| StrongHeart a întrebat:

Cand te duci la frizerie,cum ii explici frizerului ce tunsoare doresti?
Ii spui de exemplu "vreau scurt in parti,cu marimea x,si in rest cu marimea y" sau ii spui numele unei tunsori,exemplu(faded-pierdut) sau cum am mai auzit la alte persoane arata o poza pe telefon si ii spune "fa-ma ca cel/cea din poza asta".
Sunt curios, voi cum procedati?

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu nu imi tund părul, poate doar vârfurile din când in când.
Să ai la tine o poză (un model de tunsoare), care iti place, chiar două, dacă crezi ca il va ajuta sa inteleagă mai bine, fiindca îi va fi mult mai ușor frizerului/stilistului să priceapă ce anume vrei. Nu degeaba se spune că o poză face cât o mie de cuvinte. Iar dacă vrei să intervii cu câteva mici modificări la acea imagine (care nu se găsesc in poză), îi spui din timp, nu după ce iti pune foarfeca in păr.winking

| LPCTSTR a răspuns:

Merge și cu "fă-mă ca ăla din poză" însă nu prea mai sunt frizerii cu poze din câte am văzut.
Eu de obicei spun "după model(adică ce am deja în cap)" și mai adaug "pierdut la spate și în părți iar sus luați 1/2cm(depinde cat de lung vreau să-l las)".

Răspuns utilizator avertizat