie) etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu va mai fi ww3. Odata cu inventarea Bombelor atomice, nimeni nu mai poate risca izbucnirea unui conflict mondial, Ca doar cei care pierd sigur ar folosi nuclearele, asa n-ar mai fi de castigat.
Mai degraba este un razboi "economic" si de intimidare asemanator ca in razboiul rece.
+ Omenirea s-a schimbat, mai demult un grup restrans de oameni decideau in voie ce sa faca, acum oamenii de rand pot riposta impotriva guvernelor.
Recomand American Horror Story Sez 8 :Apocalypse cuprinde si bombe nucleare, apocalipsa etc
https://www.youtube.com/watch?v=EjS56K9nWYI

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Și dacă nu va mai fi deloc?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu va mai fi, dar toti se pregatesc de razboi (cu arme nucleare s-a.m.d)...

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum am mai spus : de ce se pregatesc toti de razboi daca vor pace? De ce vor sa evolueze cat mai mult pe acest plan daca nimeni nu isi doreste sa lupte? De ce este promovata mai mult violenta ca pacea? Hai ca vezi violenta peste tot, dar poate ca tu nu iti dai seama.

| Raducons a răspuns:

Nu va mai fi al treilea razboi

| Lioana a răspuns:

Sper ca niciodată.

| baru a răspuns:

Cand nu te astepti, va dura cateva luni si va fi nimicitor!

| brokxy a răspuns:

Nu va fi daca Rusia si America stau cuminti.

| randomdata a răspuns:

Curand o sa avem alte probleme, nu o ii mai arda la nimeni de razboaie

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Oamenii de sitinta si istoricii spun ca razboiul rece a fost de fapt al treilea razboi mondial. Dar al treilea razboi mondial si ultimul va fi inceput de rasa galbena China, Coreea de Nord, Japonia.

| Nimeni10 a răspuns:

Deja a inceput.

| gabicoo a răspuns:

"Nu știu cum va fi al III-lea război mondial. Dar știu cu ce vom lupta în cel de-al IV-lea: Cu bâtele!"
Einstein

| aXy99 a răspuns:

Nu va exista niciun alt razboi mondial. Nu cum au fost primele doua.

| SitedeHaine a răspuns:

E mai greu acum sa se implice atatea tari pentru interesul unei singure tari. Chiar daca sunt atatea organizatii gen NATO, tarile membre isi vad interesul lor. Nu cred ca va fi al 3-lea razboi mondial, dar vor fi mult mai multe focare de conflict pe planeta si nimeni nu o sa intervina.